Fendt Yeni Pilli-Elektrikli Traktörünü Piyasaya Sürdü.

25.05.2016
3,693
3,486
27
Niğde

Çiftçinin mazot derdini tarihe gömecek elektrikli traktörler piyasada. Alman tarım makinesi üreticisi Fendt yeni pilli-elektrikli kompakt traktörünü piyasaya sürdüğünü açıkladı

Sessiz ve emisyonsuz elektrikli traktör pille çalışıyor

Tarım elektrifikasyonunda pratik çözümler geliştiren Alman tarım makinesi üreticisi Fendt yeni pilli-elektrikli kompakt traktörünü 2018'de piyasaya sürdüğünü açıkladı.

Az bakım gerektiren, enerji tasarruflu, sessiz ve emisyonsuz elektrikli traktör Fendt e100 Vario benzinli veya dizel ile çalışan traktörlere göre daha ekonomik.


1(5).png


Fendt e100 Vario, normal çalışma koşullarında, şarj edilmeye gerek duymadan tam bir iş günü için kullanılabilen ilk pratik, akülü traktör olma özelliğine sahip.

Alman firma, ilk defa 2018'de kullanılan elektirikli traktörün, ilk başta seçilmiş çiftliklerde ve yerel belediyelerde sınırlı sayıda kullanılacağını belirtti.


Firma, elektirikli traktöre ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Yüksek kapasiteli pil teknolojisi"

CO2 emisyonlarının azaltılması tüm geleceğimiz için merkezidir ve tarım istisna değildir. Birçok tarım işletmesi çiftlikte kullanıldığında maddi olarak cazip olan yenilenebilir kaynaklardan güç üretir. Yüksek kapasiteli pil teknolojisi artık piyasada mevcut ve kompakt traktörlerde kullanım için idealdir. Gürültü ve egzoz emisyonlarını azaltmaya yönelik artan ihtiyaç, aynı zamanda elektrik sistemlerinin geliştirilmesinin ardındaki itici güçtür.

4(50).jpg

Motorunun kullanımı sayesinde enerji geri kazanılabilir."


AGCO / Fendt, bu çerçevede, gerçek çalışma koşullarında 5 saate kadar çalışabilen, 50 kW güç çıkışlı, pratik, tamamen elektrikli kompakt bir traktör olan Fendt e100 Vario'yu piyasaya sürdü. Enerji kaynağı yaklaşık 100 kWh kapasiteli bir 650 V yüksek kapasiteli lityum-iyon pildir. Akü, standart bir CEE dış soketiyle ya da doğrudan voltajlı bir süper şarj seçeneği ile 400 V ve 22 kW'a kadar şarj edilir. Standart bir CCS tip 2 fişi ile batarya, sadece 40 dakikada% 80'e kadar şarj edilebilir. Ayrıca, bir elektrik motorunun kullanımı sayesinde enerji geri kazanılabilir.

Fendt e100 Vario, geleneksel ve elektrikli aletlerin kullanılmasına izin verir. Elektrikli traktör, elektrikli ekipman için iki AEF uyumlu güç arayüzü ile donatılmıştır. Cihazlar için 150 kW'a kadar olan kısa süreli bir destek batarya tarafından sağlanabilir.
Standart bir PTO bağlantısı ve ayrıca normal hidrolik beslemesi de mevcuttur. Bu nedenle, Fendt e100 Vario, ek donanım olmaksızın mevcut ekipmanlarla kullanılabilir, ancak aynı zamanda elektrikli aletler kullanmanın yararlarını da karşılayacak şekilde donatılmıştır.


5(41).jpg

Elektrik sürücü sayesinde hassas ve dinamik kontrol sağlanır. Yer tahriki ve PTO sürücüsü için maksimum tork duran bir başlangıçtan sağlanır. Güvenlik yalıtımlı bir tasarım ve sürekli, elektronik sistem izleme ile garanti edilir.

Batarya ile çalışan traktörün verimliliği tamamen yeni, enerji tasarruflu bir termal yönetim tipi ile artırılır. Düzenli, elektrikli ısı pompası, kabinin yanı sıra batarya ve elektroniklerin iklimlendirme görevini yerine getirir. Traktörün akü bilgileri de dahil olmak üzere enerji yönetimi akıllı telefon üzerinden izlenebilmektedir. Ayrıca, kış aylarında ön ısıtma veya yazın klima gibi konfor fonksiyonları da ana şebekeye bağlandığında önceden kolaylıkla kontrol edilebilir.

Faydalar ve uygulamalar

Batarya ile çalışan traktör, CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir. Çiftlikte üretilen yenilenebilir enerji kullanılıyorsa, makine net sıfır karbon ayak izi ile ve çok düşük maliyetle çalıştırılabilir. Bakım çalışmaları ve maliyetleri azalır, filtre ve yağ ile geleneksel teknolojiye dahil olan birçok parçaya artık ihtiyaç yoktur. Motor yağı, AdBlue veya dizel gibi sarf malzemeleri geçmişte kaldı.

Fendt e100 Vario, düşük bakım gerektiren, enerji tasarruflu, sessiz ve emisyon içermez. Ahırda, çiftlikte, ormanda veya yerel meclislerde kullanılsın, esnek konseptin faydaları vardır.


Traktörün işletilmesi için gereken güç, biyogaz, güneş enerjisi veya rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjiler tarafından sağlanabilir, bu yüzden iklim değişikliğiyle mücadeleye önemli bir katkıda bulunur. Aynı zamanda, yüksek kapasiteli batarya fazla güç depolayabilir ve şebekeye geri besleyebilir.

Yerel konseyler için, bu akülü kompakt traktörden daha iyi bir seçenek yoktur. Sessiz ve emisyon içermeyen kullanımı sayesinde Fendt e100 Vario, kentsel gelişmeler ve yerleşim bölgelerinde çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir.
Fendt e100 Vario, ilk defa 2018'de, ilk başta seçilmiş çiftliklerde ve yerel belediyelerde sınırlı sayıda kullanılacaktır."


3(75).jpg


Kaynak: Ulusal Tarım
 
Avrupa artık dizel motorlu taşıtları kaldırıyor çevre kirliliğine yol açıyor die Avrupa da artık yeni çıkarılan araçların çoğunu elektrikli üretiyor dizel araçların vergilerinide yüzde yüz e varana kadar zam yaptılar traktör de tutar mı bilmiyorum ama arabalarda kulanışlı güzel yapmışar
 
  • Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
Yanına bir tarafa ufak bir dizel koyobilriz ayriyeten boşa çalışsın ses zevkimiz için akşama kadar 5 lt yakar anca [emoji4]
Doğru diyon birden unutmayalım eksoz sesini vefa borcumuz var
Arabalarda var ya su hibrit motor onlar gibi olsun hem dizel hem elktrikli
Hemen elektrikliye gecmeyelim cok sessiz[emoji4]
 

Benzer Konular