Güncel Saman Fiyatları

• Beğen
Tepkiler: ilyas35
20 kg lık yağ bidonu , 11,5 lt yağ alan traktörün yağını iki sefer değiştirebiliyordu.

Camlı mazot filtresinde su altta kalıyor.
Süt içinde su ve eser miktarda yağ bulunuyor.
16kg olan tenekeler 18litre yağ çıkıyor 20kglik bidod 22.5litre mazot alıyor
Burda kapasitenin dışında bi konu olduğunu düşünüyorum insan mazotla çalışmaz traktör sütle bunun cevabı şeye benzer tarımın kıymetini (beton yiyip petrol içtiğimizde anlarsınıza) benzer

16kg olan tenekeler 18litre yağ çıkıyor 20kglik bidod 22.5litre mazot alıyor
Burda kapasitenin dışında bi konu olduğunu düşünüyorum insan mazotla çalışmaz traktör sütle bunun cevabı şeye benzer tarımın kıymetini (beton yiyip petrol içtiğimizde anlarsınıza) benzer
Güncel saman fiyatları yeni ileti var diye konuya giriyorum acaba nerede saman kaça alınmış kaça satılmış diye bir bakıyorum bir kilo pamuk ıslanınca ne kadar mazot emer mazot süte karışır mi okuyorum bence başka konu başlığı acin

Güncel saman fiyatları yeni ileti var diye konuya giriyorum acaba nerede saman kaça alınmış kaça satılmış diye bir bakıyorum bir kilo pamuk ıslanınca ne kadar mazot emer mazot süte karışır mi okuyorum bence başka konu başlığı açın.
Sütün özkütlesi , 1,030 - 1,045 gr/cm^3 , ortalama 1,04 gr/cm^3 .
Mazotun özkütlesi , 0,88 gr/cm^3 ,
1 lt süt 1,04 kg , 1 lt mazot 0,88 kg geliyor.

Köydeki sütçü , sütü kg ile tartan kantar kullanıyor.
100 lt süt verdiğimizde demek ki 104 kg süt teslim etmiş oluyoruz.
Kantarın kalibre edilmesi gerekiyor.
5 lt lik su bidonu ile kapağa kadar doldursak, süt verdiğimizde 5,3 kg süt doldurmuş oluyoruz.

Samanı tarladan 40 TL/adet olarak aldık , samanlıktan şu an 50 TL isteyen var , 60 TL Trakya samanı geliyor.
Bu hafta kırmızı et kesim fiyatı 90-95 TL/kg karkas kesim yapıldı.
Samanı mı satsak, danayı mı satsak, kararsız kalmıştık, ne tavsiye edersiniz.

5 lt lik su bidonu ile kapağa kadar doldursak, süt verdiğimizde 5,3 kg süt doldurmuş oluyoruz.

Samanı tarladan 40 TL/adet olarak aldık , samanlıktan şu an 50 TL isteyen var , 60 TL Trakya samanı geliyor.
Hocam, 40-50-60 ₺ diye bahsettiğin samanın adeti kaç kilo?

• Beğen
Tepkiler: filizma

Bu yazıyı görünce tekrar baktım, evet mazotu ters yazmışlar, bende birimlere dikkat etmemiştim. Tekrar kontrol ettim Buradaki bilgi doğrudur.

55 tl/kg dan ya da daha ucuz bir fiyattan alınıp, 6-8 ay önce besiye alınan ve 3,5-4,5 liradan arpa yedirilen besi hayvanları için, 90-95 lira karkas fiyatıbesicilikte bir kazanç bırakabilir.

70-75 tl/kg (baskül ağırlığı), besi hayvanlarının, 7-7,5 liradan arpa mısır yedirildiğinde, karkas fiyatının 115-120 liranın altında zarar yazabilir...

0,5-1,5 kg/dana/gün miktarında verilen samandan, besicilikte fazla bir yem maliyeti gelmez. esas olarak yem maliyeti apa ve mısırdan gelir, günlük 5-10 kg /dana/gün miktarında verilen tahıl (arpa, mısır), rasyonun büyük kısmını teşkil eder...

besi maliyetini esas olarak, tahıllar etkiler...

süt hayvancılığında, durum farklı...

bilgi amaçlı verildi.
kullanan olursa, sorumluluk kullananda...

Son düzenleme:
  • Beğen

55 tl/kg dan ya da daha ucuz bir fiyattan alınıp, 6-8 ay önce besiye alınan ve 3,5-4,5 liradan arpa yedirilen besi hayvanları için, 90-95 lira karkas fiyatıbesicilikte bir kazanç bırakabilir.

70-75 tl/kg (baskül ağırlığı), besi hayvanlarının, 7-7,5 liradan arpa mısır yedirildiğinde, karkas fiyatının 115-120 liranın altında zarar yazabilir...

0,5-1,5 kg/dana/gün miktarında verilen samandan, besicilikte fazla bir yem maliyeti gelmez. esas olarak yem maliyeti arpa ve mısırdan gelir, günlük 5-10 kg /dana/gün miktarında verilen tahıl (arpa, mısır), rasyonun büyük kısmını teşkil eder...

besi maliyetini esas olarak, tahıllar etkiler...

süt hayvancılığında, durum farklı...

bilgi amaçlı verildi.
kullanan olursa, sorumluluk kullananda...

Kesif yem analizi yapıldı.
İçinden kum ve toprak çıkan yem piyasa da satılabiliyor.
Bu yüzden hayvan kaybı olan çiftçi var.
Piyasada denetim yok.
Yemler üzerindeki yazılanı veriyor mu onu bile bilemiyoruz.
Besi yapacak kişi zaten tarladan çıkan arpayı genelde satmıyor.
Mısırın çoğunu silaj olarak ekiyor.

esasında, bütün besicilerin, besi yeminin ne olduğunu bilmesi gerekir,
besi yemi dediğimiz şey, yem fabrikasında karıştırılmış kepek, küspe (atk, ptk), arpa/mısır, tuz, toz mermer, vitamin-mineral premiks...
hayvanın ihtiyacı enerji (arpa, mısır), protein (arpa posası, atk, pamuk küspesi), mineral, vitamin piremiksleri...
ayrıca, kepek, küspe (ayçiçek küspesi-atk, pamuk küspesi-ptk) fosfor bakımından zengin...,
yemlere toz mermer(= kalsiyum karbonat) ilave edilmesiyle, kalsiyum ilave edilmiş olur...
(100 gram toz mermerde, 35 gr kalsiyum var)
besideki kasaplık hayvanların, yüksek tahıllı bir yemine, 150-200 gram toz mermer ilave edilmesi ile günlük kalsiyum ihtiyacı karşılanır...

yeme katılmayan maddelerin yemlere katıldığını, zaman zaman duyarız...
öğütlmüş fındık kabuğu gibi...
bunların bir yem değeri yok, yani enerji, purotein bakımından, sindirilmez... odun...
sadece, yem fiyatından satılmış olur...

netice olarak,
yemlerin...
kırlmış mısır...
ezilmiş ya da kırılmış arpa...
küspe (pamuk küspesi, ayçiçek küspesi vb)
yem ilaveleri, toz mermer, soda, magnezyum oksit, vitamin karışımları, şeklinde satılıp, kullanılmasında fayda var...

bilgi amaçlı verildi...

Son düzenleme:
Kesif yem analizi yapıldı.
İçinden kum ve toprak çıkan yem piyasa da satılabiliyor.
Bu yüzden hayvan kaybı olan çiftçi var.
Piyasada denetim yok.
Yemler üzerindeki yazılanı veriyor mu onu bile bilemiyoruz.
Besi yapacak kişi zaten tarladan çıkan arpayı genelde satmıyor.
Mısırın çoğunu silaj olarak ekiyor.
toprakta mevcut mikropları her zaman hayvanlar yiyebilir (yeme karışmış olarak, silaja karışmış olarak ya da otlama sırasında)...
ya da bu mikroplar sindirim kanalında, hastalık yapmadan bulunabilirler, sindirim kanalında meydana gelen ani değişikliklerde (yem değişikliklerine bağlı olarak) bu mikroplar aniden çoğalır ya da zehir (tksin) yaparak hayvanların ölmelerine sebep olabilir...

bu durumu önlemek için, hayvanların aşılarının yapılmış olmasında büyük fayda var...

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
saman 100 lira et 100 lira olmaya ne kalmış.

benzin ucuz mazot benzinden yüzde 30 pahalı devam etsin , milletvekilleri makam aracı benzinin ucuzluğundan mütevellit yakıt masrafı düşük olur, ne güzel dünya.

• Beğen
saman 100 lira et 100 lira olmaya ne kalmış.
benzin ucuz mazot benzinden yüzde 30 pahalı devam etsin , milletvekilleri makam aracı benzinin ucuzluğundan mütevellit yakıt masrafı düşük olur, ne güzel dünya.
Saman alanda yok satanda yok,
Gelecekte bir gün gelecek, önümüzdeki ilkbaharda 100 TL hayalleri olanlar var.