Günün Fotoğrafı

Boylemi biciyonuz siz
Bizde paletli biçer ve kurutma ile
Bu gun bizim ovada başlamışlardı gördüm
Çeltik ayakta olursa bunlarla biçiyorum 3 günde tarlada dalında kuruyor rutubeti 14 e düşüyor
4. gün biçerin kesici bıçağını söküp tırmığı yardımıyla hasat ediyoruz

Kurutmayla hem randıman kaybımız oluyor hemde saatine 200 tl veriyoruz

Ne gerek var tertemiz kupkuru alıp koyuyorum depoya satarkende kurutma malına göre farklı oluyor fiyatı her yönden karlı yani

Çeltik ayakta olursa bunlarla biçiyorum 3 günde tarlada dalında kuruyor rutubeti 14 e düşüyor
4. gün biçerin kesici bıçağını söküp tırmığı yardımıyla hasat ediyoruz

Kurutmayla hem randıman kaybımız oluyor hemde saatine 200 tl veriyoruz

Ne gerek var tertemiz kupkuru alıp koyuyorum depoya satarkende kurutma malına göre farklı oluyor fiyatı her yönden karlı yani

Saatte kaç dönüm biçiyorsunuz bu şekilde?

Bahsettiğiniz şekilde biçerdöver ile saatte kaç dönüm hasat ediyorsunuz?

biçerdöverden çıkan tanede kavuz, ot tohumu vb. yabancı madde olmuyor mu? Kürekle savurmuyor musunuz?
biçerdöverden çıkan taneyi başka bir işlem yapmadan çuvala koyup depolayabiliyor musunuz ve ya tüccara direkt satabiliyor musunuz?

Saatte kaç dönüm biçiyorsunuz bu şekilde?

Bahsettiğiniz şekilde biçerdöver ile saatte kaç dönüm hasat ediyorsunuz?

biçerdöverden çıkan tanede kavuz, ot tohumu vb. yabancı madde olmuyor mu? Kürekle savurmuyor musunuz?
biçerdöverden çıkan taneyi başka bir işlem yapmadan çuvala koyup depolayabiliyor musunuz ve ya tüccara direkt satabiliyor musunuz?
Günde 40 50 dönüm arasında biçiyorum arazinin şekline göre farklılık gösterebiliyor

Biçerde ancak okadar hasat yapabiliyor

İşin güzel yanı burda başlıyor
Çeltiğin sapı ve taneleri kuru olduğu için biçerin batoru Çeltiği sapından iyi ayıklıyor ve eleklerden geçerken sapını kavuzu ot tohumu ne varsa sapla birlikte atıyor ve malı tertemiz tozsuz depoya alıyor içinde hiç bir yabancı madde kalmıyor

Bizde direk çuvala veya depoya koyuyoruz
Hiç bir şekilde eleme temizlik vs yapmaya gerek kalmıyor

Fabrikacı da bunu bildiği için deste malını her zaman 100/200 krş fazlaya alıyor

Havaların durumu iyi olmazsa Ayaktada harman yapıyoruz kurutmaya sokuyoruz
Onla bunun arasında en az 4 5 randıman oynuyor

Bu şekilde daha karlı yani malımıda değerli satabiliyorum

Bu olay erkenci çeşitlerde oluyor yani eylülün ilk iki haftası yapılabilir sonrasımda ise havalar bozuk olduğu için tehlikeli

An itibariyle ilaçlama sezonu bitti. Şimdi hasadı bekleme vakti. [emoji846]

Image1535981467.458593.jpg