Güncel Buğday Fiyatları

Şoyle bir durum var.Her yıl çiftçi tüccarın tersini yapıyor.Fakat kar eden tüccar.Örnek vereyim.2 yıl önce bu bölgede yer fıstığı 5 liralardan 20 liraları gördü.sezon açılınca 10-12 bandına oturunca ne kadar işten anlayan anlamayan amiri memuru esnafı aklına ne gelirse hatta abartmıyorum kredi bile çekip yerfıstığı alıp depoladılar.ben bu arada tüccarları takip ediyorum .1 kilo bile depolamadılar.çevremde bu işe kalkışanlara aynen şunları söyledim.bakın herkes fıstık alıp depo yapıyor ama tüccarlar hariç.gelin yapmayın desemde dinletemedim.sonuç şu:10-12 bandında aldıkları fıstığı 4-6 arasına verebildiler. peki ertesi yıl ne oldu.hiç kimse fıstık almadı.fakat baktım ki tüccarlar 5 lira civarından fıstık depoladılar. ve 10-12 bandından satmaya başladılar.şu an fıstık 17 lira ve hala parça parça satıyolar.diyeceğim o ki bu yıl buğdayda da böyle.tüm çiftçiler depolarını buğday ile doldurdu.tüccar gelen buğdayı aynı gün fabrikaya sattı ve gidişat yine tüccarın doğru yaptığını gösteriyor.çünkü buğday 7 den 6 ya geldi ve hala da gerileyeceğini söylüyor tüccar....

Arkadaşlar daha öncede fiyat artışları ile ilgili farklı ürünlerde farklı konular acildi.konu buğday ise iyi düşünmek lazım.
Bir insan ;
Fındık yemeden yaşar
Kayısı yemeden yaşar
Meyve sebze yemeden de yaşayabilir.
AMA EKMEK YEMEDN YAŞAYAMAZ.
Bunu iyi düşünün.
Ülkemizde alim gücü günden güne iyice zayıfladı insanımızın yiyebileceği en ucuz
TEMEL GIDA
EKMEK.

• Beğen
Tepkiler: FIRTINA19
Şoyle bir durum var.Her yıl çiftçi tüccarın tersini yapıyor.Fakat kar eden tüccar.Örnek vereyim.2 yıl önce bu bölgede yer fıstığı 5 liralardan 20 liraları gördü.sezon açılınca 10-12 bandına oturunca ne kadar işten anlayan anlamayan amiri memuru esnafı aklına ne gelirse hatta abartmıyorum kredi bile çekip yerfıstığı alıp depoladılar.ben bu arada tüccarları takip ediyorum .1 kilo bile depolamadılar.çevremde bu işe kalkışanlara aynen şunları söyledim.bakın herkes fıstık alıp depo yapıyor ama tüccarlar hariç.gelin yapmayın desemde dinletemedim.sonuç şu:10-12 bandında aldıkları fıstığı 4-6 arasına verebildiler. peki ertesi yıl ne oldu.hiç kimse fıstık almadı.fakat baktım ki tüccarlar 5 lira civarından fıstık depoladılar. ve 10-12 bandından satmaya başladılar.şu an fıstık 17 lira ve hala parça parça satıyolar.diyeceğim o ki bu yıl buğdayda da böyle.tüm çiftçiler depolarını buğday ile doldurdu.tüccar gelen buğdayı aynı gün fabrikaya sattı ve gidişat yine tüccarın doğru yaptığını gösteriyor.çünkü buğday 7 den 6 ya geldi ve hala da gerileyeceğini söylüyor tüccar....
Bütün Türkiye son sürat buğday hasat ediyor.Bir ay zarfında rekolte kesinleşir kartlar açılır.
Yönetim seçim yılı olmasınında etkisiyle gayet güzel fiyat verdi.
Arzın zirvede olduğu bir dönemde oluşan fiyatlar önündeki bir yılın göstergesi olamaz.Hele bir,TMO nun fiyat istikrarı için aldığı buğdaylar un ve ekmek olup yensin , bakalım sonra ne olacak?
Dövizin stabil kalmaması halinde ise fiyatlar daha değişik seyir izleyebilir.
Spekülatif hareket edip başkasının ürettiği buğdayla kumar oynayan her zaman çarpılabilir ama biz üreticiyiz,elalemin malını değil kendi ürettiğimiz malımızı tutuyoruz.

Son düzenleme:
10 TL buğday fiyatı hayal ürünü olur seçim öncesi iktidar partisi Mayıs başı eğer TMO fiyatlarını açıklar ise belki sezonda olur o fiyatlar ama 8500 TL ton olarak fiyatlar Mart sonu gelebilir ve 8500 üstü fiyata herkes satar ben dahil inada gerek yok fire var depoda ambarda ise böcek riski var marttan sonra lisanlı depo da ise süre ve kira parası var gönül çok ister ama hayat gönül ile değil akıl ile yürütülür açık ve net kabul edelim para işin içine girerse gönül değil mantık ve akıl girer

Yalnız seçim var, bu harmanda 10 lira olur,

seçim belirsizliğide var, seçimin sonucuna göre rakamlar değişkenlik gösterebilirde, değişmeyecek durumda harmanda anca 10, siyasi belirsizliğin devamında işler karışması muhtemeldir, seçim sonrası duruma görede önümüzdeki hasadın mahsullerini satıcazmı depolıycazmı görmüş oluruz zaten, şimdilik eldekilerin en iyi ihtimal seçime kadar 8,5 evet doğru hesap gibi duruyor, seçim sonrası herşey olabilir.