Fasulye Hasat Makinası Tavsiyesi

Merhaba Arkadaşlar,

Bu sene ilk defa Fasulye maceramız oldu ve iyi kazanç sağladık. Bu kazancımızı devam ettirmek icin fasulye hasat makinası almaya karar verdik.

Fasulye tohumumuzu Edirnenin uzunköprü ilçesinde bir tarım bayisinden aldık. Çeşit olarak balıkesir çalı fasulyesi demişti satıcı. Denemek için aldık.

Sonuç olarak 5 dekar(1 dekar = 1000m2) tarladan yaklasık olarak 1.5 tona yakın kuru fasulye aldık. Acemice bir is oldu. Birkaç mühendis arkadaşın tavsiyesiyle ilaçlama ve gubrelememizi tam olarak yaptık. Ara çapası yapıldı. Sulamamız damlama sulama ile 3 haftada bir 10 ar saat çalıştı. Haziran ayının 15inde ekilen fasulye Kasım ayının ilk haftası yolundu. Kurutmak icin temiz beton olan açık yerlere taşıdık. Çeşit olarak biraz geççi çeşitmiş. 9 kasım çarşamba günü fasulye hasat makinasi olan birisini bulduk ve adam geldi. 6 saat boyunca çalıştı. Adam sadece traktörde oturdu. Kalan işleri hep biz yaptık. Adam yol dahil 800tl para istedi. Zorla 750tlye indirdik. Bu kadar pahalı oldugunu görünce makina almaya karar verdik.

Fasulye çeşit olarak alberto yu inceledim. Erkenci bir çeşit ve seneye bu çeşidi ekmek istiyorum. Eğer elinde tohumluk varsa satan ilgilenebilirim.

Makina olarak tarlada yerden toplayanını tercih ediyoruz. Varsa tavsiyeleriniz ve kullandığınız makinalar hepsine bakabilirim. Bütçe olarak 20bin tlye kadar açık hesabımız var sıkıntı değil.

Fasulye maceramızın resimleri aşağıdaki gibidir.

Iyi seyirler.

b724afdd5a5b27ab4aabcf73836aea87.jpg

22fb8ccb9835070a8e5ca61b17ebb9ab.jpg

7f132f6ae61e36f390ad105ff8087e35.jpg

6a001b4d86813f90646f2d6bf532b77f.jpg

f74a611c9d0bd2e4f2ae6689b9756c8e.jpg

41dd7966401c6d3e3365e005561a64cb.jpg

Kurutmadaki hali

3c7ba0fd9ff9d4a890186817cd66ae6f.jpg

945857ce3e490f23737d8fb645cacbad.jpg

9791f3c325fe47380d8216e465888a59.jpg

8cd5b28fc1f1fae76f3457d207cd0d6e.jpg

Makina ile hasat ettigimiz an.

db1923bf4d1d5c9d61ac80afe644ed1b.jpg

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Kolay gelsin gelir gider hesabi yaptinmi ? Nohut icin yer surdum fiyatlar uctu alternatif olarak fasulye ekmeyi dusunuyorum ama bu makinadan buralarda yok...
Gelir gider hesabi olarak fasulyenin karı çok. Makinayi almak mantıklımı derseniz bizim burda birisi yeni bişey yapsın ve iyi para kazansın herkes ondan yapmak ister. Bende öncü olmuş oldum bu konuda. Zaten 2 senede makinanın parasini ben her türlü çıkartırım. Ayçiçeği yerine alternatif ürün olarak tercih ettim ve memnun kaldım. Tavsiye ederim.

Gelir gider hesabi olarak fasulyenin karı çok. Makinayi almak mantıklımı derseniz bizim burda birisi yeni bişey yapsın ve iyi para kazansın herkes ondan yapmak ister. Bende öncü olmuş oldum bu konuda. Zaten 2 senede makinanın parasini ben her türlü çıkartırım. Ayçiçeği yerine alternatif ürün olarak tercih ettim ve memnun kaldım. Tavsiye ederim.

Su olarak sikintim yok 20 donum yer ekebilirim ara capasi makna ile yapiliyor ekimide makina ile yapiliyor otla mucadelesi ilacla ancak hasata geldikmi is dusunduruyor..Baska bir altarnatifi varmi acaba dalindan sapindan baska ne ile ayristirabilirim onu arastiriyorum...Nohutun tohum fiyatlari uctu vaz gectim gibi...

Su olarak sikintim yok 20 donum yer ekebilirim ara capasi makna ile yapiliyor ekimide makina ile yapiliyor ancak hasata geldikmi is dusunduruyor..Baska bir altarnatifi varmi acaba dalindan sapindan baska ne ile ayristirabilirim onu arastiriyorum...
Makina ile ugrasmak istemiyorsan. Temiz bir beton bulucaksin. Yere sericeksin tarladan yoldugun fasulyeyi. Kuruduktan sonra lastikleri bitik traktorle once cigniceksin. Serdigin fasulye inceldigi zaman bide arabayla geziceksin ustunde. Al sana hasat. Sonra supurceksin yerden fasulyeyi tamamdir.

Maşallah abi verim iyiymiş bizde ektik ama o kadar verim alamadık bu senede bi 15 dönüm falan ekicez allahın izniyle mahsuru yok fasulyenin cinsini söyler misin

Uzunköprü den aldım tohumu. Adam balıkesir çalı fasulyesi dedi. Ama ikinci mahsul ekiceksen ben tavsiye etmem. Çünkü tam olgunlasma evresi 5 ay sürüyor. Olgunlaşma süresi kısa olan çeşitler tercih edin bence.

• Beğen
Tepkiler: kerem.donmez
Alberta, sarı kız ve amerikan çalısı çeşitleri var. Bu çeşitleri olgunlasma süresi 3 ila 4 ay arasında olduğu için yolunduktan sonra kuruması için fazla süre kaliyor. Bu sayede makinadan çıkartırken kırık tane sayısı azalıyor.

Sağolasın abi nasıl olsa sıfır tohum alıcaz bu tohumları araştırıp bunlardan alırız

Maşallah. Kazancını güzel günlerde harcamanız dilegiyle.
Neden haziran ayında ekiyorsunuz,nisan ayı yada mayısta ekseniz ,hasat erken olmazmı.( tabi tarlanız o tarihlerde boş ve uygunsa ekim icin )
Erken ekin dememdeki amaç belkide diger çeşitlerde bu ver olmaya bilir diye.
Teşekkürler amin inşallah. 10 haziranda bugdayi bictim bu yerden. Yoksa nisanda ekicektim. Ama seneye nisanda yer hazir. Erken ekicem seneye.

Bizde ektik busene 10 dönum kadar barbunya horoz fasülye ektik gecen senede fasülye ekmiştik gecen sene tam toplama zamanı düğun dernek oldu fasülye gitti busenede barbunya pek verimli olmadı daha doğrusu bakamadık fasülye cinsi iyi oldukdan sonra iyi bakıldımı para kazandırır birde satış pazarı çok önemli yer Yalova bizimde.