fikirlerinize ihtiyacım var

selam arkadaşlar.
mersinde 1300 rakımlı çok güzel dokusu olan bir bölgede 28 dönüm üzerinde hayvancılık yapmak istiyorum. Önce TKDK ya yönelik 120 sagmal kapasiteli bir süt çiftliği projesi hazırladım. resmi işlemleri şükür ömrüm yetti bitirebildim. ama biz ruhsat alıncaya kadar TKDK sıralama kriteri getirdi, henüz sonuçlanmadı ama 50 baş altına puanlamada 40 puan verince bizim proje destek dışı kalacak.Bende bu sevdayı yatırım maliyeti düşük diye besiciliğe dönüştürmeyi sonrasında duruma göre süte çevirmeyi düşündüm. Bu yönde proje üzerinde değişikliğe gidip hazırlıklara başladım. Angus ve Limusine olmak kaydı ile 50 baş gebe düve ile başlayıp doğacak dişileri kapasiteyi arttırmada erkekleri de besi materyalı olarak kullanmayı planladım. bu konu üstüne her türlü fikirlerinize ihtiyacım var. şimdiden yazacak arkadaşlara teşekkür ederim.

1300 rakım yüksek, yayla mera falan var mı kullanabileceğin?
süt işine girme, zaten memlekette süt fazlalığı varmış, fiyatı düşürdükçe düşürüyorlar.
en iyisi damızlık yetiştirmek.
Limusin veya Simental gibi etçil ırklardan al. 20 günlük buzağısını 4000 TL'ye sat.
Kapış kapış gidiyor.
inanmazsan [MENTION=44124]simentalci[/MENTION] ye sor, o gayet memnun.

1300 rakım yüksek, yayla mera falan var mı kullanabileceğin?
süt işine girme, zaten memlekette süt fazlalığı varmış, fiyatı düşürdükçe düşürüyorlar.
en iyisi damızlık yetiştirmek.
Limusin veya Simental gibi etçil ırklardan al. 20 günlük buzağısını 4000 TL'ye sat.
Kapış kapış gidiyor.
inanmazsan [MENTION=44124]simentalci[/MENTION] ye sor, o gayet memnun.

Bu işin uzmanlarının dediği, anaç kadroyı en az 6 ay kaliteli bir merada besleyemezsen işi döndürmek zor.
Bu arada Simental etçi ırk değildir, karma ırktır.