Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Hocam 8/9 yil once yaptırdığım toprak analizi bizim toprakları yanlış olmasın %75-80 kirecli göstermişti. Hatta sebazios Yılmaz hoca hayatımda gördüğüm en kalsiyum oranı enfazla tarla demişti.DAP en pahalı gubre ,şimdi o gübreyi bu toprakta israf etmiş olmayalım .Ayrıca bu gübrenin bu hastalığa nasil bir.etkisi olabilir?
Seneye İki çuval dap al tarlanın bir kenarında 4donum ek aradaki farkı da bizimle paylaşabilirsin

Bugun ki isim satılık mibzer bakmak. Ucuz bi tane buldum ama nasıldır bilmiyorum. 2 yıldır komşumuzun mibzeriyle ekiyoduk bu sene demedim. Ya ıyi kötü bi mibzer alcaz yada gübre serpmeyle ekim yapcaz. Attığım fotoğraflardaki mibzeri daha önce gören kullanan varmı. Sol tarafın ayar kısmı çalışmıyor çalışmadığı için sol taraf çalışmıyor demiri yamulmuş onun değişmesi veya sökülüp düzeltilmesi lazım dedi satan kişi.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20230320_111832_com.sahibinden.jpg
    Screenshot_20230320_111832_com.sahibinden.jpg
    96.1 KB · Görüntüleme: 61
  • Screenshot_20230320_111557.jpg
    Screenshot_20230320_111557.jpg
    114.4 KB · Görüntüleme: 56
  • Screenshot_20230320_111537.jpg
    Screenshot_20230320_111537.jpg
    112.7 KB · Görüntüleme: 52
  • Screenshot_20230320_111526.jpg
    Screenshot_20230320_111526.jpg
    131.8 KB · Görüntüleme: 52
  • Screenshot_20230320_111513.jpg
    Screenshot_20230320_111513.jpg
    159.8 KB · Görüntüleme: 57
Bugun ki isim satılık mibzer bakmak. Ucuz bi tane buldum ama nasıldır bilmiyorum. 2 yıldır komşumuzun mibzeriyle ekiyoduk bu sene demedim. Ya ıyi kötü bi mibzer alcaz yada gübre serpmeyle ekim yapcaz. Attığım fotoğraflardaki mibzeri daha önce gören kullanan varmı. Sol tarafın ayar kısmı çalışmıyor çalışmadığı için sol taraf çalışmıyor demiri yamulmuş onun değişmesi veya sökülüp düzeltilmesi lazım dedi satan kişi.
O mibzerin gübreliğinde elek yok, pis gübre gelir delikleri tıkar, tarlayı döner eker bitirirsin gübre akmadı diye sızlanırsın. Elek oldumu gübrenin içindeki taş tahta demir topaklaşmış taşlaşmış gübre ne varsa eleğin üzerinde kalır delikler tıkanmaz düzgün ekim yaparsın.

Bizde düzgün gübre üreten yok, işçilik sıfır, fabrikada işçi makineyi temizliyor hoop çuvala doluyor taşlaşmış gübreler direk sana geliyor, sende uğraşırsın tarlada ekim yapıcam diye.

Uzak dur biz iş yaptiramadik

O mibzerin gübreliğinde elek yok, pis gübre gelir delikleri tıkar, tarlayı döner eker bitirirsin gübre akmadı diye sızlanırsın. Elek oldumu gübrenin içindeki taş tahta demir topaklaşmış taşlaşmış gübre ne varsa eleğin üzerinde kalır delikler tıkanmaz düzgün ekim yaparsın.

Bizde düzgün gübre üreten yok, işçilik sıfır, fabrikada işçi makineyi temizliyor hoop çuvala doluyor taşlaşmış gübreler direk sana geliyor, sende uğraşırsın tarlada ekim yapıcam diye.
Aynen içtikleri sigaranın izmaritini bile atıyorlar içine

En büyük sıkıntı tohum kutusu tabandaki sistemin paslanip birbirine sarması zaten yeniler bunun için plastik
Çalışırken yıpranmaz yatarken yıkanıp kurutulup yaglanirsa iyi yok bakilmazsa sarar birbirine yıpranır tohum dahi kaçırır buna dikkat etmek gerek

İkinci parti azot uygulamasına başladım(15kg üre)
İlk başta sıvı gübre uyguladım, arkasına 20 kg sülfat uyguladım
Ondan sonra yağışlardan dolayı tarlaya giremedik.
Sırada ikinci parti sıvı gübre uygulaması vardı ama onu ertelemeyi tercih ettim
Çarşamba günü yağış bekliyoruz, beklediğimiz yağış üç beş günlük yağış dalgasına döner tarlaya giremeyiz korkusuyla bugün hızlıca üre serpmeye başladım.
Toprak tavlı, teker toplamıyor ama ekini biraz çakıyor, zararı olacaktır, gübre geçe kalıp da yağışları kaçırmaktansa bu zararı tercih ettik.
Bundan sonra ilk fırsatta ikinci parti sıvı gübreyle ot ilacı uygulayacağım
Sonra arayı fazla açmadan üçüncü parti sıvı gübreyle pas ilacı uygulayıp daha tarlaya girmeyeceğim

Otomatik dümenleme sayesinde gecemiz gündüz oluyor.gece gübre serpmeyi geçin gündüz bile kimi sıra 10 metre kimi sıra 20 metre arayla dönüş yapardık.
Standart aralıklarla dönüşlerimizi yapıyoruz, kalibrasyonla ilgili sorunlarımız büyük oranda ortadan kalktı, gübre dengeli düşüyor.

Tek fırfırlı gübre serpme makinem var memnun değilim, gübreyi tek taraflı atıyor.
Tarlayı dolana dolana işlem yapılırsa kusur ortadan kalkar ama gübre dolanarak atılmaz.
Çift fırfırlı makinelerden tavsiye edeceğiniz makine varsa tavsiyelerinizden faydalanmak isterim.dönder markanın son model ürünleri dikkatimi çekti.kullanan var mı

Resimler ve ekler

• IMG_20230320_203008.jpg
    IMG_20230320_203008.jpg
    70.5 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_20230320_202955.jpg
    IMG_20230320_202955.jpg
    58.7 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Şurada kırmızı çemberle işaretlediğim alanda gübre kovasında gübre bitti
Kovayı doldurup yeni sıradan gübreleme devam ettim
En son tarla bitince gelip kovada kalan gübreyi de oraya serptim
Neresi çiğ kalmış, nereye iki kat gidilmiş hepsi meydanda
İşlem yapılan yeri ekranda şerit şeklinde boyayıp geliyor, kovada gübre bitince ekrana dokunuyorsun, boyama yapmıyor

Resimler ve ekler

• IMG_20230320_223512.jpg
    IMG_20230320_223512.jpg
    130.4 KB · Görüntüleme: 30
Şurada kırmızı çemberle işaretlediğim alanda gübre kovasında gübre bitti
Kovayı doldurup yeni sıradan gübreleme devam ettim
En son tarla bitince gelip kovada kalan gübreyi de oraya serptim
Neresi çiğ kalmış, nereye iki kat gidilmiş hepsi meydanda
İşlem yapılan yeri ekranda şerit şeklinde boyayıp geliyor, kovada gübre bitince ekrana dokunuyorsun, boyama yapmıyor
Dumenlemenin markası nedir acaba?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

O üzerindeki teli kendim profilden çerçeveyle yaparım o sorun değil zaten yulaf ekiyorum taban gübresi atmıyorum ama illaki atacağım zaman olur.

Bu makina ile sağlıklı ekim olmaz gibi
Elle atma yada fırfırla atmaktan iyidir
Makinanı gübre elegi yok gübre sıkıntı olur
Birde tohum zemin düz yapmişlar saglikli tohum akmaz gibi gorünüyor

Yulaf ekeceksen sadece uyar, Yalnız saçlarının tabak diyor kimiside, fazla küçülmemiş olması gerekir, yulafı derine ekmek iyidir, derinlik ayarıda iyi çalışıyormu bak, sonra tavlı toprakda traktörün ezdiği sıkıştırdığı teker izine denk gelen kursların yaylarınıda ayarlayıp sertleştirirsinki, traktör izinin sertleşen toprağına ekim derinliği sığ kalmasın, kimisi buna bakmaz ve izlere gelen sıralardaki tohum açıkta bile kalabilir.

1 tohumu orantılı atmıyor her göz.
2 tabaklar sürekli tıkanıyor
3 derinlik ayarını tam anlamı ile yapamıyorsun tohumun yarısı dışarda kalıyor
4 hafif nemli toprakta dahil Ekim yapamazsın
Nemli toprakta ekim sorun olacaksa hiç bulaşmayım buna çünkü bizim bölgemiz batı Karadenizde kaliyo çoğu zaman nemli oluyo tohum ekerken. Komsumuzda ozdoken marka var onu çok beğendim ama fiyatlarıda çok güzel 😂.

Nemli toprakta ekim sorun olacaksa hiç bulaşmayım buna çünkü bizim bölgemiz batı Karadenizde kaliyo çoğu zaman nemli oluyo tohum ekerken. Komsumuzda ozdoken marka var onu çok beğendim ama fiyatlarıda çok güzel 😂.
Fiyatlar herşeyde aşırı artıyor malesef.
Ama bundan uzak dur dert sahibi olma bu makina kapıda dururken komşunun makinası ile Ekim yapıyorduk. Düşün artık 😁

Çok hatırlamamakla beraber bizim de vardı ama bu mibzerle bizimkiler ekerken de çok perişan olurdu eskide olsa Bi tane yeşillerden al daha iyi olur bence yıldırım mibzer ile pek ekimden tat almazsın. Ama tabiki durumunu bilmeden ne desek boş hurda parasına alırsan al dene geri hurdaya verirsin en azından. Yoksa bence fırfır daha iyi öbür sene eski Bi ekermak alırsın