Erkunt almam için bana bir neden söyleyin dostlar (tam 5430 alıyorken)

Ynt: Erkunt almam için bana bir neden söyleyin dostlar (tam 5430 alıyorken)

omeryucel link=topic=72292.msg837810#msg837810 date=1391106327' Alıntı:
Ektiğiniz alan ne kadar
Hangi ürünü ekiyorsunuz
Tarım sulu mu kuru mu
Piyasaya çalışıyormusunuz çalışıyor veya çalışacaksanız yapmayı düşündüğünüz iş. ( balya slaj vs. )
Bunların cevabına göre öneride bulunmak en mantıklısı.

300 dönüm + dönemlik artarak değişiyor
buğday-ayçiçeği
piyasa çalışmıyorum
kuru tarım yapıyorum

kospir link=topic=72292.msg837806#msg837806 date=1391106100' Alıntı:
zaten köyden biri 110 luk aldı onlarda bu arkadaşında niyeti var demişler bana geldiler direk kafamı bulandırdılar 110 luk modeli inceledim, başarılı ama yani artık traktör değiştiriceksem bg gücünden daha fazlası olmalı diye düşünüyorum, yani şanzumanı, kabin konforu kullanımı zaten değiştirme niyetim aslında verimlilik ve konfor, burdada ibre 5430 kayıyor gibi
ozaman 5430 hayırlı ugurlu olsun

ademin link=topic=72292.msg837811#msg837811 date=1391106377' Alıntı:
Erkunt kullanıyorum ama küçük Erkunt. Mf de kullanıyorum 20 bin lira yi bugun vermezsen yarın verip massey alırsın. Erkuntu alınca her daim aklında Mf kalacak keske alsaydım diyeceksin. Sana bunu samimiyetle söylüyorum 15-20 bin fark değil. Sırf dyna 4 o kadar para eder geri kalan özellikler cabası. Mf kullanmadiysan eğer bi dene ne demek istediğimi anlarsın.

her ikisinide kullanmanızdan ötürü sizin değerlendirmeniz çok iyi oldu, teşekkür ederim...

kospir link=topic=72292.msg837806#msg837806 date=1391106100' Alıntı:
zaten köyden biri 110 luk aldı onlarda bu arkadaşında niyeti var demişler bana geldiler direk kafamı bulandırdılar 110 luk modeli inceledim, başarılı ama yani artık traktör değiştiriceksem bg gücünden daha fazlası olmalı diye düşünüyorum, yani şanzumanı, kabin konforu kullanımı zaten değiştirme niyetim aslında verimlilik ve konfor, burdada ibre 5430 kayıyor gibi

Kendiniz köydeki Erkunt 110 luğu bi kullanın. kabini konforu yol hızı nasıl, olmadı bi çift sürün ağır yük çekin derim. sonrada gidip MF yi kullanın aradaki farkı öyle anlarsınız.Bayilerin dediği her ne kadar iyi niyetli olsada işin içine pazarlma stratejisi girer . En mantıklısı sizin iki traktörüde kısa zaman aralığında test edip kararı vermeniz. Tabiki MF nin konforu çok daha iyi ve daha teknolojik. Fiyat farkı var evet ama uzun yıllar kullancaksanız fiyat dışında dediğiniz gibi başka faktörler önemli oluyor.

ben mf kullanıcısıyım, sana hiçbir şekilde övgü yada yergi yapmayacağım. çevrende muhakkak vardır hem erkunt hem de mf. bizzat binip kullanıp kendin farkı görmeni isterim. kime rica etsen yardımcı olur. çok değil 5-10 dk boşta bir sürüş yeterli karar vermede. uzun vadede işletme masraflarını ve yarın öbür gün 2.el durumunu da değerlendir. hangisi aklına yatıyorsa, şimdiden hayırlı olsun. ayrıca belirttiğin dekar yere çok yüksek beygir traktör gerekmez. alırken önler 28 arkalar 38 jant ve dar lastikli olmasına dikkat et. eğer tek traktörse, daraltsan bile ayçiçeğine girmeyebilir.

kospir link=topic=72292.msg837813#msg837813 date=1391106487' Alıntı:
300 dönüm + dönemlik artarak değişiyor
buğday-ayçiçeği
piyasa çalışmıyorum
kuru tarım yapıyorum

300 dönüm yıllık artı olarak 200 dönümde benden 500. dönüm derken 1000 metrekare den düşünüyorum ( aslında dönüm 2500 metrekare ama dekarla dönüm karıştırılıyor genelde)

Piyasaya çalışma olmadığından kendi işinizin bir gün önce veya bir gün sonra bitmesinde pek sıkıntı olmaz.Zaten kuru tarım yapıyormuşsunuz hem sizin hem de traktörünüzün iş yükü sulu tarıma göre hafif.Artı olarak 500 dekar yere sezonda en fazla 1 ay çalışırsınız kuru tarımda.

Hal böyle olunca aynı durumda ben olsam 90 beygirlik Hattat ta dahil olmak üzere yerli traktörlerden en opsiyonlu ve tutulanı hangisi ise onu alırım.Bu sayede ekipmanda değiştirmek zorunda kalmam.Yılda bir ay çalışacak traktöre 100 bin civarı bir para bağlamak bana göre doğru bir yatırım değil. Ben 90 beygir ile çok rahat işlerim 80 beygir ile rahat işlerim 70 beygir ile iki gün fazla çalışır yine işlerim kuru tarımda o tarlayı.Amaç değiştirmek için değiştirmek olmamalı, ihtiyaç gereksinim olduğu için değiştirmek olmalı.

Son olarak bu benim düşüncem kimsenin kabul etmesini isteyemem veya kimsenin yargılamasına müsade etmem.Karar tabii ki sizin...

abi benim fikrim git 5430 u al. çünkü mf ithal olduğu içi her geçen sene fiyatı katlaya katlaya artıyor ve bundan sonra almak belkide sadece bir hayal olacak böyle bir fırsat ve imkanın varken kaçırma bence. dyna 4 şanzumanı yeter ben 5445 ve 5455 kullandım insan traktör kullanıyorken mutlu oluyor inesi gelmiyor traktörden insana pozitif enerji yüklüyor resmen. erkunt alırsan 5400 serisini gördükçe canım sıkılır sinirlenirsin.
sen git al 5430 u anlş-*s

Ne alırsanız şimdiden hayırlı olsun.
Erkunt ile MF yi karşılaştırmak bana göre çok mantıklı değil. Finans durumuna ve almının değip değmeyeceğine kara vermeye çalışın bence kriter bu. Kimse teknik olarak Erkunt daha iyi diyemez , cebinizdkei paraya göre tercih yapılması daha mantıklı olur.

umutmalkoc link=topic=72292.msg837831#msg837831 date=1391107816' Alıntı:
asıl sorunun cevabını vereyim.tam 5430 alıyorken erkunt almanın sadece ama sadece tek bir cevabı var para yetmemiştir alman için :)
İkinci şık Erkunt bayisinin pazarlama kabiliyeti de denebilir.
Bir diğer husus ALLAH sattırmasın ama ikinci el değeri de çok önemli.

bu gün galerileri gezdik case 110 ithal 190000tl - mf 5430 47ooo Euro- clas arıon 420 210000tl-erkunt haşmet 90000tl pazarlıklı fiyatları en mantıklısı haşmet geldi fark fazla

Bende mf al derim.Ama mf alıyosen acil değilse yaza kadar bekle derim.Euro şu an çok yüksek.Olurda Erkunt alırsan 110 al derim.100 lükle arasında 2-3 milyar bişey var.Şimdiden hayırlı olsun.

5430 yakıt olarak kendini amorti edecektir diye düşünüyorum.Yanlış bilmiyorsan MF 5400 serisi common rail motorlu.Ayrıca euro yükseldikçe mf ' nin 2.el değeri de yükselir.Fakat Erkunta bizim malımız.Motor perkins ayrıca daha güçlü ve ucuz.Bunu seçmenin en iyi yolu her ikisini de denemek olacak galiba.zor seçiminizde başarılar.Ben de Tümosan ile NH arasında kalmış sonunda NH almıştım 1 ay kadar önce.

Rahatınıda düşünüyorsan Fergusondan şaşma.Cebinide düşünüyorsan Erkunttan.
Almadan önce yakınlarında varsa ikisinide dene illa ki gönlün birine kayar

ben teknik özellik olarak fazla bilgim yok ama fiyat farkı çok fazlaymış 300-500 dekar için 150000 liralık motor çok haşmette iyidir kullananlar memnun onunda konforu fena degil diyorlar sizin tercihiniz

Mf almadıgına cok pşiman olursun 100 hp ama mf de 92 hp ama şu var mfnin 92 si erkuntun 100 ünü eder bunu unutma arada 15 20 var ama diger bakımdan özellık olarak dag gibine fark var massey all icin feraha ersin