Proyem kullanıyorum. 50 kg çuvalı 125 TL.
Bu yemden 135 gr ortalama yiyorlar. Kışın yem tüketimi 155 gr a kadar çıktı.
2,5 TL/kg * 135 gr : 34 Kuruş yem maliyeti
1000 tavuk için hesap yaparsak günlük 340 TL yem maliyeti oluyor.
1000 tavuk günlük yazın %80 oranında yumurtluyor. Yani 800 yumurta alıyoruz.
800 yumurta için viyol maliyeti ise 32 TL
Sadece yem ve viyol maliyetimiz 372 TL (Bakıcı, Işık, Su, nakliye ve diğer giderler hariç)
Buna göre yumurta maliyetimiz : 372 TL / 800Yumurta : 0,47 TL
1000 Tavuk bakan biri için yumurta başı işçilik : 0,15 TL ............. Su ve Elektrik için : 0,03 TL
Kısaca 1000 tavuk bakan bir kardeşimizin toplamda maliyeti : 65 Kuruş.
Bende durum böyle.... Görüldüğü üzere en büyük gider yem. Bu yemi yemeyince de yumurta verimi düşüyor.
Soya ezmesi, Buğday, Mısır fleksi verdim. Belki yem tüketimi azalır yem maliyeti azalır diye. Ama bu seferde yumurta verimim düştü ve maliyet arttı.
Sizin düşünceleriniz nelerdir? Bu maliyetle bu iş çok karlı değil.
Çünkü markette 30 lu yumurta kolisini 9 TL den satıyorlar. Hadi iyisi 11.50 TL olsun. Bu fiyatlarla nasıl rekabet edilebilir. (İstanbul market fiyatı)
Diyelim tek tek perakende satmaya kalktık. Günde 800 yumurtayı satmak hele ki her gün bu miktar yumurta satmak gerçekten zor.