Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Çiçeklere ot ilacina başladık.

Resimler ve ekler

• 20230513_192838.jpg
    20230513_192838.jpg
    647.2 KB · Görüntüleme: 78
Şu malzeme 4300 liraya iyi demi arkadaşlar bu biraz iş yapar demi
Hayırlı Olsun. Açısını İyi Ayarladığında Güzel İş Çıkartıyor. Tırmıklarını Yere Silme Gidecek Şekilde Ayarlarsan Taş Toprak Toplamaz. Helikopter Dedikleride Güzel Ama Dipten Topladığında Ne Kadar Taş Varsa Topluyor.

Şu malzeme 4300 liraya iyi demi arkadaşlar bu biraz iş yapar demi
Hayırlı olsun, fiyat normal, Öztopraklar da bilindik markadır.
Göbeğin altında taşımada yayları esnetip bozmaması için lama var, tarlada çıkarılması gerekir yoksa önler diş kırar, arkalar basmaz.
Yere indirildiği zaman dört tekerinde yere eşit basması gerekir. Tırmık dişlerine fazla baskı vermeyecek kadar indirilmesi gerekir yoksa yine çok diş kırar.
Kırık diş değiştirilmeden çalışmaya devam edilirse yanındaki dişlerin yükü artacağından onlar da kırılmaya başlar, bir nevi kısır döngüye girer.
Açı ayarını fazla düz yapmayın, biz yaklaşık 30 derecede kullanıyoruz.
Yan gergiler en arka teker namluyu traktörün tam ortasına atacak gibi ayarlanırsa, otlar çiğnenmeden tırmık çekiliyor. Yonca yere yapıştığı işin özellikle dikkat ediyorum.
Bu makinanın iyi yanı rotorlular gibi otu dövmez, nazikçe toplar. Yaprakların dökülmemesi için faydalı. Kötü yanı, otu yuvarlayarak topladığından uzun boylu otlarda sorun çıkıyor, balya makinası veya patoz 1 metre ilerden çekiyor içine. Geçen yıl öyle bir top yoncayı içine çekti, krank yaba ne varsa parçaladı.
Top deyince aklıma geldi, bunların göbeğindeki pim bir zaman sonra boşluk yapıyor. Düzgün namlu yapmadan top top bırakmaya başlıyor. Tabi onun için en az 10bin dekar toplaması lazım
Aklıma gelenler bunlar.
Arpalara ot ilacı atacaktım hava rüzgarlı. Gidip kürünleri toplayım bari :)

Hayırlı olsun, fiyat normal, Öztopraklar da bilindik markadır.
Göbeğin altında taşımada yayları esnetip bozmaması için lama var, tarlada çıkarılması gerekir yoksa önler diş kırar, arkalar basmaz.
Yere indirildiği zaman dört tekerinde yere eşit basması gerekir. Tırmık dişlerine fazla baskı vermeyecek kadar indirilmesi gerekir yoksa yine çok diş kırar.
Kırık diş değiştirilmeden çalışmaya devam edilirse yanındaki dişlerin yükü artacağından onlar da kırılmaya başlar, bir nevi kısır döngüye girer.
Açı ayarını fazla düz yapmayın, biz yaklaşık 30 derecede kullanıyoruz.
Yan gergiler en arka teker namluyu traktörün tam ortasına atacak gibi ayarlanırsa, otlar çiğnenmeden tırmık çekiliyor. Yonca yere yapıştığı işin özellikle dikkat ediyorum.
Bu makinanın iyi yanı rotorlular gibi otu dövmez, nazikçe toplar. Yaprakların dökülmemesi için faydalı. Kötü yanı, otu yuvarlayarak topladığından uzun boylu otlarda sorun çıkıyor, balya makinası veya patoz 1 metre ilerden çekiyor içine. Geçen yıl öyle bir top yoncayı içine çekti, krank yaba ne varsa parçaladı.
Top deyince aklıma geldi, bunların göbeğindeki pim bir zaman sonra boşluk yapıyor. Düzgün namlu yapmadan top top bırakmaya başlıyor. Tabi onun için en az 10bin dekar toplaması lazım
Aklıma gelenler bunlar.
Arpalara ot ilacı atacaktım hava rüzgarlı. Gidip kürünleri toplayım bari :)
Sağol reis Bi küçük bakım yaptırıp götüreceğiz biz senede 700 dekar sap toplar balya yaparız galiba başka iş yapmaz dur bakalım yavaş yavaş başladık

13'lü kazayağı yapıyorum. Merdanesi bitti sayılır. Tamamı bitince konusunu açarım
Merdane güzel olmuş
Orta mil olmuyor bazılarında ara bağlantılari herşeyi sağlam görünüyor
Lamalari bükseydin helezon şeklinde daha titreşim olmadan çalışırdı

Rabbim hayirlisını versin ihtiyacı olan yerlerede yağdırsın 2 aydan fazladır bizde durum bu ekinlerin dibi neredeyse hiç kurumadı busene çeltık yeri gibi

Ekli dosyayı görüntüle 75620
Hocam inan bizde de 3 gün yağmur, sonra bir hafta hava acik gösteriyor. Tabi sonra yağmıyor. Sonra 3 gun yine.yagmur gösteriyor tabi ki yine yağmıyor, yine 3 gün yağmur gösteriyor ,hayırlısı tabi bu arada ürün sıkışıyor.
Subatta ki kurakligin bedelini ödedik, arpalar cok fena,dekara 200 ü aşan pek yok...
Ayciceklerine asılmamız lazım...

Merdane güzel olmuş
Orta mil olmuyor bazılarında ara bağlantılari herşeyi sağlam görünüyor
Lamalari bükseydin helezon şeklinde daha titreşim olmadan çalışırdı
ortası komple mil değil aslında baş kısımları mil ortası boru olacak şekilde yaptım. Yataklar 40 lık. Bükmeyi düşündüm ama tasarımı baştan bu şekilde yaptım. Piyasada ikisini de görüyorum bu böyle olsun şimdilik bidahakine öyle yaparım büyük ihtimalle

Hocam inan bizde de 3 gün yağmur, sonra bir hafta hava acik gösteriyor. Tabi sonra yağmıyor. Sonra 3 gun yine.yagmur gösteriyor tabi ki yine yağmıyor, yine 3 gün yağmur gösteriyor ,hayırlısı tabi bu arada ürün sıkışıyor.
Subatta ki kurakligin bedelini ödedik, arpalar cok fena,dekara 200 ü aşan pek yok...
Ayciceklerine asılmamız lazım...
Bizde iki gündür yağmur var, çarşamba günü sıcaktı , 29 derece , fırsatı kaçırmayıp otları kurutabildik ve kaldırdık.
Geçtiğimiz hafta sonu da buğdaya dronla pas ilaçlaması yaptırdık.
Sıcak ve yağmur pasa neden oluyor.
Mısır ekimi için tarlaları hazırlamıştık ,
Ya otları bağlıyacaz yada mısır ekecektik.
Mısır ekimi hafta sonuna kaldı veya gelecek haftaya ekeceğiz.
Balye işi olmayanlar , ayçiçek ve mısırları ektiler.
Yağmurlu havada da iş bitmiyor.
Akgabak lara üst gübresi attık.
Sebzelikte fide dikeceğiz.
Mantarlarında çıkma durumu olur, dağa da gitmek gerekecek.
Kastarca erikleri yeşil yenecek gibi.
Arıya 3. katı verdik.
Havalar gece serin olunca belki oğul yapmaktan vaz geçer.
Çift kattan 40-50 kilo bal sağarız.
Haziran sonunda taze bal olabilir.
Yağmur ardına balsıra iyi düşer.
Nohutlara balsıra ilacı kullanmak gerekiyor.
Arpalarda gelişim güzel , 400-500 kg/dk olacak gibi duruyor.

Bizde iki gündür yağmur var, çarşamba günü sıcaktı , 29 derece , fırsatı kaçırmayıp otları kurutabildik ve kaldırdık.
Geçtiğimiz hafta sonu da buğdaya dronla pas ilaçlaması yaptırdık.
Sıcak ve yağmur pasa neden oluyor.
Mısır ekimi için tarlaları hazırlamıştık ,
Ya otları bağlıyacaz yada mısır ekecektik.
Mısır ekimi hafta sonuna kaldı veya gelecek haftaya ekeceğiz.
Balye işi olmayanlar , ayçiçek ve mısırları ektiler.
Yağmurlu havada da iş bitmiyor.
Akgabak lara üst gübresi attık.
Sebzelikte fide dikeceğiz.
Mantarlarında çıkma durumu olur, dağa da gitmek gerekecek.
Kastarca erikleri yeşil yenecek gibi.
Arıya 3. katı verdik.
Havalar gece serin olunca belki oğul yapmaktan vaz geçer.
Çift kattan 40-50 kilo bal sağarız.
Haziran sonunda taze bal olabilir.
Yağmur ardına balsıra iyi düşer.
Nohutlara balsıra ilacı kullanmak gerekiyor.
Arpalarda gelişim güzel , 400-500 kg/dk olacak gibi duruyor.
Hay maşallah 🤩