En Uzun Topic Rekorunu TrakKulüp İle Kıralım

Bugday ve arpa fiyatlari yazildikca aklima geldi, kimdi hatirlamiyorum demisti ki, bugday ve arpa maliyetini kimse dogru yazmiyor. Elbette herkesin maliyeti topraga, suya, yagisa gore degisir am ortalama ton maliyetini de bilmiyoruz. Ureticj hakli olarak pahali satmak ister, ote yandan besici, sutcu, yemci ve hergun 4-5 ekmek alanlar da ucuzluk ister. Unutmamali ki her ureticj baska mallarda tuketicidir.

Sikayet eden uretci malinj tuccara toptan veren uretici , kendisi pazarlayan sikayetci degil. Suyun toplayiciya 3 TL den ucuza veriyor ve zarardayim diyor. Diger tarafa tatilcilere 6-7 TL na satan hic ses cikartmiyor iyi para kazaniyor. Sonuc su, kendi satabildigin mali ureteceksin. Besiciysen kasp dukkanin olacak, sebzeciysen manavin olacak ya da pazara cikabileceksin, sutcuysrn kendin sstacaksin, peynir yogurt, yag olarak pazarlayacaksin. Herkesin bu imkani olmayabilir elbette, ozaman yeni urun bulup yapmak lazim. Piyasayi kendine uyduramazsin, sen piyasaya uyacaksin.

Üretim maliyetleri altında ezilenler nasıl üretecek bunuda bi düşünmek lazım. Üretici memnun edilmez ise tüketici her zaman ezilir.
Arpa tohum 2,5×16=40tl 20kg 20.20 40tl ekim mazot dekara 10kg 60tl 20kg ure 50tl ilac 30tl nitrat 20kg 45tl bicim 40tl maliyet 275tl guzel verim 600kg×25=1500tl dekara cik 275maliyet + 300tl icar ne kaldı 900tl arpa icin cok para trakya şartlarında
Buyukbas kucukbas bakan sabah aksam calisiyo para kazanmiyo onu da dusunun ki elinizi vicdaniniza koyun kim hakli bir ay oldu 1.8tl ye sattim arpa bugun 2.5tl konusuluyor masallah 5 olsun ulkede hayvancilik yapan kalmazsa domuz eti getirirler yarin oburgun sehirlerde bolca satilir

Et pahali olcak sut ürünleri pahali olucak kim nasil tuketecek bi dusunmek lazım
Hocam bence en önce gelecek yıl nasil ekeceğiz diye bi düşünmemiz lazım bu yıl kuraklık var kıraçlar yanık ortalama dekara 100 kg alırsak iyi ne para toplayacak gübre ilaç ve mazot fiyatları bu haldeyken kim nasıl üretecek onu düşünmek lazım üretim olmadan tüketim de olmaz

Arpa tohum 2,5×16=40tl 20kg 20.20 40tl ekim mazot dekara 10kg 60tl 20kg ure 50tl ilac 30tl nitrat 20kg 45tl bicim 40tl maliyet 275tl guzel verim 600kg×25=1500tl dekara cik 275maliyet + 300tl icar ne kaldı 900tl arpa icin cok para trakya şartlarında
Buyukbas kucukbas bakan sabah aksam calisiyo para kazanmiyo onu da dusunun ki elinizi vicdaniniza koyun kim hakli bir ay oldu 1.8tl ye sattim arpa bugun 2.5tl konusuluyor masallah 5 olsun ulkede hayvancilik yapan kalmazsa domuz eti getirirler yarin oburgun sehirlerde bolca satilir
Hocam sen fiyatları 1 yıl öncesine göre hesapliyorsun en ucuzundan verimi de en yükseginden sen herhalde uzun zamandir gübreciye ilaçciya uğramadin sadece yemciye gidiyorsun. Arpa bukadar kârliysa besicilik yapmaya gerek yok

Nerde amortisman bedeli? nerde traktör arızası ? Eğer bunları yok sayiyorsaniz bizim arazileride yukarıda yazdığınız bedel ile ekermisiniz... İç Anadolu da kuruda alacağınız en güzel verim 300 kg dir.... 150 kg bictigimiz bu yıl biz cebimizden veririz... Şehirdeki efendi aç kalmasın ucuz yesin.
300 TL icat bedeline razıyım.

Nerde amortisman bedeli? nerde traktör arızası ? Eğer bunları yok sayiyorsaniz bizim arazileride yukarıda yazdığınız bedel ile ekermisiniz... İç Anadolu da kuruda alacağınız en güzel verim 300 kg dir.... 150 kg bictigimiz bu yıl biz cebimizden veririz... Şehirdeki efendi aç kalmasın ucuz yesin.
300 TL icat bedeline razıyım.
ortadaki sermayeyi koymuyor bir traktör alsan 150 bin tl kazayağı 15000 tl pulluk 20000 tl mibzer 25000 tl

• Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06
Sevgili Ankgarali , hesabi oyle yaparsan, mazot kaca gelir? O mazotu ureten rafineri kac milyar dolar? Mazotu aldigin benzinci kac milyon lira, gubre fabrikasina kac milyar yatirmis adam? Gubreyi, mazotu kaca saysinlar dersin?

Tesvikler hesaplanmamis dedim ya saman satisida hesaplanmamis.
Karsi ciktigim fiyat degil, ben pahali satayim sehirdeki ekmegi bes liraya yesin bana ne denmesi. Cok zorlarsan ithal gelir mal elinde patlar. Mesele bu.

Sevgili Ankgarali , hesabi oyle yaparsan, mazot kaca gelir? O mazotu ureten rafineri kac milyar dolar? Mazotu aldigin benzinci kac milyon lira, gubre fabrikasina kac milyar yatirmis adam? Gubreyi, mazotu kaca saysinlar dersin?

Tesvikler hesaplanmamis dedim ya saman satisida hesaplanmamis.
Karsi ciktigim fiyat degil, ben pahali satayim sehirdeki ekmegi bes liraya yesin bana ne denmesi. Cok zorlarsan ithal gelir mal elinde patlar. Mesele bu.
Hocam kimsenin öyle düsünecegini sanmam ama bu girdilerin yüksekliğinde vede kuraklıkta önce üretici düşünülmeli
Bu yazacaklarım siyasi algılanmasın ithal gelecek olanda bu dövizin yüksekliğinde bugün ki fiyatlardan ucuza gelmez çiftçinin ürettiği ucuz olunca zarar edince kimse desteklemiyor ama pahalli olunca herkes müdahale etmeye çalışıyor

• Beğen
Tepkiler: Adil_d ve The_Hoca
Kimse zarar etsin ya da az kazansin istemem. Devlet de once ekmek alip yiyeni dusunur, ucuza alsin ister, ureteni sonra dusunur. Zaten bu konuda ciftci de anlasamaz. Arpa eken pahali satmak ister, sutcu , besici ucuz olsun ister.

Meyve olsa devlet karismaz, kayisi pahaliysa alma baska meyve al ama konu ekmek olunca is degisiyor. Arpa ve soya sanayi hammaddesi, pahalaninca donup hayvanciyi vuruyor.

Kimse piyasayi kolay etkileyemez, bugday pahali satilinca ekmek ve makarna pahalanir herkes etkilenir.

Kimse zarar etsin ya da az kazansin istemem. Devlet de once ekmek alip yiyeni dusunur, ucuza alsin ister, ureteni sonra dusunur. Zaten bu konuda ciftci de anlasamaz. Arpa eken pahali satmak ister, sutcu , besici ucuz olsun ister.

Meyve olsa devlet karismaz, kayisi pahaliysa alma baska meyve al ama konu ekmek olunca is degisiyor. Arpa ve soya sanayi hammaddesi, pahalaninca donup hayvanciyi vuruyor.

Kimse piyasayi kolay etkileyemez, bugday pahali satilinca ekmek ve makarna pahalanir herkes etkilenir.
Bunun zaten herkes farkında ama girdilere hiç müdahale yok haliyle kimse zarar etmek istemez malını iyi fiyata satmak ister