Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

1.5 ay önce Pulluk ile sürdüğümüz yerleri Çizel ile karıstirdik.
Herkese kolay gelsin.

Resimler ve ekler

• 20230212_181058.jpg
    20230212_181058.jpg
    262.9 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
Gelecek gibi görünen yağmurlar hep ıskaladı. Umudumuz önümüzdeki haftaya kaldı. Üreleri atıp da faydasını görene kadar geçen zamanda azot eksikliğinden dolayı sararma olmasın diye içinde çinko da bulunan azot ağırlıklı yaprak gübresi uygulaması yaptım. Bölgemizdeki kuraklık hala devam ediyor. Hatta, endişe veren boyutlara ulaştı. Derelerde,kuyularda,kır çeşmelerinde su yok. Umudumuz bu kötü gidişatın bir an önce bitmesi yönünde devam ediyor. Kış ayları geçti, biz atacağımız gübreyi eritebilecek 10 kg geçik bir yağış olacakmının peşindeyiz. Allah sonumuzu hayır etsin, herkese bereketli bir yıl olur inşaAllah.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2023-02-22-14-00-49-605_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-02-22-14-00-49-605_com.miui.gallery.jpg
    119.4 KB · Görüntüleme: 25
Gelecek gibi görünen yağmurlar hep ıskaladı. Umudumuz önümüzdeki haftaya kaldı. Üreleri atıp da faydasını görene kadar geçen zamanda azot eksikliğinden dolayı sararma olmasın diye içinde çinko da bulunan azot ağırlıklı yaprak gübresi uygulaması yaptım. Bölgemizdeki kuraklık hala devam ediyor. Hatta, endişe veren boyutlara ulaştı. Derelerde,kuyularda,kır çeşmelerinde su yok. Umudumuz bu kötü gidişatın bir an önce bitmesi yönünde devam ediyor. Kış ayları geçti, biz atacağımız gübreyi eritebilecek 10 kg geçik bir yağış olacakmının peşindeyiz. Allah sonumuzu hayır etsin, herkese bereketli bir yıl olur inşaAllah.
Bereketli olsun bizdede durum aynı
Birkaç gün önce yağmur ihtimali vardı
Bazıları üre atti ama yağmadı
Ben atmadım daha üre hububat fena değil ama sulu tarım çeltik kötü
Celtikciler yavaş yavaş sezonluk eleman gübre ilaç gibi ihtiyaçlari iptal etmeye başladı ama hala umut var
Rabbim kuraklık ve kıtlık vermesin hepimizin yardımcısı olsun

300 Gr üre
200 Gr çinko sülfat
100 Gr demir sülfat
50 Gr mangan sülfat
Aminoasit
Denizyosunu
Dekara 40 litre suyla ilk uygulamayı yaptım
Otomatik dümenleme yine çok iş gördü
Pazartesi Çarşamba ve cumartesi yağış görünüyor 10 gün sonra atmayı planladığım ilk üst gübresini(20 kg as) haftasonu uygulayacağım

Resimler ve ekler

• IMG_20230223_160359.jpg
    IMG_20230223_160359.jpg
    333.6 KB · Görüntüleme: 68
  • IMG_20230223_160130.jpg
    IMG_20230223_160130.jpg
    150.1 KB · Görüntüleme: 70

Kar kış devam, çok sert tipi ve yağış görüyoruz.,
Akşam 3-4 saat uğraş verdim, köpeğe fena bir tasma yaptım.
Resim almama pek fırsat vermedi,
Eski askeri palaskanın üzerine (2 kat)
3 mm sactan kesik şekil verdiğim dikenleri,arkadan 4-5 akıllı civata ile sabitledim,zehir oldu.
Selamlar herkese.

Resimler ve ekler

• 20230223_171138.jpg
    20230223_171138.jpg
    133.5 KB · Görüntüleme: 30
  • 20230223_171134.jpg
    20230223_171134.jpg
    114.1 KB · Görüntüleme: 30
  • 20230222_201619.jpg
    20230222_201619.jpg
    65.8 KB · Görüntüleme: 29
300 Gr üre
200 Gr çinko sülfat
100 Gr demir sülfat
50 Gr mangan sülfat
Aminoasit
Denizyosunu
Pazartesi Çarşamba ve cumartesi yağış görünüyor 10 gün sonra atmayı planladığım ilk üst gübresini(20 kg as) haftasonu uygulayacağı

300 Gr üre
200 Gr çinko sülfat
100 Gr demir sülfat
50 Gr mangan sülfat
Aminoasit
Denizyosunu
Pazartesi Çarşamba ve cumartesi yağış görünüyor 10 gün sonra atmayı planladığım ilk üst gübresini(20 kg as) haftasonu uygulayacağım
Daha öncede bu uygulamayi yaptinizmi?
Verime etkisi nedir?
Dekar maliyeti ne kadar?

Daha öncede bu uygulamayi yaptinizmi?
Verime etkisi nedir?
Dekar maliyeti ne kadar?
Yaprak beslemeyi ilk defa yapıyorum sayılır.daha önce alışveriş yaptığım mühendisler 'bunu da al'derdi ne olduğunu bilmeden alırdım.geçtiğimiz harmandan sonra çok makale okudum, hangi uygulamayı neden yapmak gerektiğini anlamaya çalıştım.
Çinkonun, demirin, leonarditin, magnezyumun, molibdenin verime gözle görülür etkisi olduğunu araştırmalar ortaya koyuyor.
kardeşlenme başlangıcında toprağa uygulanan 4 kg çinko sülfat ile en fazla verime ulaşılmış.
Yine baharda toprağa uygulanan 2 kg demir sülfat ile en fazla verime ulaşılmış.
Yine toprağa her sene uygulanan 50 kg leonardit ile en fazla verime ulaşılmış.
akademik araştırmalar net olarak bu sonuçları ortaya koyuyor.
Uygulama kolaylığı açısından ve biraz da düşük maliyetli olması için ve biraz da deneme amaçlı bu sene yapraktan uygulama yapıyorum.gözle görülür etkisi olursa hiç acımam toprağa da uygulama yaparım.
Deniz yosunu içerisinde bulunan alginik asitin de gelişime olumlu etkileri akademik araştırmalarla kanıtlanmış.
Daha önce uygulamadım ama çok umutluyum, sonuçları görmek için harmanı heyecanla bekliyorum.

Son düzenleme:
Yaprak beslemeyi ilk defa yapıyorum sayılır.daha önce alışveriş yaptığım mühendisler 'bunu da al
Çinkonun, demirin, leonarditin, magnezyumun, molibdenin verime gözle görülür etkisi olduğunu araştırmalar ortaya koyuyor.
kardeşlenme başlangıcında toprağa uygulanan 4 kg çinko sülfat ile en fazla verime ulaşılmış.
Yine baharda toprağa uygulanan 2 kg demir sülfat ile en fazla verime ulaşılmış.
Yine toprağa her sene uygulanan 50 kg leonardit ile en fazla verime ulaşılmış.
akademik araştırmalar net olarak bu sonuçları ortaya koyuyor.
Uygulama kolaylığı açısından ve biraz da düşük maliyetli olması için ve biraz da deneme amaçlı bu sene yapraktan uygulama yapıyorum.gözle görülür etkisi olursa hiç acımam toprağa da uygulama yaparım.
Deniz yosunu içerisinde bulunan alginik asitin de gelişime olumlu etkileri akademik araştırmalarla kanıtlanmış.
Daha önce uygulamadım ama çok umutluyum, sonuçları görmek için harmanı heyecanla bekliyorum.
Tesekkurler...
InsaAllah bereketli olur.

• Beğen
Tepkiler: Mmurat