Güncel Buğday Fiyatları

Ülkemizde
Fiyatı yukselen herhangi bir ürünün veya eşyanın döviz hareketliliği olduğunda aşağı yönlü hareketi hicbirzaman söz konusu olmadı olacağını da sanmıyorum . Dolar düşerse gübre düşer mi?
Mazot
Zirai ilaç?
Sizce düşer mi?

Dolar dustukten bir sure sonra benzIn fiyati duser, gubre ya yem hammaddesini alip depolayan ucuzlayinca hemen fiyat indirmez. Soyle dusunelim bu gubre fiyatlariyla bugday ektin, umidin bugday fiyatinin yukselmesi. Hasattan once gubre eski fiyata inse satar misin bugdayi uce ya altina ?

ekmeklik rus buğdayı 9/12/2020 tarihinde 235$ ---- 9/12/2021tarihinde 311$ Fark %32
makarnalık Fransız budayı 9/12/2020 tarihinde 354$ ---- 9/12/2021tarihinde 506$ Fark %44

Dünya da üretim fazla olursa, dolar düşerse 235$ dan daha düşük fiyat açıklarlar, bu yıl buğday 6 TL den aşağı açıklanırsa, yoğun bakımda olan çiftçi için sela verilir.

Hepimiz birer üretici olduğumuz kadar tüketiciyiz de. İnşallah hayırlı bir şekilde bu günler de atlatılır. Hammadde fiyatları bahanelerle artırıp dünyayı krize sokmak isteyenler de belli aslında ama onlara müdahale etme şansımız yok maalesef. Bu durumda yapılacak tek bir şey var. Her şeyi kendimiz üreteceğiz. Paraları yastık altına koyup paradan para kazanıp zenginleşmeyi (sanıp!) beklemek yerine üretime harcayıp gerçekten zenginleşmeyi beklememiz lazım.

Buğday fiyatları biraz hızlı gitti az geri gelir ama dünyada da zannımca pek düşmez gibi yeni modelin tutma olasılığı yok dolar bu hafta da faiz indirirlerse çıkacağı yerden düşmüş oluruz şu anda zaten bitik durumda dolar 10 lira seviyelerine gelmezse halimiz harap bir umut amonyak yani doğalgaz ucuzlasa belki gübre ucuzlar ben önümü göremiyorum gören varsa helal olsun

TRT haber yazdı, Tarım bakanı çiftçi zarar etmeyecek diyor, kazanacak demiyor yani buraya dikkat, herzaman zarar etmeyeceğini vurguluyor.

Ürün fiyatı açıklarkende o gün maliyetler ne ise 5 se 5, 10 sa 10, ona göre uygun fiyatlar piyasada oluşacak diyor.

Uygun fiyattan kastınıda en başta açıklıyor zaten, zarar etmeyecek üretici.

Ha ne kazanırsınız ne yaparsınız ona bişey diyen yok zaten.

Bu durumda dışarıdan gelen ürün fiyatı yukarıda bile olsa, regülasyon yapar dışardan pahalı alır içeriye ucuz verir sanada zarar ettirmeyecek fiyat oluştururlarmı? evet tabiki yaptıklarıda tamda bu zaten, bu yıl olduğu gibi dışarıdaki üreticinin malını yüksek fiyattan alıp içeriye düşük fiyattan vererek dışardaki üreticiye kazandırı, içeride sana zarar ettirmeyecek fiyat oluşturabilirler.

Bilmiyorum bunu doğru bulan zarar temeyeceğini bilerek üretici olduğuna isyan edermi, kaderinin bu tip politikalar olduğuna kızarmı bilemiyorum.

Bana göre bu yapılanın mantıklı açıklamassı yok, resmen tersine kürek çekiliyor.

Bu konuda biride çıkıp doğrusunu yapıyoruz diyemiyor zaten, acaba neden diyemiyor?

1639305814792.png

• Beğen
Tepkiler: atila
TRT haber yazdı, Tarım bakanı çiftçi zarar etmeyecek diyor, kazanacak demiyor yani buraya dikkat, herzaman zarar etmeyeceğini vurguluyor.

Ürün fiyatı açıklarkende o gün maliyetler ne ise 5 se 5, 10 sa 10, ona göre uygun fiyatlar piyasada oluşacak diyor.

Uygun fiyattan kastınıda en başta açıklıyor zaten, zarar etmeyecek üretici.

Ha ne kazanırsınız ne yaparsınız ona bişey diyen yok zaten.

Bu durumda dışarıdan gelen ürün fiyatı yukarıda bile olsa, regülasyon yapar dışardan pahalı alır içeriye ucuz verir sanada zarar ettirmeyecek fiyat oluştururlarmı? evet tabiki yaptıklarıda tamda bu zaten, bu yıl olduğu gibi dışarıdaki üreticinin malını yüksek fiyattan alıp içeriye düşük fiyattan vererek dışardaki üreticiye kazandırı, içeride sana zarar ettirmeyecek fiyat oluşturabilirler.

Bilmiyorum bunu doğru bulan zarar temeyeceğini bilerek üretici olduğuna isyan edermi, kaderinin bu tip politikalar olduğuna kızarmı bilemiyorum.

Bana göre bu yapılanın mantıklı açıklamassı yok, resmen tersine kürek çekiliyor.

Bu konuda biride çıkıp doğrusunu yapıyoruz diyemiyor zaten, acaba neden diyemiyor?

Ekli dosyayı görüntüle 66457
Bakanin lafına güven olmaz 2021yili arpa maliyetini 1850aciklamis TMO arpa alım fiyatı 1750 sonrada zarar eden Yok diyor

Şimdi ne yaptı aşağıdaki fotoğrafta belge var artık elimizde, seneye aynı belgeden tutsun eline çıksın mecliste kürsüye,

karşılaştıracağız, 2021 satış fiyatı buğdayda 2,50, arpada 2,36, mısırda 2,60 lira değilmi

bu fiyatlar 2022 tablosunda maliyetin altında kalacakmı kalmayacakmı?

bakın 1 kilo arpa 2,36 dan satınca benim elimde 2,36 lira sermaye oluştu bakan beyin elinde tuttuğu tabloda yazıyor, bunun 2022 de hepsini maliyet olarak harcarsam zaten bana bişey kalmadı demektir, ki bu yıl olan bu zaten, kaldıki üzerine gübreye vs para bulamıyor üretici, tefecide vermezki 10-15 liradan gübre parası bize, kimse vermez, neden? ödeyemezsin der yahu, hadi banka veya tarım kredi verdi diyelim, bu sefer seneye kazancın yok verilen krediyi nasıl kapatacaksın?Borcun artacak zarar etmiyeceksin.

Tabi koltukta maaş alınca maliyet yok girdi yok, her ay tıkır tıkır kazandığın için üretim işinde böyle maliyetten satış fiyatını çıkartarak net kazancın cebinde kaldığını düşünürsün, işin sürekliliği için maliyetin bir önceki yılki kazancı alıp götürdüğünü hesabetmezsin, niye? 2022 yılı al eline tabloyu tut bakalım mecliste arpada maliyet 2,36 dan yukarıdaysa bu iş zarar demektir, bunu bilmeyene makam koltuk vermekle bu millet hata yapıyor demektir vesselam.

Bakalım 2022 de gelecek çatacak tutarsın tabloyu mecliste bende görürüm. Tabloda 2021 arpa maliyeti 1,85 yazan yerde şimdiden yüzde 90 lık bir artış var ve orada maliyet en az şimdiden 3,51 oldu görünüyor, dahada artmaz ise böylede bir durum var..... Eee 2,36 ya sattım yeni ürüne 3,51 harcadım ben ne kazandım bakan bey, hani tablodaki yüzde 28 kazanç yani 51 kuruşum nerde benim? onuda söyleyinde bilelim neredeyse alıp cebimize koyalım değilmi ama, 51 kuruşumuz nerede diye aranıyoruz taranıyoruz bulamıyoruz nerede bu yüzde 28 kazanç olan 51 kuruş? yuvarlanıp düştümü cepten :)

Üretici her yıl kazancının yüzde yüzünden fazlasını girdiye yatırsa ne kazanır, verdiğin 10 kuruş desteklemi karnını doyuracak? borçlar sürekli kabaracakmıydı? haa tamam böyle olunca zarar etmiyoruz değilmi? borçlanıyoruz sadece borç artıyor öyle ya hay ALLAH hiç kafamız basmıyor :)

bu tablo işi iyi oldu seneye aynı tablonun 2022 güncelinide koyarız buraya bakalım.

1639357131559.png

Son düzenleme:
Kafa karıştıran bişey değil aslında, aynı durum buğday içinde geçerli tüm tarımsal ürünler içinde geçerli.

Kafaların karıştığı durum tamamen bu fiyat politikasını hangi şeytanın aklına hizmetle devam ettirmekte ısrarcı bir tutumun inatla savunulması ve devam ettirilmeye çalışılmasıdır.

1639392536453.png

Dönüyoruz dolaşıyoruz hasat zamanı neden ürün alım fiyatları artırılmadı noktasına geliyoruz, ama icraat sahipleri bu noktaya hasat zamanı gelemediği gibi şimdide gelemiyor.

Çok zor bir durum, ekonomi yönetimi ile yani ekonominin stratejisini belirleyen Hazine ve Maliye bakanlığındakiler, diğer bakanlıkların yürüttüğü politikalar ile uyumlu olacak bir strateji ile ekonomi modeli denemedikleri ortada, yani hazine ve maliye sadece kendini kurtaracak modellemelerle ekonomiyi yürütmeye kalkıyorlar, diğerlerinde sorun olursa direk hazineye yük olacak icraatlar devreden çıkarılamıyor...üstelik piyasalarda fiyat kargaşası maliyet kar zarar hesabı şaşıyor, onuda geçtim sürdürülebilir ekonomi için üretim devam edemiyor, yada eksik yarım devam ediyor.

Sürdürülebilir olmaktan çıkan modellemeler hangi şeytanın aklına hizmetle devreye alınıyorsa, örneğin tarımda işini tıkır tıkır yapan insanların ekmesi dikmesi hasat etmesinde büyük sıkıntılar yaşatmakta ve üretim kayıpları gelir kayıpları beraberinde getirmekte, birilerinin kendini kurtaracak ekonomi modellemelerini denemede ustalaştıkları kesin, giderekte bu ustalık yerleşti ve bunun sonucudurki pek çok sektörde üretim yapan iş yapan kesimler bitik, örneğin üretici artık tıkır tıkır yaptığı işini çeviremez noktada, çevirdiği işi verimli olmaktan çıkma noktasında, kazanmaktan çok zarar etmemeyi hesaplamaktan başı dönmüş hayattan bıkmış durumda.

Geçekleri doğruyu görmek lazım, biran öce ekonomi strateji planlama işleri kimlerin kontrolündeyse doğru adres buralardaki modelleme sahipleri ortaya çıkmalı ve bunların neden böyle yeni ekonomi modeli denedikleri, ne yaptıkları hangi şeytanın aklına uydukları vs.. hepsi ortaya dökülmeli, hani fiyat istikrarı bu modellemenizde nerede diye sormalı, yoksa tarım sektörü birbirini yer, sanayi birbirini yer, ekonomi ve hazinedekiler köşesinde seyreder, böyle şey olmaz.Onlar insan bu taraftaki milet gavur evladımı ki doluya koy boş almaz boşa koy dolmaz hesabı anladığı bildiği işin içinden çıkamaz noktaya getiriliyor.

Son düzenleme:
Devamını da getireyim zaten bir aydır dünya da gıda da bir gevşeme oldu.Bak depomda her yıl 1000 ton buğday varken şimdi 10 ton ancak var. O da göstermelik..Yaz ayından her yıl gübre stoğumu yaparken şimdi bir torba bile almadım çünkü o da gevşeyecek dedi..7 liraya kadar aldığım buğday şu sıralar 6 lira..Bu yıl her şey yatay ve hatta gevşek seyredecek ama velakin dolarda ekstra uçmalar olursa ona bişey diyemem.DEDİ...