Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Hayırlı olsun kardeşim.

Tam olarak anlamadım, :)

Fuat ben aksi düşünüyorum.
Ben anlatayım sen düşün.
Ziraat bankası,milli servet,
Buradan hepimiz gidip para çekiyoruz,
Gidip traktör alıyoruz.
Veya tanıdık birine traktör satiyorum,senet veya çek alıyorum.
Adam ödemiyor veya ödeyemiyor.
Ticaretin ve hayatın idamesi gereği,Senet,çek v.s. sonunda icraya gidiyor,
Satılıyor. Biri almazsa öteki alıyor.
Şimdi burası kırılma noktası,
Diyelimki,icralık bu malları hiç kimse almazsa,
Yediemin'deki araç kalabalığını düşünebiliyormusun,
Alacaklıların halini düşünebiliyormusun.
Bir düzen vardır ve işlemek zorundadır.
Tam tersi,zor durumda olandan,direkt gidip malı alınırsa,zaten daha kelepir alınır.
Banka hiç olmazsa,değerini belirler.
Arada icra kanunu olmazsa,
Alacaklı ve verecekli birbirini öldürür.
Arada icra olmazsa, ihalede 100 bine alınan eşya, 30 bine alınır.
Yani birileri nasibini,birilerine kaptırıp ailesini mağdur edemez,
Kendi kanunlarıyla tahsil edemez,
Bir kanun ve bir düzen gerekir.
Ve buradan eşya almanın,kara bir bulut oluşturduğunu düşünmüyorum.
Kusura bakmayın,belki beni şuan alakadar etmeyen bir konuya girdim.
Ama sadece şahsi düşüncemdir.
Selamlar.
Ya halk bakışı net doğru değil ama dinen çok derin bilgim yok belki tam helal dıyemeyiz ama bence bu ihale ortamı gıt gıde gelişecek ve ticaret dhaa mantıklı ilerleyecek

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Yazım icra ile alakalı değil
Zengin biri kanser olunca haram yedi öldü
Fakir biri kanser olup öldüğünde Allah kurtardı sevdiği kulunu yanına almış diyoruz
Domuz eti yiyenlere imansız gibi bakıyoruz
Kuranda defalarca bahsedilen yalan söylemeyi herkes yapıyor ama normal karşılanıyor pembesi mavisi çoktur yalanın bahanesi yoktur
İcrayı haram görüyoruz ama yılbaşı bileti alınca görmüyoruz şans bakıyoruz
Din bile insanların uydurmalarıyla kendi içinde çelişiyor
Diğer dinlere inanan insanları kötülüyoruz ama günlük hayatta pek bir farkımız yok
Bizim onları gördüğümüz gibi onlarında bizi gördüğünü unutuyoruz
Her pislik bizde olmasına rağmen cennete gidemeyecek olanlar diğer dinler varılacak yol aynıysa gittiğimiz yolun önemi var mı
Bir toplulukta belli bir oran kötüyse o toplumun hepsine küfür ediyoruz kul hakkına giriyoruz hani biz müslümandık
Köpekleri çok severim iki tane köpeğim var yazacaklarım yanlış anlaşılmasın birini bugün ölmekten kurtardım asılı kalmıştı
Köpekler katleden çinlileri kimse sevmiyor ama
Hindistanlıların sevdiği inekleri biz yiyoruz başkalarının yaptığı kötülüğü biz yapınca susuyoruz düşününce kendi içimizde çelişiyoruz
Küçük yaşımda gözlemlediklerim bunlar

Fakir biri kanser olup öldüğünde Allah kurtardı sevdiği kulunu yanına almış diyoruz
Kuranda defalarca bahsedilen yalan söylemeyi herkes yapıyor ama normal karşılanıyor pembesi mavisi çoktur yalanın bahanesi yoktur
Diğer dinlere inanan insanları kötülüyoruz ama günlük hayatta pek bir farkımız yok
Her pislik bizde olmasına rağmen cennete gidemeyecek olanlar diğer dinler varılacak yol aynıysa gittiğimiz yolun önemi var mı
Bir toplulukta belli bir oran kötüyse o toplumun hepsine küfür ediyoruz kul hakkına giriyoruz hani biz müslümandık
Köpekleri çok severim iki tane köpeğim var yazacaklarım yanlış anlaşılmasın birini bugün ölmekten kurtardım asılı kalmıştı
Köpekler katleden çinlileri kimse sevmiyor ama
Hindistanlıların sevdiği inekleri biz yiyoruz başkalarının yaptığı kötülüğü biz yapınca susuyoruz düşününce kendi içimizde çelişiyoruz
Bunu ben de her zaman söylerim abi başına bir olay gelirse ya bir imtihan yada bir ceza olarak kendini kontrol edebilirsin keşke tek günahımız icralık malı almak olsa akşam kadar faiz le uğraşıyoruz

Köpekler katleden Çinlileri kimse sevmiyor ama
Sırbistan vatandaşı biri , Hepimiz aynı Allah'a inanıyoruz , diyordu.
Onlar bize daha hümanist bakıyor, emin olabilirsiniz.

Bunu ben de her zaman söylerim abi başına bir olay gelirse ya bir imtihan yada bir ceza olarak kendini kontrol edebilirsin keşke tek günahımız icralık malı almak olsa akşam kadar faiz le uğraşıyoruz
Din bu yönden güzel insana kendini sorgulatıyor peygamberler çok Zeki kişilermiş

Zorla alınmıyor öldü parasına alamıyor kimse zaten bazen daha yüksek fiyata dahi gittiği oluyor hem satın alınırsa mal sahibinin bankaya borcu ödeniyor çoğu insan sizin gibi düşünüyor ağlayanın malı gülene hayır etmez diye ağlatan malı alan değil bankaya suç bulmak yerine alana bulmak mantıksız
Hüseyin,hayır bankada suçlu olamaz,.

Banka verdiğini almasınmı,borçludan borcu tahsil edilince, niye günah yada kanunsuz oluyor.
Bence ağlayanın malı, deyimine örnek fakirdir,garınbandır, hayatta tek şeyi odur.
Adam sıkıştığından dolayı elindekini, rızai zorla, cüzi bir paraya değerini bitirerek,kelepir ederek,çekerek alırsın, fırsatçılık budur günah olan.
Budur, gülene yar olmayan, OLMASINDA.

Beyler bugünkü konumuz güzel,
Evde oturdukça, ufkumuz açılıyor.

Hüseyin,hayır bankada suçlu olamaz,.

Banka verdiğini almasınmı,borçludan borcu tahsil edilince, niye günah yada kanunsuz oluyor.
Bence ağlayanın malı, deyimine örnek fakirdir,garınbandır, hayatta tek şeyi odur.
Adam sıkıştığından dolayı elindekini, rızai zorla, cüzi bir paraya değerini bitirerek,kelepir ederek,çekerek alırsın, fırsatçılık budur günah olan.
Budur, gülene yar olmayan, OLMASINDA.

Beyler bugünkü konumuz güzel,
Evde oturdukça, ufkumuz açılıyor.
Evet abi bankada kendine göre haklı ama banka zarar etmez hiçbir zaman tarım kredi sabit faizle verdiği kredileri artan enflasyon ile %46 ile çalıştırdı ziraat bu konuda çok iyi belki de tek banka
Bu hikayede yanan 285 s oldu

Hayırlı olsun kardeşim.

Tam olarak anlamadım, :)

Fuat ben aksi düşünüyorum.
Ben anlatayım sen düşün.
Ziraat bankası,milli servet,
Buradan hepimiz gidip para çekiyoruz,
Gidip traktör alıyoruz.
Veya tanıdık birine traktör satiyorum,senet veya çek alıyorum.
Adam ödemiyor veya ödeyemiyor.
Ticaretin ve hayatın idamesi gereği,Senet,çek v.s. sonunda icraya gidiyor,
Satılıyor. Biri almazsa öteki alıyor.
Şimdi burası kırılma noktası,
Diyelimki,icralık bu malları hiç kimse almazsa,
Yediemin'deki araç kalabalığını düşünebiliyormusun,
Alacaklıların halini düşünebiliyormusun.
Bir düzen vardır ve işlemek zorundadır.
Tam tersi,zor durumda olandan,direkt gidip malı alınırsa,zaten daha kelepir alınır.
Banka hiç olmazsa,değerini belirler.
Arada icra kanunu olmazsa,
Alacaklı ve verecekli birbirini öldürür.
Arada icra olmazsa, ihalede 100 bine alınan eşya, 30 bine alınır.
Yani birileri nasibini,birilerine kaptırıp ailesini mağdur edemez,
Kendi kanunlarıyla tahsil edemez,
Bir kanun ve bir düzen gerekir.
Ve buradan eşya almanın,kara bir bulut oluşturduğunu düşünmüyorum.
Kusura bakmayın,belki beni şuan alakadar etmeyen bir konuya girdim.
Ama sadece şahsi düşüncemdir.
Selamlar.
Herkesin görüşüdür ,icradan mal almak isteyenler firsatci insanlardir ,firsatcilik gunahtir.
her ikinizin görüşüde de haklısınız. Fiyat olarak gerçek değerinde alındığı zaman sıkıntı olmaz. Ayrıca Fuat sahibinden de helallik alınmalı demiş. ( aslında böyle yazmamış ama ben öyle anladım.) uygun olanda bu,

Evet abi bankada kendine göre haklı ama banka zarar etmez hiçbir zaman tarım kredi sabit faizle verdiği kredileri artan enflasyon ile %46 ile çalıştırdı ziraat bu konuda çok iyi belki de tek banka
Bu hikayede yanan 285 s oldu
Vallaha bilemiyeceğim çok derin bilgim yok ama şu var biri alacaklı borcu vermıyor devlet olaya el koyuyor her şey açık ve net ilerliyor bankalar yine insaflı tefeci olsa eski düzen hem traktörü alır daha bide tarla alır evet devletin politikalarında yanlışlar olabilir ama bankadan para alıyorsan bunu düşüneceksin bende şu anda 100 dekar sulu tarla almak istiyorum ayrıca şu anda sadece maaşımla en az 200 bin çekerim vermesem kim suçlu olur ben 30 yaşındayım emsallerim gezip tozarken ben 7 yaşından bu tarafa toprak kazdım zor geldim kaybederim korkusu olmasa daha büyük işler yaparım

her ikinizin görüşüde de haklısınız. Fiyat olarak gerçek değerinde alındığı zaman sıkıntı olmaz. Ayrıca Fuat sahibinden de helallik alınmalı demiş. ( aslında böyle yazmamış ama ben öyle anladım.) uygun olanda bu,
Dogru anlamissin ,gitsin helallik alsin,kanuni zirha siginip,firsatciliktir bunun adi,icradan mal alan degerinden dusuk almak icin bu islerle ugrasir,bahane bulmaya gerek yok.galerilerde motor dolu sahibinden motor dolu istemedigin kadar.

Vallaha bilemiyeceğim çok derin bilgim yok ama şu var biri alacaklı borcu vermıyor devlet olaya el koyuyor her şey açık ve net ilerliyor bankalar yine insaflı tefeci olsa eski düzen hem traktörü alır daha bide tarla alır evet devletin politikalarında yanlışlar olabilir ama bankadan para alıyorsan bunu düşüneceksin bende şu anda 100 dekar sulu tarla almak istiyorum ayrıca şu anda sadece maaşımla en az 200 bin çekerim vermesem kim suçlu olur ben 30 yaşındayım emsallerim gezip tozarken ben 7 yaşından bu tarafa toprak kazdım zor geldim kaybederim korkusu olmasa daha büyük işler yaparım
Ufuk sen kuru tarımla devam et sulu tarim cok ve çok zor senin 350 dönüme yaptığin masrafı biz 40 dönüme yapıyoruz senin bugday nohutun satma garantisi var bizim sebzenin yok toplama gününü 2 gün gecir mal akar tarlada

Dogru anlamissin ,gitsin helallik alsin,kanuni zirha siginip,firsatciliktir bunun adi,icradan mal alan degerinden dusuk almak icin bu islerle ugrasir,bahane bulmaya gerek yok.galerilerde motor dolu sahibinden motor dolu istemedigin kadar.
Galericiye para verirsek gider köylüden fırsatçılık yapar ucuza alır traktörü icradan kesinlikle ve kesinlikle değerinde alarak bir ailenin borcunu kapatırız hayrına kapatmıyoruz ama amaç güzel para güzel bir işe vesile olmuş olur bankaya ödenmeyen borçlar bir şekilde başka çiftçilerden de çıkabilir

S
Ufuk sen kuru tarımla devam et sulu tarim cok ve çok zor senin 350 dönüme yaptığin masrafı biz 40 dönüme yapıyoruz senin bugday nohutun satma garantisi var bizim sebzenin yok toplama gününü 2 gün gecir mal akar tarlada
Sulu olsun buğday eksin sulasın sulamanın karı tartışılmaz ama sulu tarla almak zor iş karlı değil uzun sürede çıkarır sulu olunca sebzeye şart değil Mısır ayçiçek bile yeterli hem ürün çeşitliliği artar sulunun kuruya göre avantajı çok hiç yağmur yağmasa bile suluda az da olsa verim alınır iç Anadolu’nun kurusu Edirne gibi değil

Birileri ezilecek ki birileri kalkınsın düzen bu alt sınıf diye bilinen kesim hep olmak zorunda ki zenginin düzeni işlesin fakire şükretmeyi öğrettiler zenginin düzeni bozulmasın diye
Bu tür durumlarda sistem daima ezileni dahada ezme yönlü işler.
Olayın buralara kadar geliş sebebini tam bilmeyince ne yazsak boşuna.

Çiftciler yarışıyor

Resimler ve ekler

• IMG_20210113_210920.jpg
    IMG_20210113_210920.jpg
    93.9 KB · Görüntüleme: 7