Ester kullanımı ve soğuk stresi

Selam, herkese hayırlı ramazanlar dilerim
bölgemizde ot ilacı zamanı geldi.
Buğdayda ot mücadelesini tek ilaçlama ile ve ilaç olarak da ESTER kullanarak yapıyoruz.
Yarın ilaçlama için şartlar müsait ancak ziraattçımız Ester kullandıktan sonra don olmamalı diyor.şu anda hava süper ama 4-5 gün sonra yağış ve -7 derecelere kadar don görünüyor.esterden kaç gün sonraya kadar don olmamalı?
Ekinler dirsekleniyor, havalar güzel, bir yandan da otlar da yürüyor.fazla vakit geçmeden ot ilacı yapmak istiyorum ancak don konusundan korktum.
Ekin bi saraldı mı 20 günde kendine zor gelir.
Ot ilacını her türlü ertelemeye karar verdim ama konu hakkında da bilgi sahibi olalım diye konuyu açtım.
Bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşların cevaplarını paylaşmasını rica ederim.

OT ilacını attınmı en az 2 gün sıcak hava lazım, o sıcaklık değeride otların çalışma sıcaklığı olan 8 derece ve üzeri sıcaklık değerlerindeki hava şartlarıdır, otların ölmesi için bu sıcaklık değerleri 2 gün şart, bizim şehir için Nisan ayından önce risklidir ot ilacı atmak, mart ayı içinde bakarsın öğleden önce hava günlük güneşliktir, öğleden sonra kar yağar, gece dona çeker vs.. otlar ölmedimi tutundumu tekrar uygulamakta iş değil, ot ilacı atmayı çok acelesi olan bir iş olarak görmemeli, Nisan ayı bizim bölgeye uygun bir aydır.

• Beğen
Tepkiler: Mmurat