GÜNCEL ARPA ve SAMAN FİYATLARI

Son 10 yılda çocuk tecavüzü, hırsızlık, rüşvet, yolsuzluk gibi nekadar yüz kızartan suç varsa bunlarda Türkiye ilk 10 ülke içinde dünyada belkide zirveye(!) doğru yürüyor. Hala kalkmışlar Avrupa’da aile kavramı yok, namus şu bu diyolar. Kardeşim sen daha 3 4 yaşındaki yavrularımızın sağlığını namusunu koruyamıyorsun sonra kalkmışsın insanların ilişkilerine laf ediyorsun.

Yolsuzluk yapabilirsin, çocuklara tecavüz, kadına şiddet, rüşvet hırsızlık hakeza ama aile bağları sağlam olsun yeter, geri kalan her şey mübah nede olsa. İnsanlara kanaat önderliği yapmayı bırakında önce dürüst olun, maden dini inancınız böyle kuvvetli ozaman çocuklara tecavüz edenlere, ensar vakfını kuranlara, rüşvet yolsuzlukla ülkenin anasını ağlatanlara iki kelam edin.

Ama sizin derdiniz ne doğruluk ne dürüstlük nede ahlaklı bir yaşam. Sizin tek derdiniz Atatürk geldi Osmanlı son buldu her şey bu yüzden oluyor. Sizin gibi düşünmeyen herkes ya gavur ya dinsiz ya da terörist! Bu ülke ne çektiyse dini sömürerek halkın gözünü boyayan din tacirlerinden çekti. Atatürk’ün yolundan gitmeye çalışanlar ise hala bu ülkede dürüstlükle ilkelerle ilermeye çalışan bir avuç insan. Az kaldı bir avuç insanıda sindiseydiniz rahat rahat dünya ekonomisinin zirvesine yerleşirdiniz.

1300 ve yukarısı fiyatlara gidecek gibi arpalar burada..2-3 güne arpa biçimi başlar...Net söylüyorum arkadaşlar bu sene arpa çok aranıyor.Yakınım bu işi yapıyor ve dışarıdan nakliyat dahil buraya getirsem 1500 tl yi buluyor diyor.Böyleyse arpadan yüksek oranda kar etmek isteyen şerefsiz diyorum kusura bakmayın tücarlara malınızı ucuz fiyatlara vermeyin.Bu sene ithalat yok diyor mecbur dediğim fiyatlardan alacaklar.Zaten bizm burda satılan arpaların çoğunu ezme yapıp hayvancılara satıyorlar yada dışarı nakliyat yapıyorlar.Bölgemde arpada yok.Bu sene nedense destekleme yada erken mısır ekmek için herkez slaja biçti yerleri.Ve arpayı elinde tutabilen olursa 3-4 ay sonra net fiyat 1600 liraya arpasını satar.Balyada büyük ihtimal 13-14 arası gidecek gibi.Dışarıdan buraya gelim fiyatı nakliyat cartı curtu 15 i geçiyor..

Borcunuz yoksa bekletin biraz arpa zarar ettirmez. Hep aynı senaryo. Geçen sene tüccar 830tlden topladı arpayı sadece 1 ay sonra yemliğe 950 tohumluğa ise 1150 tl istedi. Arpa hem sanayi yemi için hemde hayvancıların kendilerinin yaptığı kırma ve ezme için aranan bir ürün. Büyük çiftliklerin çoğunun arpa ihtiyacı var. Yani para eder.

bu sene arpa cogu bolgelerde zayıf oldu kendı bolgem ıcın dersem gecen sene 8 hazıranda bıcımını yaptıgım arpayı bu sene temmuzun ılk haftası hasada gırecek gıbıyım son bır haftadır yagmur cok yagıyor ve onumuzdekı bır hafta da yagmur gozukuyor kuvvetlı bır sıcak olması lazım kı hasada baslayabıleyım be sene arpalarım durum olarak ıyıler tahmını beklentım dekar a 500-600 kg cıvarı yaklasık 200 dekar arpa ekmıstım kendı bolgem ıcın arpayı 1400 tl nın altına vermeyı dusunmuyorum gecen sene yanı 2017-2018 yılında ekım yaptıgımda 20-20 gubreyı 54 tl ye almısken 2018-2019 yılı ekımımde 20-20 gubreyı 112 tl ye aldım cuvalını hesaplar ortada gecen sene 1 tl den sattıgım arpayı bu sene devletın dedıgı fıyatlara verme nıyetım yok hepımız emek sarf edıyoruz bır dolu yagısında kımse sıze cıkarıp zararınızı vermıyor etrafınızdakıler de sadece gecmıs olsun dıyor her cıftcı ımkanı olcusunde elındekı urunlerı en azından ocak ayıına kadar bekletsın bu sene bugday ve arpa yurt dısından gelmeyecegı ıcın para yapacak bılgınıze

ben genelde hasadı yapınca 50 kg olacak sekılde cuvallıyorum ve depomda bekletıyorum nıyetım bu sene de aynı sekılde calısmak bolgemde bu sene balya fıyatı da 13 ile 18 tl arasında gıder durumlar boyle sevgılı forum aılem herkese helal ve bol kazanc dılıyorum kolay gelsın

Gavurun sistemi gavura. Biz kendimizden sorumluyuz bu söylemler bize birşey kazandırmaz veballeri kendilerinedir. Gavurun sistemi onlara uygun kendilerine layık sistem. Onlarda aile-ananene kulturu millet olma namus anlayisi olmadigi icin maddeperest toplumlar. Sen ise binlerce asirlik kadim bir milletsin onun icin ki senin ceddin dunya hakimi iken onlarda tuvalet yoktu. Sen onlardan daha ustunsun cunku sen muslumansin adaletlisin. Senin sistemin maddeperstlerin kanun nizami olamaz

Dediklerin eskidendi. O gevur dediklerinde adalet, vicdan var. Hak yemezler. Ama gel gör ki ülkemizde adalet yok. Herkes hırsız olmuş. Hırsız olmayana salak gözüyle bakıyorlar.

Örn. Binali Yıldırım doğalgaz su borcu olanların borcunu sileceğiz dedi. iyi de kardeşim ben kuzu kuzu faturalarımı öderken enayimiyim. Faturasını vergisini ödemeyenin neden faturası siliniyor. Vergisini ödemeyenin neden vergisi affediliyor. Böyle adalet mi olur. O yüzden senin dediğin gibi olmaz. En üstten yemeye başlıyorlar bize gelene kadar kırıntıdan başka bir şey kalmıyor. Bunu yapanlarda kendine gerçek müslüman diyenler.

Semsamer
Son 10 yılda çocuk tecavüzü, hırsızlık, rüşvet, yolsuzluk gibi nekadar yüz kızartan suç varsa bunlarda Türkiye ilk 10 ülke içinde dünyada belkide zirveye(!) doğru yürüyor. Hala kalkmışlar Avrupa’da aile kavramı yok, namus şu bu diyolar. Kardeşim sen daha 3 4 yaşındaki yavrularımızın sağlığını namusunu koruyamıyorsun sonra kalkmışsın insanların ilişkilerine laf ediyorsun.

Yolsuzluk yapabilirsin, çocuklara tecavüz, kadına şiddet, rüşvet hırsızlık hakeza ama aile bağları sağlam olsun yeter, geri kalan her şey mübah nede olsa. İnsanlara kanaat önderliği yapmayı bırakında önce dürüst olun, maden dini inancınız böyle kuvvetli ozaman çocuklara tecavüz edenlere, ensar vakfını kuranlara, rüşvet yolsuzlukla ülkenin anasını ağlatanlara iki kelam edin.

Ama sizin derdiniz ne doğruluk ne dürüstlük nede ahlaklı bir yaşam. Sizin tek derdiniz Atatürk geldi Osmanlı son buldu her şey bu yüzden oluyor. Sizin gibi düşünmeyen herkes ya gavur ya dinsiz ya da terörist! Bu ülke ne çektiyse dini sömürerek halkın gözünü boyayan din tacirlerinden çekti. Atatürk’ün yolundan gitmeye çalışanlar ise hala bu ülkede dürüstlükle ilkelerle ilermeye çalışan bir avuç insan. Az kaldı bir avuç insanıda sindiseydiniz rahat rahat dünya ekonomisinin zirvesine yerleşirdiniz.

Adamın kralısın. Helal olsun. Yazdıklarının altın imzamı atarım.

Amenna doğrudur son zamanları talihsiz vakialar ile doludur fakat harami helal kılmamışlardır. Osmanlı bor çatıdır büyük bir nizam devletidir. En az 400 senesi mükemmel bir sistem ile yürümüştür. Büyük bir medeniyettir. Refah ve huzur getirmiştir. Düşün ki hdp ermeni vekili Garo paylan bile mumla osmanlıyı arıyor onun muazzam medeniyetini ve devlet mekanizmasını övüyor. Yüzyıllarca afrika yi sömürgeci avrupadan korudu, kafkaslari ve balkanları moskof etnik düşmanlarımızdan korudu, arabistan i korudu diyorum ya osmanlı bir çatıdır bugün bir ermeni bile mumla arıyor? Neden şuan ki siz de çağdaş kanunları övmüyor da osmanlıya hasret kalıyor işte islam nizami böyledir refah ve emniyet getirir
osmanlı ne zaman cokmeye basladı mercidabık savası 1516 dan sonra nedenmı halıfelık osmaogullarına gectı araplar kabullenemedeı nedenı hılafetı kureys soyu devam ettırmelıydı
sıyası cozum 1000 arab para san sohret karsılıgı anadolu topraklarına salındıkı TURK ISLAM anlayısı arab hurafelerıne donustu buda halkın dolayısıyla osmanogullarının sonun baslangıcı oldu akp ılede TURK olmaktan kurtuluyorlar ama nNE MUTLU TURKUM dıyene dıyen bırılerı hala var

osmanlı ne zaman cokmeye basladı mercidabık savası 1516 dan sonra nedenmı halıfelık osmaogullarına gectı araplar kabullenemedeı nedenı hılafetı kureys soyu devam ettırmelıydı
sıyası cozum 1000 arab para san sohret karsılıgı anadolu topraklarına salındıkı TURK ISLAM anlayısı arab hurafelerıne donustu buda halkın dolayısıyla osmanogullarının sonun baslangıcı oldu akp ılede TURK olmaktan kurtuluyorlar ama nNE MUTLU TURKUM dıyene dıyen bırılerı hala var
Soylediklerin tamamennmusluman karşıtı söylemler Nalaka anasını satim osmanlıdan girdin akp den çıktım m şu ülkede 2 put var biri ak parti ikincisi ona düşmanlık. Her satırını hayretler içersinde okudum ne olur biraz tefsir oku imam haberinin fıkhını oku muhtemelen haberisindir veyahut deist herneyse imam hanefi nin fıkhını oku ondan sonra türk islam arap islam sacmaligiñi kaldırırsın diye tahmin ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Adamın kralısın. Helal olsun. Yazdıklarının altın imzamı atarım.
Kardeşim şu sistem sizin savunduğumuz laik demokrat devlet sistemi bana niye çıkışıyorsun senin savunduğun lider getirdi bu sistemi dolayısı ile hatayı yanlısı kendinizde arayın burası laik demokrat bir ülke bahsettigin olaylar da bu laik demokrat sistemi yürüten devletin topraklarında oluyor ki şuan anne karnında ki cenin bile emniyette değil küfrün sistemi

Dediklerin eskidendi. O gevur dediklerinde adalet, vicdan var. Hak yemezler. Ama gel gör ki ülkemizde adalet yok. Herkes hırsız olmuş. Hırsız olmayana salak gözüyle bakıyorlar.

Örn. Binali Yıldırım doğalgaz su borcu olanların borcunu sileceğiz dedi. iyi de kardeşim ben kuzu kuzu faturalarımı öderken enayimiyim. Faturasını vergisini ödemeyenin neden faturası siliniyor. Vergisini ödemeyenin neden vergisi affediliyor. Böyle adalet mi olur. O yüzden senin dediğin gibi olmaz. En üstten yemeye başlıyorlar bize gelene kadar kırıntıdan başka bir şey kalmıyor. Bunu yapanlarda kendine gerçek müslüman diyenler.
Yav bırakın allah aşkına nerede vicdan var ac gözünü bak ırakta senin o vicdan sahibi kardeşlerin 1 milyon irakliyi katlettiler 20 bin tecavüz oldu. Afganistan da 1 milyondan fazla insanı katlettiler amerika-fransa-kanada-ingiltere. Kara kıtayı soydular soğana çevirdiler sömurduler vicdan onlarda değil vicdan anadolu da var donun yüzünüzü artık kafire meyletmeyin milletinizi seçin hakir görmeyin

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32