FAO ve OECD önümüzdeki 10 yılda reel tarım emtiasında düşüş bekliyor. (2021-2030 tahmini)

21.12.2020
1,458
2,218

FAO ve OECD önümüzdeki 10 yılda reel tarım emtiasında düşüş bekliyor. (2021-2030 tahmini)​

Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü (FAO) ve OECD tarımda yüksek verimlilik ve Çin’in talebindeki azalmayla önümüzdeki 10 yıllık dönemde tarım emtiasında düşüş öngörüsünde bulundu​

Aşağıdaki bölümü raporun 63. sayfasından aldım. https://reliefweb.int/report/world/oecd-fao-agricultural-outlook-2021-2030

Tarihsel fiyat trendleri

Önümüzdeki on yılda, Görünüm'de kapsanan çoğu emtianın reel tarım fiyatlarının (yani enflasyona göre düzeltilmiş) düşeceği tahmin edilmektedir (Şekil 1.32).

Tarım ürünlerinin fiyatları 1960'lardan bu yana genel bir düşüş trendi izlemektedir. Bu, ana gıda ürünlerinin marjinal üretim maliyetlerini düşüren tarım ve ilgili endüstrilerdeki verimlilik iyileştirmelerinin bir sonucu olmuştur.

1960'lardaki yeşil devrim ve 1990'lardaki yeni teknolojilerin ortaya çıkışı, büyük üretici ülkelerde önemli verim artışlarıyla sonuçlandı. Önemli ölçüde azalan marjinal üretim maliyetleri, küresel nüfus ve gelir kaynaklı gıda talebi büyümesine rağmen fiyatları aşağı çekiyordu.

1970'lerdeki petrol krizi sırasındaki fiyat artışı veya 2007-14 dönemindeki bir dizi fiyat zirvesi gibi genel eğilimden sapmalar geçiciydi ve uzun vadeli düşüş eğilimini değiştirmedi.

Şekil 1.32. Reel olarak emtia fiyatlarının uzun vadeli gelişimi

Not: 2019 yılı fiyatları baz alınarak hazırlanmış. Yani 2019'da Buğday 100 puan iken 1960'ta 250 puan (2,5 katı) değerliymiş.

2021-2030 tarımsal emtia fiyatları fao oecd tahmini.png

Kişisel düşüncem Çinin geçen haftalarda "tek çocuk politikasına son vermesi", ve 3 çocuk için izin vermesi bu rapor hazırlanırken gündemde yoktu. Bu durumun 10 yılda Çinin nüfusunun 500 milyon artırması sonucu dünyada tarımsal emtialara ihtiyacı arttıracağı ve bir miktar yükselme olacağı yönünde. Birde ABD- Çin ticaret savaşları etkisi olacaktır tabi.

Son düzenleme: