Fareler 3 Çeşit Delik Açar

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

[size=12pt]Fareler 3 çeşit delik açar;

1-Yiyecek deliği,

2-Hafriyat deliği,

3-Tuvalet deliği.
[/size]

Bir dişi fare yılda ortalama 4-6 doğum yapar ve her doğumda 5-9 yavru doğurur. Mücadele yapılmadığı zaman populasyon yoğunluğuna göre %17 ' ye varan zarar yaparlar.

1-Yiyecek deliği; bu deliği yuvaya yiyecek taşımak için kullanırlar. Delik çevresinde kesik ot ve diğer yiyecek kırıntıları bulunur. Tarla fareleri kesinlikle yuvalarında yiyecek depo etmezler. İhtiyaçları kadar yiyeceği depolarına götürürler, bunları tükettikten sonra tekrar ihtiyaçları kadar yiyeceği yuvaya taşırlar.

2- Hafriyat deliği; Tarla fareleri bu deliği sadece tünel kazarken çıkan toprağı yuvadan dışarıya atmak için kullanırlar.

FARELER HAFRİYAT DELİĞİNDEN YİYECEK YEMEZLER!

3- Tuvalet deliği; tarla fareleri bu deliği dışkılarını dışarıya atmak için kullanırlar.

TARLA FARELERİ TUVALET DELİĞİNDEN KESİNLİKLE YİYECEK YEMEZLER!

TARLA FARELERİ SADECE YİYECEK DELİĞİNDEN BESLENİRLER.

1- Kültürel Önlemler :

Önerilen en etkili mücadele şekli; tarlaya fare girişinin bulunduğu yerin derin sürülerek bir şerit oluşturulmasıdır.Kapanlarla henüz kış çıkmadan mekanik mücadele yapılırsa, hayvanın buradaki yoğunluğu oldukça azaltılıp daha sonra zarar vermesi engellenebilir.
Derin toprak işlemesi, münavebe, tarla temizliği yapmak fare populasyonunu azaltır.

2-Biyolajik Mücadele:
Tilki,kedi,köpek,gelincik, sansar, baykuş, leylek, kerkenez, atmaca,doğan,şahin, kartal ve yılanlar tarla farelerinin doğal düşmanlarıdır.Bu hayvanlar tarla farelerini yiyerek çoğalmalarını engellerler.Bu sebeple, bu hayvanlar kesinlikle öldürülmemeli ve korunmalıdır.
3-Kimyasal Mücadele : Tarla faresi kış çıkarken üremeye başladığı için kimyasal mücadelenin Ocak-Şubat-Mart ayından itibaren başlaması gerekir.Bu sebeple en uygun ve en etkin mücadele dönemi OCAK-ŞUBAT-MART aylarıdır.

Toplu Mücadele :

Tarla faresi ile kimyasal mücadelede başarılı olabilmenin iki şartı vardır.
1.Mücadele dönemine dikkat etmek gerekir. En uygun dönem OCAK-ŞUBAT-MART aylarıdır.

2.Toplu mücadele yapmak gerekir. Çiftçiler topluca araziye çıkarlar. Mücadele yapılacak sahalardaki bütün fare yiyecek deliklerinin içine 5 adet zehirli yem el değmeden, bir daha kullanılmayacak tahta bir kaşık ile konulur. Bu şekilde tüm arazi ilaçlanır. Zehirli yem el değmeden kullanılmalıdır. Aksi halde insan kokusu bulaşmış zehirli yemi tarla fareleri yemezler. Bu da mücadelenin başarısını azaltır. Boş yere ilaç ve emek sarfiyatı olur. Fare mücadelesi yapılan araziler ertesi gün yeniden taranır,ölü fareler toplanır. Derin bir çukur açılarak toprağa gömülür. Böylece ölü fareleri yiyebilecek hayvanların ölümlerine engel olunur.

Resimler ve ekler

• animals-in-autumn-43-880-728x728.jpg
    animals-in-autumn-43-880-728x728.jpg
    152.8 KB · Görüntüleme: 243
  • animals-in-autumn-43-880-728x728.jpg
    animals-in-autumn-43-880-728x728.jpg
    152.8 KB · Görüntüleme: 215
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Ynt: Fareler 3 Çeşit Delik Açar

Bizim burada o aylarda arazi kar altında olduğu için kimyasal mücadelenin etkin zamanı bir şey yapamayız. Tek yolumuz biyolojik mücadele. Onda da işimiz Rahman ' a kalmış.

sinoplu link=topic=86260.msg1031808#msg1031808 date=1446572081' Alıntı:
emeğe teşekkür güzel paylaşım..birde söylemek istediğim bi detay var çoğu fare zehirleri fareleri öldürmüyor buna bizzat şahit oldum..

Evet geçen yıl tarlalarda bildiğimiz siyah zehirli buğdayları kullandık. Yetmedi eczaneden aldık onlar kırmızı zehirli buğdaydı, karıştırdık ve yuvalara bıraktık. Sonra kontrole gittiğimizde gördük ki;
yuvalardan kırmızı olanları çıkarıp dışarı atmışlar siyah olanları yemişler..?!

isyankar1985 link=topic=86260.msg1031823#msg1031823 date=1446573542' Alıntı:
Bizim burada o aylarda arazi kar altında olduğu için kimyasal mücadelenin etkin zamanı bir şey yapamayız. Tek yolumuz biyolojik mücadele. Onda da işimiz Rahman ' a kalmış.

Bu yıl hiç yılan görmedim. Oysa her yıl arazide onlarca yılan görürdüm. Allah kayırsın cümlemizi.

Abi güzel paylaşım teşekkürler,
ben geçen yıl zirai ilaç bayisinden toz bir ilaç aldım
2,5 litrelik kola şişesinin içine doldurdum
şişe kapağını ilacı toz olarak sıkacak şekilde deldim
ve o dediğin deliklerin hepsine sıktım
bu ilacın özelliği: biliyorsunuz fareler kemirgen hayvanlardır
sık sık ayaklarını kuyruklarını vs.. yalıyorlarmış
bu toz ilaçta hayvanın münasip yerlerine bulaştığında
zehirlenip ölüyorlarmış,
ben ilacı kullandıktan sonra gidip kontrol edemedim
fakat birkeresinde evde kullanmıştım sonuç fare ölmüş
fakat çok bulaşık makinasının altına çürümüş kalmış
o yüzden evde birdaha kullanmadım onun yerine özellikle evde
yapıştırıcı ilaç kullanıyorum aynı bali gibi kartonun üzerine ilacı sıkıp
üzerine biraz peynir sucuk bırakıp yapışmasını bekliyorum...

hermes link=topic=86260.msg1031872#msg1031872 date=1446577860' Alıntı:
zehirlenip ölüyorlarmış,

Bu toz ilacı bende deneyeceğim. Teşekkürler faydalı bilgiler için.

kalibso link=topic=86260.msg1031937#msg1031937 date=1446587613' Alıntı:
abı şöle 2-3 tane yılan alıpda tarlaya salıversek acaba halleder aslında bu seferde tarlayı yılanlar basarsa :D
hiç bir şey olmaz. fareyle mücadelede en etkili yöntem yılandır ama malesef gereksiz yere halkın batıl inançlarınca oluşmuş kötü imajlarından dolayı kim, yılan görse öldürmeye kalkıyor. türkiyenin belli başlı bölgerelerinde yaşayan bir kaç engerek türü hariç pekte zehirli yılan yok türkiyede. doğal olarak korkmamız için de bir sebep yok. zamanında bir belgeselde izlemiştim. yanlış hatırlamıyorsam 1 yılan, 8-10 dönüm kadar yerde aktif olarak farelerle mücadele edebiliyormuş. sadece yılan da değil. durduk yere öldürülen karga, tilki, saksağan, baykuş gibi yırtıcılar da fareyle mücadelede kullanılabilecek etkin silahlardır. bu hayvanlardan inasana zarar değil, tam tersine yarar gelir. doğamızı koruyalım.

Gassal link=topic=86260.msg1031943#msg1031943 date=1446589390' Alıntı:
hiç bir şey olmaz. fareyle mücadelede en etkili yöntem yılandır ama malesef gereksiz yere halkın batıl inançlarınca oluşmuş kötü imajlarından dolayı kim, yılan görse öldürmeye kalkıyor. türkiyenin belli başlı bölgerelerinde yaşayan bir kaç engerek türü hariç pekte zehirli yılan yok türkiyede. doğal olarak korkmamız için de bir sebep yok. zamanında bir belgeselde izlemiştim. yanlış hatırlamıyorsam 1 yılan, 8-10 dönüm kadar yerde aktif olarak farelerle mücadele edebiliyormuş. sadece yılan da değil. durduk yere öldürülen karga, tilki, saksağan, baykuş gibi yırtıcılar da fareyle mücadelede kullanılabilecek etkin silahlardır. bu hayvanlardan inasana zarar değil, tam tersine yarar gelir. doğamızı koruyalım.
o zaman almak mantıklı abı saol bılglıler ıcın...

hermes link=topic=86260.msg1031872#msg1031872 date=1446577860' Alıntı:
zehirlenip ölüyorlarmış,

Bu gün bir ziraat mühendisi kardeşime telefonla ulaşıp bu zehiri zordum. Marka olarak değil ama içerik olarak anlattı. En önemlisi bu ilacın 'siyanürden sonra en etkili zehirlerden biri olduğunu', çocuklardan ve evcil hayvanlardan çok uzak tutulması gerektiğini ve çok dikkatli kullanılmasını önemle anlattı.

Bende buradan paylaşarak arkadaşları bilgilendirmeyi görev saydım.

ENES4422 link=topic=86260.msg1032134#msg1032134 date=1446654150' Alıntı:
Bu gün bir ziraat mühendisi kardeşime telefonla ulaşıp bu zehiri zordum. Marka olarak değil ama içerik olarak anlattı. En önemlisi bu ilacın 'siyanürden sonra en etkili zehirlerden biri olduğunu', çocuklardan ve evcil hayvanlardan çok uzak tutulması gerektiğini ve çok dikkatli kullanılmasını önemle anlattı.

Bende buradan paylaşarak arkadaşları bilgilendirmeyi görev saydım.
İlce tarimda hazirlanan siyah renkli bugdaylarla bu gun uygulama yaptim. Ozellikle aniz ekilen ve sapli kalmis yerlerde daha yogun fare zarari var. Yanliz dikkatimi ceken sey farelerin gercektende 3 farkli deligi var gbi duruyor. Yani bazi deliklerde sadece diski bazilarinda sadece toprak ve bazilarinda da sadece bitki kalintilari var ama bu uc farkli deligin de cevresindeki bitkiler kemirilmis. Sanirim fareler hangi delikten cikarlarsa ciksinlar beslenmeye devam ediyor ama yuvaya yiyecegi sadece yiyecek deliginde goturuyor :( yani sadece yiyecek deligine zehir birakmak yeterli olmayacak gbi duruyor. Etkin bi mucadele icin elinizden geldigi kadar cok delige zehir birakmanizi tavsiye ederim ;)

fyaglikara link=topic=86260.msg1034710#msg1034710 date=1447446832' Alıntı:
İlce tarimda hazirlanan siyah renkli bugdaylarla bu gun uygulama yaptim. Ozellikle aniz ekilen ve sapli kalmis yerlerde daha yogun fare zarari var. Yanliz dikkatimi ceken sey farelerin gercektende 3 farkli deligi var gbi duruyor. Yani bazi deliklerde sadece diski bazilarinda sadece toprak ve bazilarinda da sadece bitki kalintilari var ama bu uc farkli deligin de cevresindeki bitkiler kemirilmis. Sanirim fareler hangi delikten cikarlarsa ciksinlar beslenmeye devam ediyor ama yuvaya yiyecegi sadece yiyecek deliginde goturuyor :( yani sadece yiyecek deligine zehir birakmak yeterli olmayacak gbi duruyor. Etkin bi mucadele icin elinizden geldigi kadar cok delige zehir birakmanizi tavsiye ederim ;)

Tabi o kadar yoğun çalışmanın içinde tek tek delikleri seçmeye çalışmak zaman kaybı. Hepsine bırakmak da doğru. Fakat bir defa ilaçlayıp bir daha kontrol etmemek yanlış olur. Bu yıl kısa aralıklarla emin oluncaya kadar kontrolleri yapmayı planlıyorum.