Gercek kovan gercek bal budur

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Bayburt dagtarla eski adiyla ortugu koyu.. bu sabah denk geldi.. bunlari artik sadece belgesellerde kitaplarda gormek mumkun.. muhtarin arilar.. burda eskiler ZIĞI derler..

Ynt: Gercek kovan gercek bal budur

Kovan sanırım dallarla örülmüş ve etrafı sıvanmış. Babamın eskiden var olduğunu söylediği sepet kovanlardan olsa gerek. Hiç görmemiştim teşekkürler Umut abi.

Bunlari artik parayla arasan bulamazsin.. ici bos arisiz dipte kosede kalmis gormustum ama bunlar arili faal kovanlar..

Iskeleti cali cirpi benzeri isgin derler ondan yapiliyo.. ustu camur ve bildigin hayvan gubresiyle sivaniyo... mum petek dahil tumunu ari yapiyo.. yani cerceveli bali yerken agzinda sakiz gibi kalmiyo agizda eriyip gidiyo.. ari mumu midenin dostudur bu arada...

Burda daglik kuytu bi koyde denk geldi.. zaten adi Dagtarla..

Iste o mum mideden baslayip tum vucuda sifadir:)

Bi not... mum, baldan daha fazla emek enerji ister.. zordur... o yuzden ticari aricilar temel petek koyar arilar hazira konup direk bala baslar.. is hizlanir..

Direk balı koyamaz, temel petekde olsa önce arılar tarafından kabartılır ardından bal depolanır. temel petek verilmesinin iki amacı vardır birincisi hızlı ve düzgün petek elde etmek diğeri de arılar dalak tabir ettiğimiz kendi peteklerini ördüklerinde özellikle geç ilkbaharda genelde erkek arı gözü örerler arıcılar olarak bunu istemeyiz.

Fotoğraftaki kovanlar elbette nostaljik anlamda değerlidir ancak bir langstroth kovanda olsa mesela siz içine sadece üst çerçevesini koysanız arılar petek örüp bal depoladığında o sepet kovanlardaki kaliteden hiç bir farkı olmaz. Kovan tercih edilmesinin tek nedeni hızlı, pratik ve kolay bakım yapılabilmesidir.

Elbette fenni kovanda da organik bal uretilir.. boyasiz olmasi vs sartiyla.. ama bunlar artik parayla bulunamaz degerler... su kovani parayla yaptirmaya kalksan ustasini bulamazsin artik:)

UÖZKAN.77 link=topic=85869.msg1026301#msg1026301 date=1444623064' Alıntı:
Elbette fenni kovanda da organik bal uretilir.. boyasiz olmasi vs sartiyla.. ama bunlar artik parayla bulunamaz degerler... su kovani parayla yaptirmaya kalksan ustasini bulamazsin artik:)
aynen öyle abi paylaşım yapmaya devam ette adam devam etsin

Böyle kovanlarda varmış demekki, arının kendi yaptığı mumdan bi petek bal olsada yesek.Umut abi bu değerli paylaşımın için teşekkürler.

yanlış anlaşılma olmasın bu kovanı küçümsemiyorum bende de bir tane var. yalnız cidden bakımı zor :) onun yerine kovana boş kasnak atıyoruz böylece yine kendi dalağı ve balı oluyor.

organiklik içinde yukarıdaki şekli ile yine organik bal sayılmaz ki. yönetmeliğe göre en yakın yerleşim birimine ki bu bahçe tarlada dahildir kuş uçuşu 6 km mesafeniz olması gerekiyor. Sadece kovan boyasız olsa yine iyi. Saç kalitesinden tutunda çivisine kadar belirledikleri kriterler var.

6 km ye bi daha bakin derim.. cok abarti olmus.. ari bal yukuyle tek seferde o kadar uzaklasamaz kovandan..

Bu arada organik sertifika veren firma sayisi mantar gibi cogaldi.. vicdan cuzdan birbirine karismamistir insallah.. kendi adima tanidik arici en garantisi:)

Bolkar33 link=topic=85869.msg1026366#msg1026366 date=1444651952' Alıntı:
yanlış anlaşılma olmasın bu kovanı küçümsemiyorum bende de bir tane var. yalnız cidden bakımı zor :) onun yerine kovana boş kasnak atıyoruz böylece yine kendi dalağı ve balı oluyor.

organiklik içinde yukarıdaki şekli ile yine organik bal sayılmaz ki. yönetmeliğe göre en yakın yerleşim birimine ki bu bahçe tarlada dahildir kuş uçuşu 6 km mesafeniz olması gerekiyor. Sadece kovan boyasız olsa yine iyi. Saç kalitesinden tutunda çivisine kadar belirledikleri kriterler var.
organikten ziyade doğallıktan bahsediyoruz.

UÖZKAN.77 link=topic=85869.msg1026486#msg1026486 date=1444681072' Alıntı:
6 km ye bi daha bakin derim.. cok abarti olmus.. ari bal yukuyle tek seferde o kadar uzaklasamaz kovandan..

Bu arada organik sertifika veren firma sayisi mantar gibi cogaldi.. vicdan cuzdan birbirine karismamistir insallah.. kendi adima tanidik arici en garantisi:)

6 km zaten uçamadığı için konmuş bir limit özkan bey. arıların maksimum gidecekleri mesafe 5 kmdir bu yüzden 6 km limit koydular ki arılar tarla yada bahçeye ulaşamasın diye getirilmiş.

maalesef öyle vicdan cüzdan meselesi ile çok isabetli bir konuya değindiniz. bu konudan inanın herkes müzdarip sıkı denetim getirilmediği sürece kısa vadede bir çözüm görnmüyor. tanıdık arıcı ile doğru bir karar almışsınız.

ben bir konuyu her zaman savunuyorum. bunu daha önce de farklı mecralarda dile getirdim.

çiftçilik yapan olsun yada köyde bapı bahçesi hiç fark etmiyor bence zor bir şey değil bu durumda olanlar bence kendilerine 2 kovan almalı ve kendi evinin balını üretmeli bakımı öyle çok zor değil öğrenmeside inanın zevklidir. maliyette öyle cok değil 2 kovan için hafatda 2 gün yarım saat harcasanız yeterli ha yazın biraz daha dikkatli olursunuz o kadar ama insanın kendi ürettiği balı yemesi gibisi yok bence imkanı olan herkes bunu denemeli

Sayin arici:)

Belliki fiilen aricisiniz ne mutlu... burda yazin aridan kovandan gecilmez butun karadeniz sahil aricisi basta trabzon
Burdalar..
Hepi topu 2 organik arici var resmi.. benim tanidiklar.. 6 km ye burda uymak imkansiz.. aralari 1 km olan onlarca koy var.. aralari 500 metre olan bicok arilik..

Ama Allahdan ekoloji cevre cok temiz.. hava su vs cok temiz.. ot bocek ilaci sifira yakin..

Evet özkan bey 7 seneyi geçti fiilen arıcıyım hobi diye başladım baya çoğaldı :) yakında işsizde kalacağım için hem arıcılık hemde koyun yetiştiriciliği yapacağım inşaallah.

Şimdi organik sertifikası için bende uğraşmıştım Niğde de yazın götürdüğüm ilk yere uygunluk vermediler mesafe ölçer bir dürbünle kontrol ediyorlar bir kiraz bahçesine 3.5 km çıkınca başka bir yer gösterdim o yere uygun verdiler ancak bu sefer de kış için Mersine gelmemi kabul etmediler. Mersinde de dediğiniz gibi her yer bahçe tarla köyler birbirine çok yakın. Arıyı burada bırak dediler. Bolkar dağlarında kışın öyle fırtınalar çıkıyor ki ağaç altında kalan eski bir çekyatı kış bittikten sonra 300 metre ileride bulduk. koca çekyatı 300 metre ileriye atan bir fırtına altında benim kovan felan kalmaz hepsini bir yere savurur. anlayacağınız kaldı öyle :)

Ama herkesin kendi balını kendisinin elde etmesi konusunda ciddiyim. İmkanı olan herkes bence 2 kovan alsa yeterli olur kendi balını üretir onun zevki bir başkadır.

Yusuf bizim koye bi heves 5 kovan koydum seneler once eve 12 km yogunluktan takip edemedim o halde bile 1-2 teneke bal aldim bekardim cogunu ese dosta dagittim.. ama ilgisizlikten hep ogul verdiler.. vs derken yazik dedim.. satmak zorunda kaldim..

Yani cok sagol ama arilara yazik ederim:) arilara nerdeyse sadece yazin hizmet lazim.. en yogun donem bizim..

Ama oralaracda kesin gezgin arici geliyodur.. sizin koy uygun.. onlardan kafa dengi olanlarla bi ucundan basla derim..

UÖZKAN.77 link=topic=85869.msg1026826#msg1026826 date=1444794227' Alıntı:
Yusuf bizim koye bi heves 5 kovan koydum seneler once eve 12 km yogunluktan takip edemedim o halde bile 1-2 teneke bal aldim bekardim cogunu ese dosta dagittim.. ama ilgisizlikten hep ogul verdiler.. vs derken yazik dedim.. satmak zorunda kaldim..

Yani cok sagol ama arilara yazik ederim:) arilara nerdeyse sadece yazin hizmet lazim.. en yogun donem bizim..

Ama oralaracda kesin gezgin arici geliyodur.. sizin koy uygun.. onlardan kafa dengi olanlarla bi ucundan basla derim..
haklısın bizim Rize tarafindan gelenler var..
ben çok istiyorum .. bakalım nasipse olur..