En Uzun Topic Rekorunu TrakKulüp İle Kıralım

S.a. hayırlı işler herkese
Fiyat artışları imkani olmayanları dahada kötüye götürecek gibi
Süt inekciligi hep derim imkan işi
Hayvancilikta doğru bölgede doğru hayvancilik seçimi yapmak cik önemli
Kuru tarım Koyunculuk ve sut inekciligi yapan biri olarak yaziyorum kuraklik kıtlık dahada çoğalır sa ilk birakilacak is inekcilik
Belki insanlar süt ürünü et ürünü fazla yemesede olur

Kuru tarım Koyunculuk ve sut inekciligi yapan biri olarak yaziyorum kuraklik kıtlık dahada çoğalır sa ilk birakilacak is inekcilik
Alekümselam abi hem ciftci hemde hayvancının işi zor busene kakkımızda hayirlısı olsun

Sasacak bisey yok kuraklik oldu diye bu kadarda hayvancilik yapana zulum olmaz arpa2500 sut yemi150 balya 25kg 25tl el insaf be hayvan bakani da dusunun gecen yil1250tl arpa 85tl yem misir slaj 250/300tl idi suan 500tl et sut yuzde 100 zamlandimi ki
Dersen bugday evet o tum insanlik icin temel besin kaynagi o 5tl olsun bisey demem,pancar 700tl olsun insallah ona da eyvallah ama arpa saman bu fiyatlara olmaz be arkadas 1250tl yazdilar erzurumda saman bu firsatciliktir baska bisey degil
Tek dilegim et 100tl olsun sut 10tl olsun o zaman anlayacak bu millet hayvanciligin kıymetini
Suçlu üretim maliyetlerini artiranda değil arpasını 2500 den satan çiftçide öylemi ? Bı bak bakalım ithal getirdiklerini kaça getirecekler. Ekmek 5 TL olsun et de 100 TL olsun süt de 10 TL olsun şehirdeki efendiler düşünsün. Acıyacak halde değiliz.

Suçlu üretim maliyetlerini artiranda değil arpasını 2500 den satan çiftçide öylemi ? Bı bak bakalım ithal getirdiklerini kaça getirecekler. Ekmek 5 TL olsun et de 100 TL olsun süt de 10 TL olsun şehirdeki efendiler düşünsün. Acıyacak halde değiliz.
Ben kendi cebimi bilirim gerisi batsin anlayis bu. Ekmegi bese alip arabasi olmayan da derki, mazot 20, gubre iki misli, ilac iki misli olsun bana ne. Boyle dusunmek hata degil mi? Sen arpa yapmasan hayvanci yandi, o sut ve besiyi biraksa sen yandin . Birlikte olmayi bilmiyoruz, bilsek kooperatifler calisirdi sorun olmazdi .

Ci
Ben kendi cebimi bilirim gerisi batsin anlayis bu. Ekmegi bese alip arabasi olmayan da derki, mazot 20, gubre iki misli, ilac iki misli olsun bana ne. Boyle dusunmek hata degil mi? Sen arpa yapmasan hayvanci yandi, o sut ve besiyi biraksa sen yandin . Birlikte olmayi bilmiyoruz, bilsek kooperatifler calisirdi sorun olmazdi .
Kim kimi dusunuyo gübre 2 katı oldu kimin sesi çıktı sesi çıkan 1 avuç insanın sesine kim kulak verdi ?

Şimdi dün 20kg lik bi damlama gubresi aldim 400 tl 0.40.40 bilen bilir karpuz rezillik alan satan yok 20 gunu var cikmasina simdi hasap ettim 60 kurus maliyeti karsilamiyor
Bu tepkini gubre mazot ilactada getirmeni isterim market 60 krusa satiyor tv de halen pahali alamiyoruz diyorlar
Karpuz farkli bir urun arkadaş erken yetistiren kazaniyo,sende kazanirsin belki kimbilir hersene kazandirmayabilir ciftcilik boyle iste

Sasacak bisey yok kuraklik oldu diye bu kadarda hayvancilik yapana zulum olmaz arpa2500 sut yemi150 balya 25kg 25tl el insaf be hayvan bakani da dusunun gecen yil1250tl arpa 85tl yem misir slaj 250/300tl idi suan 500tl et sut yuzde 100 zamlandimi ki
Dersen bugday evet o tum insanlik icin temel besin kaynagi o 5tl olsun bisey demem,pancar 700tl olsun insallah ona da eyvallah ama arpa saman bu fiyatlara olmaz be arkadas 1250tl yazdilar erzurumda saman bu firsatciliktir baska bisey degil
Tek dilegim et 100tl olsun sut 10tl olsun o zaman anlayacak bu millet hayvanciligin kıymetini
Sana katılıyorum haklısın ama bunu öz kardeşin çiftciye söylemen yanlış olmuş en azından yem sanayıcisine söylesen daha ıyı olurdu. Öbür sene et buyuk ıhtımal 70 olur ama bizim le konuşacak adamlarda hayvan kalmaz zenginlerde kalır sadeve

Çiftci başkasını düşünecek durumu çoktan geçti abi o iş şu anda mütahıt lerde sanayici de bayilerde felan çiftci zaten acından ölüyor ölen adam başkasını düşünür mü evet ülkede kriz olsun kimse istemez şehirli de etkilenir köylüde ama bunun illaki bir yerde durağı olur eskiler daha ıyı bilir belkide şu anda krızde değiliz 2 sene sonra daha buyuğu olacak bunu bazı istatistikler bazı yorumcular bilir belkide 20 sene sonra nufusumuz 110 milyon olacak iken belki 100 milyon da kalacağız 30 sene sonra ise 90 milyona düşeceğiz bence bu bir krizdir evlenme yaşı ülkemizde 30 yaşına geldi doğum oranları var çok etken var yani konuşulması lazım yanı çok şeyin

• Beğen
Tepkiler: CNH58

195 liğimi taktın garibim 640 a
185'liği taktım da kırılan yer daha önceden çatlamış Yunus abi.
Akif bir bakımda 640 gerekiryor gibi.
Akif bana telefon numaranı gönderebilirsin sana birşeyler danışmam gerek.
640 ufak defek kırılıp dökülerek yenileniyor Beytullah abi. Sorun şu ki, yenilenme süreci hiç bitmiyor. Yaşına bağlıyorum artık, şöyle bir bakıyorum da 50 yaşına yaklaşmış.

Özelden gönderiyorum.

185'liği taktım da kırılan yer daha önceden çatlamış Yunus abi.

640 ufak defek kırılıp dökülerek yenileniyor Beytullah abi. Sorun şu ki, yenilenme süreci hiç bitmiyor. Yaşına bağlıyorum artık, şöyle bir bakıyorum da 50 yaşına yaklaşmış.

Özelden gönderiyorum.
Haklısn Akifim Metal yorgunluğu bir yerini yapsan biryerden birşey çıkıyor işte

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Çiftci başkasını düşünecek durumu çoktan geçti abi o iş şu anda mütahıt lerde sanayici de bayilerde felan çiftci zaten acından ölüyor ölen adam başkasını düşünür mü evet ülkede kriz olsun kimse istemez şehirli de etkilenir köylüde ama bunun illaki bir yerde durağı olur eskiler daha ıyı bilir belkide şu anda krızde değiliz 2 sene sonra daha buyuğu olacak bunu bazı istatistikler bazı yorumcular bilir belkide 20 sene sonra nufusumuz 110 milyon olacak iken belki 100 milyon da kalacağız 30 sene sonra ise 90 milyona düşeceğiz bence bu bir krizdir evlenme yaşı ülkemizde 30 yaşına geldi doğum oranları var çok etken var yani konuşulması lazım yanı çok şeyin
Haklisin. Cozumu devletten beklemek hata. Katma degeri yuksek urun, sebze yapmaktan baska care yok. Arpa, bugday, sogan, patates hayal kirikligi olacak artik. Soya ithal geliyor uretimi belki karli olur.

2.biçimlere devam ediyoruz. Yarın büyük bir parça çıktı.

20210623_185547.jpg

Selamalekum arkadaslar bugun arpa bicimleri basladı 700kg verim alindı 1 2 tarla anca bicildi yagmur bastirdı yine 2 3 gun yatış
A.s Cemal bizede bu gün saat 4 sıraları kuvvetli fırtına şeklinde geldi aniden anlayamadık hava tahminindede görmedim
Bir saat falan kuvvetl yağdı firtina ile beraber biraz balya vardi bu gun reygrası tohuma bicmistik saplar baya uçmuş
Stres yapti pek zarar yok cok şükür hala başım ağrıyor tolu yapar diye korktum

Son düzenleme:
[/QUOT
sağlıklı bir hayat için,
insan beslenmeSİ bakımından,insanların, hergün az miktarda et, süt ürünü (peynir), yumurta yemeleri gerekli.
bu miktarlar ne kadardır
kahvaltıda:
1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir
1-2 haşlanmış yumurta
3-5 köfte,
sebze, meyve
bakliyat/tahıl (50-100 gram buğday/mısır, nohut, akbakla, bezelye vb)
ya da
1 kibrit kutusu büyüklükte, beyaz peynir
1 yumurta,
200 gram kuşbaşı haşlama et (koyun eti, keçi eti, dana eti)
sebze, meyve
bakliyat/tahıl
ya da
1 kibrit kutusu beyaz peynir
1 yumurta
300-350 gram ağırlıkta bir porsiyon balık
sebze, meyve
bakliyat/tahıl

günlük öğünlerimizden, hayvanlardan elde edilen yiyecekleri çıkartırsak,
insanlar, sebze meyve, tahıl/bakliyat yerse,
ette, sütte, peynirde, yumurtada bulunan proteini, minerali, vitamini,
yeterli yiyemezler,
sonuçta, çabuk acıkırlar, uzun vadede şişmanlarlar...
sağlık sıkıntıları ile karşılaşabilirler..

görüldüğü gibi, az da olsa, insanlar hayvanlardan elde edilen yiyeceklere muhtaç.
onun için, üretmeye devam...
başka çare yok...
ekip-biçenler...ziraatle uğraşan çiftçiler,
hayvancılık yapan çiftçiler,
HAYAT MÜCADELE ETMEKTİR...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismail_17
A.s Cemal bizede bu gün saat 4 sıraları kuvvetli fırtına şeklinde geldi aniden anlayamadık hava tahminindede görmedim
Bir saat falan kuvvetl yağdı firtina ile beraber biraz balya vardi bu gun reygrası tohuma bicmistik saplar baya uçmuş
geçmiş olsun,
balıkesir ve izmirin bazı yerleride aynı durumdaydı,
ağaçlar devrilmiş,
bizim bölgeyi vurmuş anlaşılan

• Beğen

Büyük geçmiş olsun

• Beğen