Güzlük Ekim zamanı

Arkadaşlar merhaba 130 dönüme yakın nadas tarlam var sladoran arpa ekecegim yerleri hazırladım şuanda ekime hazır durumda acaba yağmuru beklesem mi yoksa kuruya eksem mi ? Bu konuda tecrübesi olanlar yada bilgisi olanlar bı yorum yapabilir mi ? Sizce ne yapmalıyım ?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Hafif tav olur toprakta ekersin peşinden kurak olur , çıkış sonrası kuruma olur
Bundan herkes korkar
Toprak tamamen kuru olur tohum yağmuru bekler bunda sıkıntı olmaz
Toprak tohum yatağı hazirlama için uygunsa işinde azsa tohum yatağı hazırla hava tahmini yağmur ihtimali verince ekersin
Tohum yatağı hazırlayıp ekmeden çok yağmura yakalanma ihtimalide var ve yer boş kalir
Bunlar hep ihtimal duruma göre haraket etmek gerek
Ben biraz hazırlık yaptım ekim yapmadım daha ama eken lerde var bizde , kurak bizdede bu yıl , ekilenlerde yağış olmazsa sakatlık ihtimali yüksek alaca tav

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Biz de aynı sorundan günlerdir kafamızı yedik lakin bugün ekiyoruz 130 dönümün tahmini 10 15 dönümü acı tavlı ama tohumun çimleneceğini düşünmüyorum bismillah dedik başladık rabbim yardım eder inşallah bereketiyle. Ekmesek ismail beyin dedidiği gibi yerimizi boş kalırdı yerlerimize yağmur değdi mi girilmez kara ağır toprak. Nasip 23-25 kg ceyhan 99 düşüyor. 28-30 kg da 20.20

Bir hafta boyunca aralıklı güzel yağış aldık, yaş sürüm yapıyoruz, arazi kara toprak , kayran tarlalarda arpa ve yulaf ekenler var , buğday eken daha yok , tarladaki keseklerde örümcek ağları görülmüyor.
Biraz tarlalara tek kat tırmıkta çektik, ekime hazır bekliyor.
Alatav durumu çıkışta risk oluşturur , mahsul seyrek bitebilir , ya tam kuruya yada tav durumuna çalışmak gerekir.
Hava durumunu izleyip yağmurdan önce tam kuruya çalışılabilir.
Kasım'ın 4. haftası yağışlı gösteriyor, 21 Kasım gibi ekilebilir.

Bir hafta boyunca aralıklı güzel yağış aldık, yaş sürüm yapıyoruz, arazi kara toprak , kayran tarlalarda arpa ve yulaf ekenler var , buğday eken daha yok , tarladaki keseklerde örümcek ağları görülmüyor.
Biraz tarlalara tek kat tırmıkta çektik, ekime hazır bekliyor.
Alatav durumu çıkışta risk oluşturur , mahsul seyrek bitebilir , ya tam kuruya yada tav durumuna çalışmak gerekir.
Hava durumunu izleyip yağmurdan önce tam kuruya çalışılabilir.
Kasım'ın 4. haftası yağışlı gösteriyor, 21 Kasım gibi ekilebilir.
Tüm Türkiye yağışı bekliyor inşallah güzel bir yağışlı hava gelir yoksa bu sene durum sakat ben Antalya'nın Korkuteli ilçesinde yapıyorum çiftçilik 5 aydır yağmur yagmıyor desem yeridir yani

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca