En Uzun Topic Rekorunu TrakKulüp İle Kıralım

Yıl 1993 Türkiye ilk cep telefonu kullanımına geçti, Süleyman Demirel ilk cep telefonunu kullandı
1994 yılında Aselsan'da 30 kişilik mühendis gurubu yerli cep telefonu için çalışmaya başladı.
1919 marka yüzde yüz yerli telefonu ürettiler.
O yıl da Nokia, Erikson ve Motorola markaları var (Samsung, İphone yok).
Dünyada telefon üreten 9 ülkeden birisi Türkiye'dir.
Piyasaya ilk parti 500 adet sürülür,ilk dışarıya ihraç Azerbaycan ve Kıbrıs'dır ve diğer ülkeler izler.
3 ayda 10 ülkeye 5000 den fazla ihraç olur.
İngiltere'de teknoloji fuarında Aselsan 1919 birinci seçilir, o tarihte ilk titreşim özelliği bu telefondadır.
Bizimkiler hemen yeni sürümler 1920 ve 1923 geliştirmek için koĺarı sıvarlar, 1997 yılında Nokia dan bir mühendis getirtilir ve aksilikler başlar.
Patent daha çıkarılmadığı için rakip firmalar uluslararası mahkemelere başvururlar ve davaları kazanırlar, dönemin hükümeti Aselsan'a sahip çıkmaz.
KVK denen Çukurova Holding'in bir kuruluşu, telefon satış dağıtım pazarı tek başına kendine ait olduğu için Aselsan değil de Nokia'yı bayilere dağıtır.
Aselsan'ı depolarında tutar, parasını da Nokia'dan tahsil eder.
Türk insanı kendi öz malı yerli Aselsan 1920-1923'ü bulamaz piyasada...
Türk istihbaratı bu telefonu kullanır, dış ülkelerin bu telefonları dinleme yapması imkânsızdır.
Sahipsizlik, ilgisizlik ne derseniz deyin...Ekli dosyayı görüntüle 52402
şimdiki numaram, (halen kullanıyorum)
1996'da türkcell'den almıştım,
telefon aselsandı,
erzurumdaki 10 veya 15.hattı
hattım ve telefonum birbirine yakın fiyattaydı,ve erzurum'da sadece 2 adet baz istasyonu vardı.
efkarlandımmı neee. :)
Aleyküm selam afiyet olsun yusuf abi
teşekkürler mami.

4'de 0 çektik
Sıra 5'de
20200919_094610.jpg

Akifim kolay gelsin. Delik vurdurmak neysede atılan kılıfa yazık 6bin deliğe veriliyorsa 6binde kılıfa veriliyor üstüne su çıkmadımı hayda hepsi boşa gidiyor.Allah yardımcınız olsun.
Sağolasın Beytullah abi. Burda zemin bozuk olduğu için atmazsak çöküyor. O gün içinde deneme amacımız olsa bile kılıf şart.

Sondajın metresi 50tl
Kılıf 80 tl