En Uzun Topic Rekorunu TrakKulüp İle Kıralım

Hayırlı cumalar hayırlı işler
Toz saman konusu gerçekten ilginç
49 yasindayim doğdum büyüdüm hayvan var hic saman yedirmedim diyebilirim
Arpa buğdayi haspaysiz balya yaparız
Saman seliloz yonunden zengin olduğu için tercih ediliyor ama
Saman yerine en iyi kaba yemler kuru ot mısır silaji gibi olursa az miktarda saman ile olur
Ben su an ineklere hic saman kullanmiyorum kuru ot misir silaji pancar kuspesi ve fabrika yemi
Önceden saman vardı sonradan balya makinesi çıkınca herkes balyaya geçti, koyuncular falan saman yaptiriyor , bizim burda imkanlar kısıtlı abi sadece sap balyasi ve fabrika yemi veriyoruz, bu yil mısır ve arpa ayırdık biraz ikisini karışık zavar dediğimiz ezme yaptırıyoruz fabrika yemi ile karıştırıp veriyoruz yoksa yeme güç yetmiyor şu zamanda

Hayvancılıkla geçimini sağlayan herkesin Allah yardımcısı olsun ne süt ne et prim yapmıyor, ama maşallah sütçü yurt dışında geziyor kasapta triplex villa alıyor, hayvancıda 5te ayakta , çok üzücü bir durum , emeklerimize yazık, gerçş herkes hak ettiği gibi yönetilir.
Amin abi inşallah çiftçi ne yapsin bağkur olmuş 800 lira, yeme içme derken gider 2000 tl yi bulur giderler. Zor zamanda herkes, bir umut allahtan inşallah düzelir ilerde

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Hangi ikibin kardeşim para harcamaktan gına geldi hiç bir şeye yanaşılmıyor, bizim mahsüle kuruşla artış oluyor, bu günümüze şükürler olsun o ayrı , ama sunni gündemlerle millet sarhoş olmuş vaziyette , çok iyi algı yönetiliyor ayakta alkışlıyorum, İtibardan tasarruf olmaz diyenler dünya malına doymuyor, yine kan beynime sıçradı en iyisi susmak...

S. Aleyküm ahali. Yarım gün patos kurmak için uğraşılırdı kara patosun ağzına düşüp bide kes yapılıyorsa ooo tamam. Sonra patosçular gelmeye başladı dampersiz halatla boşaltılan römorklar Fiat 540 Ford 3000 ile servis çekerlerdi. Traktörler 7056 ve 640 hafif dik tarlada çıkmazdı. Şimdi teknoloji ne kadar ileri olsada insanlarda mutluluk yok. En çok elektrikler kesikken gaz lambası ışığında televizyon izlemeyi özledim.

Hangi ikibin kardeşim para harcamaktan gına geldi hiç bir şeye yanaşılmıyor, bizim mahsüle kuruşla artış oluyor, bu günümüze şükürler olsun o ayrı , ama sunni gündemlerle millet sarhoş olmuş vaziyette , çok iyi algı yönetiliyor ayakta alkışlıyorum, İtibardan tasarruf olmaz diyenler dünya malına doymuyor, yine kan beynime sıçradı en iyisi susmak...
Diyecek çok sey var abi ama ağzımızı açsak suçlu oluyoruz, allah görüyor bu günlerde geçer aydınlığa çıkarız umarım

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
S. Aleyküm ahali. Yarım gün patos kurmak için uğraşılırdı kara patosun ağzına düşüp bide kes yapılıyorsa ooo tamam. Sonra patosçular gelmeye başladı dampersiz halatla boşaltılan römorklar Fiat 540 Ford 3000 ile servis çekerlerdi. Traktörler 7056 ve 640 hafif dik tarlada çıkmazdı. Şimdi teknoloji ne kadar ileri olsada insanlarda mutluluk yok. En çok elektrikler kesikken gaz lambası ışığında televizyon izlemeyi özledim.
Çocukken karanlıktan korkardım şimdi elektrik faturasını görünce korkuyorum, ışıkları kapatsak daha iyi kardeşim

Saman işi biraz zor abi mesela balyayi hesap edersin günde 2 yada 3 balya gider diye ona göre cektirirsin biraz fazla olsun diye ama samanda ne kadar gideceğini bilemezsin, bir kere saman cektirdik yetmedi bile baskalarindan aldık hemde samanı hergün basması zor oluyor ama siz iyi yapmışsınız böyle hazirda torbada kolay olur, presli basan makineler varmış birde
aynen çok zor ve riskli iş kardeşim. inek başı 2 ton ayarlayıp biraz daha fazlasını koyuyoruz. 500 çuval elimizle doldurduk onun kadar da yığma yaptık. presli makine köyle geliyor ama kendilerine yapıyorlar piyasaya çalışmıyorlar..

Az önce 3 erkek 1 dişi düve sattım 20 istedim 18 e zorla verdim bu gidişatı bizlere layık görenleri allaha havale ediyorum.18 15 12 aylık erkekler 2 aylık gebe düve böyle piyasamı olur .alan yok satanı .... sonumuz hiç iyi değil birtek çiftçi kazanamıyo yazıklar olsun damat beyler uçtuğumuzdan bahsediyo bizler emekliyoruz.olanda katlanarak artmaya devam ediyo olmayan gittikçe batıyo.çalıştıkça batıyoruz çiftçi arkadaşlarım

Az önce 3 erkek 1 dişi düve sattım 20 istedim 18 e zorla verdim bu gidişatı bizlere layık görenleri allaha havale ediyorum.18 15 12 aylık erkekler 2 aylık gebe düve böyle piyasamı olur .alan yok satanı .... sonumuz hiç iyi değil birtek çiftçi kazanamıyo yazıklar olsun damat beyler uçtuğumuzdan bahsediyo bizler emekliyoruz.olanda katlanarak artmaya devam ediyo olmayan gittikçe batıyo.çalıştıkça batıyoruz çiftçi arkadaşlarım
Hayırlı olsun maliyetini bile karşılamamış harcanan emek paradan daha değerli , her emeğin bir karşılığı olmalı, bizimkisi karşılıksız aşka dönmüş vaziyette,..

Hayırlı olsun abi bugün son bicim yoncayı bağladım beşimden hemen kaldırdılar bi hesap bi kitap 500 kg buğday alsam yine ayni hesaba cikcakmıştı yoncada okadar karlı bi urun degil 1 balyanin 6 lira gibi maliyet cikiyor

Hayırlı olsun abi bugün son bicim yoncayı bağladım beşimden hemen kaldırdılar bi hesap bi kitap 500 kg buğday alsam yine ayni hesaba cikcakmıştı yoncada okadar karlı bi urun degil 1 balyanin 6 lira gibi maliyet cikiyor
Cemal geçende aklıma düştü de ya bu işi en ıyı sen yapıyon 6 biçtin ama ne bilim 800 balya aldın bide masraflar oldu ama öbür sene hiç masrafı olmaz ama galiba en ıyısı karpuz

Cemal geçende aklıma düştü de ya bu işi en ıyı sen yapıyon 6 biçtin ama ne bilim 800 balya aldın bide masraflar oldu ama öbür sene hiç masrafı olmaz ama galiba en ıyısı karpuz
780 balya oldu 15000m² den 6 bicimde
Benim ilk senesi oldugu için normal dedim
Ama piyasaya balya yapıyorum daha 10 balya cıkan tarla hic denkgelmedi ben yine ilk 3 bicim 10 balya ve üzeri aldım bu 20 22 balya alanlar nasıl alıyor birde yoncayı her bicim olarak değilde sezonda aldığın balyanın toplamı olarak hesap etmek gerekir ben yoncamı taze ilk ciçek başlangıcı bicerim 25 günde bicime gelir sen tam çiçekte biçersin 40 gunde bicersin ben 7 sen 5 bicim yaparsın ama arada afaki bi fark olmaz

Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.7 sezon, 500bin balya ; bitirilen bir gençlik. BC5040 gitmem diyordu sanki...[emoji20]

Yeni sahibine hayırlı olsun, 35bine harman ödemeli satıldı. BC5050ninde pazarlığı yapılıyor. Herşey Big Pack için...
0de781c6d81d177fba57282c79b1ab72.jpg