Güneş enerjisi ile sulama yapan kişilerden bilgi almak

Abilerim ve kardeşlerim sizlerden güneş enerjisi ile ilgili bilgi almak istiyorum.
25hp dalgıç pompa ile bu işe başlamak istiyoruz 125 bin TL gibi bir fatura çıktı.
bunu yaptığımız da randıman verme konusun da hiç bir bilgimiz yok ileride paneller ölme ihtimali var mı ?
Yada başka her hangi arıza durumu olur mu?
Yaptıran varsa bilgi paylaşırsa sevinirim yaptırdıkları şirketler varsa onlarında paylaşırlar ise çok güzel olur.
Ve yaptırmaya karar verirsek sizlerin sözleri üzerine nelere dikkat edelim yapımın da şimdiden teşekkür ederim.

80 metreden gunes enerjisi ile su cikarmak tam verimli olmaz gibi fiyat uygun da istedigin verimi alamazsin genelde meyve bahceleri kullaniyor onlarda golet yapiyor orayi dolduruyor misir pancar gibi bitki icinse verimli olmaz bulutlu oluyor verim %60 dusuyor gece su yok

Ortalama bugun şartları ile 11 12 bin arası yillik tüketimin yani 10 yilda kendini amorti eder zaten 15 yilda verim düşüklüğü dersen 5 yil sağlıklı kullanirsin bide bunun bulutlu gunu gecesi derken bence değmez ha şu olur enerji alma şansın yok mahrumiyet bölgesi o zaman deger ha sunuda diyim 18.5 kw gücü 125 bine zor daha fazla tutar

Ben de 15kw düşünüyorum. Doğrudan ırmaktan şu alacak. 110luk boruyla 750 metre mesafeye basacak. Saatte yaklaşık 60 ton su ihtiyacım var. Panel kurdursak iş yapar mı? Kot farkı yaklaşık 20metre

Ortalama bugun şartları ile 11 12 bin arası yillik tüketimin yani 10 yilda kendini amorti eder zaten 15 yilda verim düşüklüğü dersen 5 yil sağlıklı kullanirsin bide bunun bulutlu gunu gecesi derken bence değmez ha şu olur enerji alma şansın yok mahrumiyet bölgesi o zaman deger ha sunuda diyim 18.5 kw gücü 125 bine zor daha fazla tutar
Biz yıllık 40 HP motorala 30 bin TL elektirik faturası ödüyoruz en azından yıllık bankaya öderiz dedik daha iyi olur hem ileride kendini amorti eder kârlı oluruz diye düşündük.
ve galiba paneller 15 yıl sonra verim kaybı yaşamaya başlıyor diyorlar ne kadar doğru bir bilgim yok.
dediğiniz gibi gece su kullanma olasılığımız yok ama zora düşersek hat var oradan enerji alırız.

Biz yıllık 40 HP motorala 30 bin TL elektirik faturası ödüyoruz en azından yıllık bankaya öderiz dedik daha iyi olur hem ileride kendini amorti eder kârlı oluruz diye düşündük.
ve galiba paneller 15 yıl sonra verim kaybı yaşamaya başlıyor diyorlar ne kadar doğru bir bilgim yok.
dediğiniz gibi gece su kullanma olasılığımız yok ama zora düşersek hat var oradan enerji alırız.
Biraz daha araştır oyle karar ver ben olsam yapmam onu söyleyeyim