Erkunt almam için bana bir neden söyleyin dostlar (tam 5430 alıyorken)

Ynt: Erkunt almam için bana bir neden söyleyin dostlar (tam 5430 alıyorken)

atılgan aysul link=topic=72292.msg837920#msg837920 date=1391113926' Alıntı:
bu gün galerileri gezdik case 110 ithal 190000tl - mf 5430 47ooo Euro- clas arıon 420 210000tl-erkunt haşmet 90000tl pazarlıklı fiyatları en mantıklısı haşmet geldi fark fazla
arada 45 bintl var :)) 10.000litre mazot eder

omeryucel link=topic=72292.msg837826#msg837826 date=1391107600' Alıntı:
300 dönüm yıllık artı olarak 200 dönümde benden 500. dönüm derken 1000 metrekare den düşünüyorum ( aslında dönüm 2500 metrekare ama dekarla dönüm karıştırılıyor genelde)

Piyasaya çalışma olmadığından kendi işinizin bir gün önce veya bir gün sonra bitmesinde pek sıkıntı olmaz.Zaten kuru tarım yapıyormuşsunuz hem sizin hem de traktörünüzün iş yükü sulu tarıma göre hafif.Artı olarak 500 dekar yere sezonda en fazla 1 ay çalışırsınız kuru tarımda.

Hal böyle olunca aynı durumda ben olsam 90 beygirlik Hattat ta dahil olmak üzere yerli traktörlerden en opsiyonlu ve tutulanı hangisi ise onu alırım.Bu sayede ekipmanda değiştirmek zorunda kalmam.Yılda bir ay çalışacak traktöre 100 bin civarı bir para bağlamak bana göre doğru bir yatırım değil. Ben 90 beygir ile çok rahat işlerim 80 beygir ile rahat işlerim 70 beygir ile iki gün fazla çalışır yine işlerim kuru tarımda o tarlayı.Amaç değiştirmek için değiştirmek olmamalı, ihtiyaç gereksinim olduğu için değiştirmek olmalı.

Son olarak bu benim düşüncem kimsenin kabul etmesini isteyemem veya kimsenin yargılamasına müsade etmem.Karar tabii ki sizin...

çok mantıklı konulara değinmişsiniz ben mf 265 lede bu yerleri ekiyordum :) değiştirme amacım 3625 ten istediğim verimi alamadım (her anlamda) ve son kez bana 2. elde çok fazla değer kaybettirmeyecek ve işimi görecek bir traktör alıp uzun yıllar arkama bakmamak

Bir Erkunt sahibi ve yıllardır mf kullanıcısı olarak ve 2 yıl önce senin şimdiki durumunda olan birisiyim, arada 30 bin var diye 5445 almayıp kudret 100 alan biri olarak diyorum ki keske 30 yerine 40 dahi verip mf alsaydım ama gecti artık. Marka fanatiği değilim ama bence bu iki markayı kıyaslamak bile doğru değil biri köklü bi Mercedes digeri yeni yetme bi Dacia imkan varsa niyet ciddiyse 5430 hayırlı olsun kafanı hiç karıştırma doğru yoldan kestirme yol var deyip şaşma sonu nereye çıkar bilinmez, her Zaman en ucuz mal en pahalı olandir çünkü kalite ucuz olamaz

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldunuz kafamda %90 fikrim oturdu şimdi oturup işin mali hesaplarını yapıcam yarında bayilere gidicem bakalım hayırlısı piyasa şartları aldı başını gitti iyi hesap yapıp kararımı vericem, zaten mf ' de şuan aldığım fiyatlar bir daha imkansız olacak

onurs link=topic=72292.msg837977#msg837977 date=1391117303' Alıntı:
Bir Erkunt sahibi ve yıllardır mf kullanıcısı olarak ve 2 yıl önce senin şimdiki durumunda olan birisiyim, arada 30 bin var diye 5445 almayıp kudret 100 alan biri olarak diyorum ki keske 30 yerine 40 dahi verip mf alsaydım ama gecti artık. Marka fanatiği değilim ama bence bu iki markayı kıyaslamak bile doğru değil biri köklü bi Mercedes digeri yeni yetme bi Dacia imkan varsa niyet ciddiyse 5430 hayırlı olsun kafanı hiç karıştırma doğru yoldan kestirme yol var deyip şaşma sonu nereye çıkar bilinmez, her Zaman en ucuz mal en pahalı olandir çünkü kalite ucuz olamaz

sizin gibi kullanıcı yorumları çok aydınlatıcı oluyor teşekkür ederim

Bence iki tarafında teknik donanım ve özelliklerini yan yana getirip karışılaştırın. Fiyat farkınıda yan yana getirin. Birde Haşmet ile 5430 arasında daha fazla fiyat farkı olabileceğini düşünüyorum. Ona göre sağlam pazarlık yapıp o şekilde fiyatları değerlendirin derim. Haşmet dedim çünkü Kudret ile arasında az bir fark var. O yüzden Haşmet alın derim. Eğer almaya karar verirseniz. Yani sonuçta traktörü siz alacaksınız. İyi değerlendirin ve pazarlığı sağlam yapın derim. Liste fiyatlarına filan takılmayın. Sanırım traktörleri Çatalca ' dan alacaksınız. Sizin orada satışları nasıl bilemiyorum. Ama bizim burada şuan için Erkunt ' un satışları gayet iyi. Sizin orasıda bizim bayiye bağlı bildiğim kadarıyla. Bizim burada kullananlar memnun. Bizim köyde 6 tane oldu şuan. Diğer köylerde de alanlar var. MF sizin o tarafta daha yaygın sanırsam. Pek bilmiyorum. Bizim bölgede MF Uzel ' den sonra pek giremedi.

alipasalierkan link=topic=72292.msg837989#msg837989 date=1391118052' Alıntı:
Bence iki tarafında teknik donanım ve özelliklerini yan yana getirip karışılaştırın. Fiyat farkınıda yan yana getirin. Birde Haşmet ile 5430 arasında daha fazla fiyat farkı olabileceğini düşünüyorum. Ona göre sağlam pazarlık yapıp o şekilde fiyatları değerlendirin derim. Haşmet dedim çünkü Kudret ile arasında az bir fark var. O yüzden Haşmet alın derim. Eğer almaya karar verirseniz. Yani sonuçta traktörü siz alacaksınız. İyi değerlendirin ve pazarlığı sağlam yapın derim. Liste fiyatlarına filan takılmayın. Sanırım traktörleri Çatalca ' dan alacaksınız. Sizin orada satışları nasıl bilemiyorum. Ama bizim burada şuan için Erkunt ' un satışları gayet iyi. Sizin orasıda bizim bayiye bağlı bildiğim kadarıyla. Bizim burada kullananlar memnun. Bizim köyde 6 tane oldu şuan. Diğer köylerde de alanlar var. MF sizin o tarafta daha yaygın sanırsam. Pek bilmiyorum. Bizim bölgede MF Uzel ' den sonra pek giremedi.

Evet aynı bayi bakıyor, çatalca sanayideki akbulut ticaretin komşusu galiba, yarın gidicem bakalım, erkunt bizim bölgeye yeni yeni geliyor onun haricinde ne ararsanız var fendt tutunda claas, landinisinden, jd ' ye yani her marka var, yeni ve avrupaya çok meraklı millet. fakat erkunt çok az mf zaten nerdeyse her kapıda var,

NOKTA

atılgan aysul link=topic=72292.msg837969#msg837969 date=1391116883' Alıntı:
aynen volkan arkadaş gibi bizde masseyden erkunta kayma yönündeyiz nasıl erkunt?
3105e göre,
şanzuman üstün,
Hidrolik acayip üstün :),
Kabin klima ses yalıtımı vs üstün,
Motor olarak 3105 bir gr. sorun çıkarmadı fakat buna hemen pompa ayarı yaptırdık ve duman 3105te hiç yoktu bunda var(sözde euro3 motorlar böleymiş),
Çekişi şuan 3105 ten tarlada üstün ve avantajlı, yolda rampada yüklü 3105 kadar hiçbiri gidemez bunuda herkesle tartışırım :)
Şuda var max. hız olarak 8km var aralarında Erkunt daha süratlı...

zuha-*-s3105 arıza yapmayan tek yer motor haşmet de ise arıza yapar tek motor :)pompadan sonra yakıt nasıl oldu 3105 le arası fark varmı

atılgan aysul link=topic=72292.msg838047#msg838047 date=1391123357' Alıntı:
zuha-*-s3105 arıza yapmayan tek yer motor haşmet de ise arıza yapar tek motor :)pompadan sonra yakıt nasıl oldu 3105 le arası fark varmı
yakıtını daha ölçemedik ilkbaharda nadaslarda belli olacak artık, Pompa ayarından önce fazlaydı 105 ten :)

öncelikle ne alırsan hayırlı olsun
tabiki arazi miktarı önemli ama alma imkanın varsa ben mf derim mf alırkende pahalı alıyosun satarkende pahalıya satıyosun Allah sattırmasın ama 2. elde satman gerektiği zaman hangisi daha önce elinden çıkacak buda önemli her kapıda mf var yazmışsınız demekki mf tutuluyor tahminimce.Tam mf alırken aklınza erkunt girmiş eğer erkunt alırsanız bi sevmediğiniz yönünde diyeceksinizki keşki mf alsaydım ve en ufak sorunda motordan soğuyacaksınız. benim fikrim arazi miktarı önemli ama gücünüzün yetenin en iyisini almak :) fikirlerini söylemiş arkadaşlar hepsinin fikirlerine saygı duyuyorum karar sizin

Bence çok doğru bir yorum. Erkunt ile mf karşılaştırması için, Erkuntun da 400 Bg gücüne kadar traktör üretmesi gerek.. Asıl iyi karşılaştıma o zman yapılır bence..:)

Eğer arada 15-20 lira fark varsa MF almanızı öneririm.Şunu da belirteyim 100 110 beygir tek motorla çok verimli çalışamazsınız.Senede bir sefer tarla sürersiniz ama ilaç ve gübreye daha çok girersiniz.O 15-20 lirayı mazota verirsiniz.10-15 liraya bir traktör alırım derseniz rahat çalışamazsınız.Çok fazla beygir gücüne ihtiyacınız yoksa MF ile daha iyi iş yaparsınız.

Benzer bir ikilemde kalmis biriside benim senin gibi. Bu sezon nadaslardan once 100 bg ustu bi traktor almamiz gerekti bende 5455 ve Hasmet arasinda kalmistim. Eger Hasmet alirsam 50 bin lira cebimde kalacakti ama Masseyin kalitesi,konforu, ikinci el piyasasi , cekisi beni cezbetti ve 5455 aldim. Suan Hasmet deger kaybediyorken aldigim traktor kur degeri ile birlikte tavan yapti. Cekis , konfor,saglamlik, performans konusunda kendi sinifindaki her traktorle kiyaslarim ve tartismayada acigim. İsin ozu eger gercek bir avrupa kalitesi yasamak istyorsan 5430 u kacirma derim.

massey 5410 115 bin tl 75 bg erkunt 110 haşmet 90 bin tl fiyata bak millet bellemiş bir Avrupa motor alınmıyor kardeşim güç yetmiyor heleki bu zamanda hiç yetmez ne kazanıyoz adamlar 285 s 2w 500 dönüm yer ekiyo kazık günah parana puluna yerlilerde en ideai erkunt anlş-*s

Abicim Erkuntu Kötülemiş Gibi Olmak İstemem Ama Burda Diğer Arkadaşlarında Dediği Gibi Arada Dağlar Kadar Fark Var Yani Erkunt Bizim Buralarda Gözlemlediğim Gördüğüm Kadarıyla Randıman Vermiyor MF Her Zaman İçin Diğerlerinden Üstündür Sana Zararı Olmayacaksa 5430 Çok Harika Bi Makina Şimdiden Hayırlı Uğurlu Olsun...

Ben şahsıma iki traktör alacağım parayı bir traktöre bağlamam. Sonuçta para kolay kazanılmıyor. Bizim köyde 97 ' de Mf 240 çok yaygındı. Çünkü az yakıyordu ve arazimizde dağ bayır değildi. Sonra ahtapot kepçe kullananlar 240 zayıf kaldığı için 60-70 hp arası traktöre yöneldiler. Sonuçta ihtiyaçlarını karşılayan traktör aldılar. Bizde kuru tarım var ve şu anda 500 dönüm eken de 60-56 kullanıyor, 200 dönüm ekende. O yüzden hesabınızı ona göre yapın derim.