Güncel Gübre Fiyatları

Bu dediklerin gübrede olmaz, yok zaten,ötv diye bişey zaten yok, yıllardır takip ederim, yaptığım hesapla oluşan fiyata alırdı ürerici, 15890 son fiyat olmalı.

Fakat kontrolör yok tabi, bikaç yıldır getiren satıyor kafasına göre, bunun cezasıni ülke üretimi çeker, çiftçi yüzde 60 koyarak satandan bir müddet sonra alamaz hale gelecektir netekim, almıyoruzda, ne alcak, 20_20 alacak, bir süre sonra onuda almaz, bu işin sonu kötü elbette

Tavsiyem bu olmalı, şu olmalı ben hesap ettim bu çıkıyor diye net fikir söylemek doğru değil. Madem 15890 son fiyat olmalı, buyur serbest piyasa, sen getir ya da üret 16bine sat, herkes senden alır hem sürümden daha çok kazanırsın,hem de çiftçiyi sevindirirsin. Yani burada serbest piyasa nedir bunu mu anlatalım.

Ne yapalım? Mesela bayiye gidip senin kârın çok fazla indir bunu mu diyelim.

Gübreyi geçtim, ürünü 100 dolara getiriyorsun, üzerine navlun, nakliye, işçi gideri, depolama, işletme vergisi, stopaj, muhasebe gideri, çalışanın sigortası, mazot masrafı, kullandığın tırın, kamyonun mtv'si ( x2 oldu), daha aklına gelecek tonla şeyi+ kâr ekliyorsun ve diyorsunki bunlar%25 eder, maksimum 125 dolar olmalı. Bu kadar emin olmak için işin içinde olmak lazım.

Bende 20 yıldır takip ederim, ne alırsan al, kullanınca eskir fiyatı düşer. 6 sene önce 30bin dolara aldığımız traktör, bugün kullanılmış hali 40bin dolar. Ya doların gerçek fiyatı piyasada 28 değil, ya da bit pazarına nur yağıyor. Umarım anlamışsındır.

Tavsiyem bu olmalı, şu olmalı ben hesap ettim bu çıkıyor diye net fikir söylemek doğru değil. Madem 15890 son fiyat olmalı, buyur serbest piyasa, sen getir ya da üret 16bine sat, herkes senden alır hem sürümden daha çok kazanırsın,hem de çiftçiyi sevindirirsin. Yani burada serbest piyasa nedir bunu mu anlatalım.

Ne yapalım? Mesela bayiye gidip senin kârın çok fazla indir bunu mu diyelim.

Gübreyi geçtim, ürünü 100 dolara getiriyorsun, üzerine navlun, nakliye, işçi gideri, depolama, işletme vergisi, stopaj, muhasebe gideri, çalışanın sigortası, mazot masrafı, kullandığın tırın, kamyonun mtv'si ( x2 oldu), daha aklına gelecek tonla şeyi+ kâr ekliyorsun ve diyorsunki bunlar%25 eder, maksimum 125 dolar olmalı. Bu kadar emin olmak için işin içinde olmak lazım.

Bende 20 yıldır takip ederim, ne alırsan al, kullanınca eskir fiyatı düşer. 6 sene önce 30bin dolara aldığımız traktör, bugün kullanılmış hali 40bin dolar. Ya doların gerçek fiyatı piyasada 28 değil, ya da bit pazarına nur yağıyor. Umarım anlamışsındır.
Alakası yok, 454 dolar diyorum gemiye limandan teslim, eskidende böyle idi, misal 300 dolardı limandan teslim veya 280 dolardı herneyse, bunun yüzde 25 yukarısı olurdu en fazla, peki son bir iki yılda ne değişti, gübreye vergi yokki neden bahsesiyorsun, eskiden navlun işçi gideri kamyon nakliyesi yokmuydu sanki, bal gibide ne dediğimi anlıyorsun, ama tabi yurtiçinde artık kolpa olanlar anlaşanrak fiyat belirleyenler var, olmıycak diye bişey yok, kontrolör olmazsa, tamam sen veya sen dışardan getir bildiğiniz gibi satın kontrol etmiyelim denirse, ithalat izni olanlar istediğni yapar hale gelirmi? Evet olan bu işte. Fazla uzatmaya gerek yok bence sen üreticiden yana bakmıyorsun sanki gübre bayiliğin varmış gibi yorum yapmışsın.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Alakası yok, 454 dolar diyorum gemiye limandan teslim, eskidende böyle idi, misal 300 dolardı limandan teslim veya 280 dolardı herneyse, bunun yüzde 25 yukarısı olurdu en fazla, peki son bir iki yılda ne değişti, gübreye vergi yokki neden bahsesiyorsun, eskiden navlun işçi gideri kamyon nakliyesi yokmuydu sanki, bal gibide ne dediğimi anlıyorsun, ama tabi yurtiçinde artık kolpa olanlar anlaşanrak fiyat belirleyenler var, olmıycak diye bişey yok, kontrolör olmazsa, tamam sen veya sen dışardan getir bildiğiniz gibi satın kontrol etmiyelim denirse, ithalat izni olanlar istediğni yapar hale gelirmi? Evet olan bu işte. Fazla uzatmaya gerek yok bence sen üreticiden yana bakmıyorsun sanki gübre bayiliğin varmış gibi yorum yapmışsın.
Güzel abim, senden önce karasaban22 vardı, o da gübre hissen var diyordu, sende gübre bayin var galiba diyorsun :) Cidden komiksiniz. Daha önce de yazdım mühendisim+dededen, babadan çiftçiyim. Yıllardır gübreyi Trakya birlikten alıyorum.

Ben sana pahalı ya da ucuz demiyorum. Bu kadar çok değişken varken net bir şekilde bu olmalı demen doğru değil diyorum. Ayrıca bugün 20bin civarı olan ürüne maksimum 16bin olmalı diyorsun, senin bu lafına güvenip almayan biri, yarın olaki fiyat 30000 oldu, bunun vebalini alman doğru mu?

Bak basit anlatıyorum, ürünün gübre olması gerekmiyor. Senin hesap yaptığın dönemle bugünü bir tutman yanlış. 2020 yılında 8 tonluk romörk için 29000 tl fiyat aldım o gün 4bin dolardı. Geçen sene aynı romörkü 120bine aldım 8bin dolardı, bugün aynı römork satış fiyatı tam 10bin dolar. Sen diyorsunki eskiden 4000 dolardı,hadi dolar enflasyonu eklesek 5000 dolar olmalı, ama piyasada 10000 dolardan satılıyor demekki aradaki fark kazık, Senin anlamadığın yurt dışındaki 1 dolar bugün burada 1 dolara eşit değil.

Pandemi' de Çin, Hindistan ve dahi Avrupa'da 400 usd ye satılan üre yi 1100 usd vererek almışız. Sanırsın ki o ülkelerde bu işi yapanlar hayrına yapıyor. Tamam ticaret yapan da kâr edecek ama bizde bu işi yapanlar kapitalizmi icad edenleri mezarında ters çevirir...
Eskiden gübrenin tonu 500 doları (bin TL ton) gördü mü , yurt dışından (Rusya) 450 dolara ithal getirilip , Gebze limanından Amasya' ya 25 tonluk tırla giderdi.
Mısır 3,7 TL , nem başı 11 kuruş , 20 nemde mısır 4,8 TL.
Gelecek sezon mısırı ambardan ekeriz, nasıl olsa sıra bağımsız silaj makineleri sırasız biçebiliyor.

Bak son kez anlatacağım.

Hani dedin ya 1100 dolardan 454 dolara düştü diye, sen buna üretici olarak seviniyorsun ya, aslında üzülmen gerekiyor.

Herşeyin fiyatı son 1 yılda neredeyse 2 katına çıktı. Bazı ürünlerde% 100,150,200 değerinde artış var. Piyasada gübre 1100 dolar/ton olurken, buğday 1350 USD/bushel(500 dolar/ton) ham yağ 2000 dolar/tondu.

100 ton buğday için gelir 50000 dolar, masrafta hadi 15000 dolar diyelim. Net kar 35000 dolar olur.

Şuan buğdayda gübrede dolar bazlı%60 düşüş var. Aynı hesabı%60 düşerek yapalım.

100 ton buğday için gelir 20000 dolar, masraf 6000 dolar olur. Gelir 14000 dolara düşer.

Gördüğün gibi net 21000 dolar kardan zarar var.

Herşeyin fiyatı yükselirken, senin girdi maliyetinin düşmesi yararına değil zararına olur. Zaten bu sene mısır 6 tl, buğday 8 , ayçiçeği 13 ten satıldı. Neredeyse geçen sene ile aynı fiyata. Geçen sene 100bin kar yaptın diyelim, bu senede neredeyse aynı karı yaptın. Peki geçen sene 100bine aldığını bu sene 200bine alınca%50 zarar olduğunu anlarsın umarım. Kısaca herşeyin fiyatı artarken, senin girdi fiyatında ürün fiyatında artmalı.

Ha dersen girdi maliyeti düşsün, ürün fiyatı yükselsin, aradaki kâr miktarı artsın, daha çok kazanalım, kırmızı kar yağarken kalın giyin üşütme.

İşte bende diyorumki, kırmızı kar yağıyor ucuza alıp pahalıya satan tayfası fiyat istikrarsızlığını fırsat bilerek çiftçiyi sürekli yolunacak kaz görüyor, olması gereken beyaz kar ama kırmızı kar yağdı böyle oldu mantığını işlemeye devam ediyor, neden? fiyat istikrarsızlığında kontrolör devre dışıda ondan, deden baban kadar çiftçilik yap onlar kadar tarla satın alan mühendis ol canımı ye, ama laf cambazlığı yapma.

• Beğen
Tarım alt sektördür, ekonomisi sağlam ve iyi yönetilen ülkelerde serbest piyasa ekonomidir, pazar ekonomisi yani, fakat ithalat ihracat izinleri ile vergilendirmeleri kontrollü yaparak üretimi sekteye ugratmayan yönetimi yaparak güçlerini korumaya devam edebiliyorlar, yapamayanlar ise kontrol dışına çıkan fiyat hareketlerine maruz kalan içerideki aşırı fiyat hareketleri sonucu zayıflıyor.

Düz mantıkla sürekli fiyat artışi ile kazanılır düşüncesindeki rant ekonomisi zihniyet hortlamış oluyor, yukarıda gördüğümüz düz mantık gibi, buda serbest piyasayı yanlış anlayan rekabetçi piyasa olmaktan uzaklaşan ekonomiyi tetikliyor, kartelleşme tekelleşme ile piyasada bikaç fiyat belirleyicinin oluşmasıda kaçınılmaz oluyor.

Yanlış yanlıştır,savunulacak bir tarafı olamaz.

Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı dönemine göre tüketici enflasyonu gelişmiş ülkelerde yüzde 4,08 düzeyinden yüzde 4,27 seviyesine, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 5,84 düzeyinden yüzde 6,48 düzeyine yükselmiştir.

Çekirdek enflasyon yıllık artış oranı yüzde 68,93 olarak gerçekleşmiştir. Temel Mallar grubu yıllık fiyat artışı yüzde 53,23, Hizmet grubu yıllık fiyat artışı ise yüzde 86,46 olarak gerçekleşmiştir. Çekirdek enflasyonun 12 aylık ortalama değişim oranı 0,62 puan artışla yüzde 55,06'dan yüzde 55,68'e yükselmiştir.

Düz mantıkla demıyorum, resmi enflasyon rakamları ortada.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d

Bak son kez anlatacağım.

Hani dedin ya 1100 dolardan 454 dolara düştü diye, sen buna üretici olarak seviniyorsun ya, aslında üzülmen gerekiyor.

Herşeyin fiyatı son 1 yılda neredeyse 2 katına çıktı. Bazı ürünlerde% 100,150,200 değerinde artış var. Piyasada gübre 1100 dolar/ton olurken, buğday 1350 USD/bushel(500 dolar/ton) ham yağ 2000 dolar/tondu.

100 ton buğday için gelir 50000 dolar, masrafta hadi 15000 dolar diyelim. Net kar 35000 dolar olur.

Şuan buğdayda gübrede dolar bazlı%60 düşüş var. Aynı hesabı%60 düşerek yapalım.

100 ton buğday için gelir 20000 dolar, masraf 6000 dolar olur. Gelir 14000 dolara düşer.

Gördüğün gibi net 21000 dolar kardan zarar var.

Herşeyin fiyatı yükselirken, senin girdi maliyetinin düşmesi yararına değil zararına olur. Zaten bu sene mısır 6 tl, buğday 8 , ayçiçeği 13 ten satıldı. Neredeyse geçen sene ile aynı fiyata. Geçen sene 100bin kar yaptın diyelim, bu senede neredeyse aynı karı yaptın. Peki geçen sene 100bine aldığını bu sene 200bine alınca%50 zarar olduğunu anlarsın umarım. Kısaca herşeyin fiyatı artarken, senin girdi fiyatında ürün fiyatında artmalı.

Ha dersen girdi maliyeti düşsün, ürün fiyatı yükselsin, aradaki kâr miktarı artsın, daha çok kazanalım, kırmızı kar yağarken kalın giyin üşütme.
Hocam sen son bir yıldaki ürün fiyatlarındaki düşüşü gubre fiyatlarındaki düşmeye mi bağladın. Nasıl böyle bir bağlantı kurabildin?

üre gübresi aynı şekilde dünya piyasalarında 287 dolar, en fazla olması gereken satış fiyatı 10 lira

287 x 28 = 8036 TL 1 ton üre

nasıl oluyorda aldın bu fiyata getirdin ülkeye, navlun ödedin tamam, çuvalladın kamyona koydun getirdin çiftçiye satarken 14 bin lira

yahu 8 bine aldığını 14 bine satmaktan bahsediyorum, arada 6 bin TL var

fabrikası bunu üretti 8 bin tl ye gemine dökme şekilde teslim etti, sen ne yaptınki 6 bin daha koydun üzerine burada çiftçiye satıyorsun demezlermi adama.

demiyorlar işte kontrolör yok, olmayınca fiyat belirleyenler istediği fiyata gübreyi gazlıyor gariban çiftçiye.

• Muhteşem
üre gübresi aynı şekilde dünya piyasalarında 287 dolar, en fazla olması gereken satış fiyatı 10 lira

287 x 28 = 8036 TL 1 ton üre

nasıl oluyorda aldın bu fiyata getirdin ülkeye, navlun ödedin tamam, çuvalladın kamyona koydun getirdin çiftçiye satarken 14 bin lira

yahu 8 bine aldığını 14 bine satmaktan bahsediyorum, arada 6 bin TL var

fabrikası bunu üretti 8 bin tl ye gemine dökme şekilde teslim etti, sen ne yaptınki 6 bin daha koydun üzerine burada çiftçiye satıyorsun demezlermi adama.

demiyorlar işte kontrolör yok, olmayınca fiyat belirleyenler istediği fiyata gübreyi gazlıyor gariban çiftçiye.
Üre gübresi güncel 409 dolar.

Demezler güzel abim. Hatırladığım kadarıyla 50 yaş üstüydün. 50 senede ticaret nedir serbest piyasa nedir öğrenmediysen benim sana anlatabileceğim birşey yok.

50 yaşı geçtik diye dünyadan haberimiz yokmu sanıyorsun :)

Üre fiyatı 287 dolar diyorsak öyledir, hemde haziran ayı fiyatı

1000021115.jpg
1697390719118.png

Gördüğün gibi fiyat nasıl düşmüş, grafiklede görebilir herkes

Haziran 2023 fiyatı 287 dolar.

• Muhteşem
Bakın en fazla 10 liradan satilması gereken üre gübresi 14 liradan satıılınca ne olur hesabını yapayım

1 milyon ton üre gübresi getiren, 14 liradan satışı saglanırsa, 4 lira fazlalık 1 milyon tonda 4 milyar lira fazladan para toplar.

Çiftçinin cebinden çıkan paradır aynı zamanda bu para, çiftçinin cebinden çıktığı için kimse oralı bile olmaz, milyarları toplayanlar bikaç milyon lira kontrolörlere yedirir bu kazığı atarlar çiftçiye, nasılsa çiftçinin koruması yok, umutla gübreyi alacak
kullanacak ya, bu iş böyle, sorgusuz sualsiz gübre kullanan var ya nasılsa, bu işler bu şekilde aynen devam, olan kime oluyor kimin umurunda.

• Muhteşem
Bakın en fazla 10 liradan satilması gereken üre gübresi 14 liradan satıılınca ne olur hesabını yapayım

1 milyon ton üre gübresi getiren, 14 liradan satışı saglanırsa, 4 lira fazlalık 1 milyon tonda 4 milyar lira fazladan para toplar.

Çiftçinin cebinden çıkan paradır aynı zamanda bu para, çiftçinin cebinden çıktığı için kimse oralı bile olmaz, milyarları toplayanlar bikaç milyon lira kontrolörlere yedirir bu kazığı atarlar çiftçiye, nasılsa çiftçinin koruması yok, umutla gübreyi alacak
kullanacak ya, bu iş böyle, sorgusuz sualsiz gübre kullanan var ya nasılsa, bu işler bu şekilde aynen devam, olan kime oluyor kimin umurunda.
Bugün kahveye gittim, 1 kg çay 120 lira hadi şekeri suyu derken 200 lira maliyeti var. 1 kg çaydan en az 1000 bardak çıkar, 5 liraya satıyorsunuz 200 lira maliyetle 5000 lira kazanıyorsunuz dedim. Oradan çıktım, berbere gittim, bir saç traşı olmuş 100 lira, 1 lira elektrik yakıyorsun, bu fiyat çok dedim. Sonra acıktım bir çorba içeyim dedim, 2 liralık çorbayı 40 liraya satıyorlar hayret ettim. Sonra dolmuşa bindim, taş çatlasın kişi başı 5 lira mazot yakmıyor, 50 lira ücret aldı. Eve geldim burayı açtım, sen milyon sen milyar kâr ettiklerini hesaplamışsın. Bütün sırrı çözmüşsün tebrik ediyorum.

Anlamaz bu koca kafalılar anlamaz o yüzden kendini yorma reis