Galip Umut Özdil: "Yazılanların üçte biri uygulansaydı, sorunlarımızı çözerdik"

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım Konseyi (ATAK) işbirliğiyle düzenlenen “Tarım Sohbetleri 2022” paneli çevrimiçi yapıldı.

✅ AGRO TV Ankara Temsilcisi Galip Umut Özdil moderatörlüğünde düzenlenen panele,
✅ Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım,
✅ Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat konuk oldu.


✋Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım:
“Türkiye’de tarım kitaplığı oluşmalı. Tarımla ilgili dönemi, sorunları anlatan kitaplar yazılmalı, kitap daha kalıcı. Bu alanda ilerlemeliyiz. Tarıma itibarının kazandırılması gerek.Tarımın ülke politikaları içerisinde ne kadar önemsendiği önemli. ‘Sanayi ile hizmet sektörüyle kalkınacağız, tarım sırtımızda bir yük, tarımdan nasıl kurtuluruz’ bakış açısıyla tarım yıllardır kan kaybediyor. Pandemide kaç destek paketi açıklandı ama çoğunda tarıma bir şey çıkmadı. Türkiye üretimi desteklemek yerine ithalatı tercih etti”

“Biz günlük fiyatları ve zamları konuşuyoruz
ama bizi asıl bekleyen tehlike kuraklık ve tarımla ilgilenen kesimin yaşlanması. Bir çok çiftçi ‘benden sonra üretecek kimse yok’ diyor. Tarım nüfusunu gençleştirmeliyiz. Çiftçiler, verilen desteğe geç ulaşıyor ve desteklerin üretimi teşvik etmede yetersiz kalıyor" dedi.✋ Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat:
Tarımı konuşmanın ötesine geçmemiz lazım”. Pandemi ve kuraklık krizinden yeterli dersleri çıkaramadık. Halkın gündeminin işsizlik, alım gücünün daralması ve yüksek fiyatlar. Şimdi fiyatlardan konuşuyoruz ama yarın gıdaya erişim risklerini konuşabiliriz."

Fiyatın artması kadar anormal düşmesi de büyük sıkıntı. Plansızlık nedeniyle fiyatı düşen ürünün bir sonraki yıl üretilemiyor, bu enflasyon olarak yine tüketicinin cebine yanıyor. Nüfusunun büyük bölümü asgari ücretle çalışan bir ülkede aile bütçesinin büyük bölümü gıdaya harcanıyor.O nedenle gıda meselesi göz ardı edilecek bir mesele değil. İklim değişikliğine karşı doğada kendi başına yetişen bitkilerin bile adaptasyon süreci yaşıyor. Ama bizim hazırlığımız yok, direniyoruz. AB’nin yeşil mutabakatına bütün ülkeler uymak zorunda. Hazırlıklarımızı bu yönde yapmalıyız. Tarımın sorunlarının çözülemeyecek, altından kalkılamayacak sorunlar değil. Her ülke kendi potansiyeline göre çözümlerini ortaya koydu, ülkemizde liyakatlı, konusuna hakim karar vericilerle sorunların çözülebilir" dedi.✋ AGRO TV Ankara Temsilcisi Galip Umut Özdil:
"Tarıma yönelik çok sayıda rapor hazırlanıyor ancak hepsinin raflarda bekliyor. 2011’de hazırlanan kuraklık eylem planının uygulanmaması büyük eksiklik. Çölleşme eylem planı var, 2. Tarım şurası sonuç raporu var. Yazılanların üçte biri uygulamaya konulsaydı tarımda sorunlarımızın çoğunu çözerdik” dedi.

21120221545111.png
 

Benzer Konular