• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Göktaşının düştüğü köy zengin oldu

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,511
Konum
Konya

09.11.2015 - 08:05 | Son Güncelleme: 09.11.2015-8:29

Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber


Göktaşının düştüğü köy zengin oldu
Bingöl’ün Sarıçayır Köyü’ne düşen göktaşı parçaları köylüleri zengin etti. Köylüler, 2 Eylül’de düşen göktaşı parçalarını yurtdışındaki meraklılarına sattı

Bingöl’ün merkeze bağlı Sarıçayır Köyü’ne 2 Eylül 2015’te meteor parçaları düştü. Bingöl Üniversitesi göktaşları üzerinde inceleme yaptı. İnceleme sonucunda göktaşının atmosfere girmesi esnasında parçalandığı belirlendi

Sarıçayır Köyü’nde göktaşı parçalarının “Bedeli yüksek fiyata alınacak” söylentileri üzerine köylüler, çevrede buldukları göktaşlarını toplamaya başladı ve kârlı çıktılar.

Göktaşı parçalarının gramına 15 ile 60 dolar fiyat verildiğini söyleyen Sarıçayır Köyü sakinlerinden Mehmet Nezir Ergün, “İstanbul Üniversitesi’nden bir akademisyenin sözleriyle göktaşının değerli olduğunu öğrendik. Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı. Ruslar 15 dolardan 60 dolara kadar satın aldılar. Almanlar da taş için buraya geldiler. Geçen hafta sadece 200 bin dolar döviz bıraktılar. İnşallah bu taştan herkes bulur. Gariban insanlar hep arıyor. Onların daha çok ihtiyacı var” dedi.

‘KÖYÜMÜZE TURİST AKACAK’

Göktaşı sayesinde köylerinin ünlendiğini söyleyen Mehmet Nezir Ergün, internet üzerinden göktaşı parçası için arayanların olduğunu söyledi ve ekledi:

“Amerikalı yetkililer ve koleksiyoncular bile takip ediyor. Danimarka’da irtibatlı olduğumuz insanlar var.”

Ergün köylerine turist akacağına inanıyor.

‘KAMYONLARLA GELİYORLAR’

Çevre illerden kamyonlarla insanların geldiğini ve alanda taş aradıklarını belirten Ergün, “Taşlar 1 gram ile bir buçuk kilogram arasında değişiyor. Şu ana kadar en büyüğü 1470 gram taş bulduk.

Taşın değerli olduğunu anladıktan sonra alıcıları da çoğaldı. Çevre illerden de yoğun talep var. Gece gündüz demeden taş arıyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Habertürk

http://www.milliyet.com.tr/goktaasinin-dustugu-koy-zengin-oldu/ekonomi/detay/2145087/default.htm
 
Katılım
11.01.2009
Mesajlar
1,372
Konum
Edirne
Ynt: Göktaşının düştüğü köy zengin oldu

Türklere lazım olmuyormu bu taşlar neden yurtdışından birkuçak para verip alıyor bu insanlar ?
 
Katılım
22.06.2012
Mesajlar
3,417
Konum
Denizli/Çivril-burdu
Ynt: Göktaşının düştüğü köy zengin oldu

o taşlarda dünyada bulınmayan madenler olabiliyor ve o madenleri teknoloji için kullnıyorlar tabi bizde nerde o profesörler uyuyorlar mı acaba
 


Üst Alt