hasad mevsimi yaklaşıyor, 2023 de hububat fiyatları ?

Un fiyatları yerinde durmaz, bir yüz lira fiyat düzenlemesi yakın görünüyor.
Bir çuval un fiyatına iki çuval gübre alıyorduk.
Komedi gibi durum var, hiçte ses gelmiyor.
Ucube denen şey bu olsa gerek.:rolleyes:
Hocam er geç e kalmadan güncellemeleri yaşarız, komedi mi bilemem ama senin beklediğin ses pek yakında yine bizden çıkar ...
Iki ton gubre alamadigima yanarım...

Tmo 2023 alım uygulamalarını açıkladı
Geçen yıl çks ye göre hiç bir sınır olmadan istenilen miktarda ürün teslim ediliyordu. Ancak bu sene çks ye göre kayıtlı üretim miktarı kadar teslim edilecek büyük sıkıntı olacak ortalama verim genelde 280 kg belirleniyor bizde eğer buğdaylar 350 kg verim verirse dekarda 70 kg 300 dekarda 21 ton buğday veremeyeceğiz tmo ya fazla çıkan buğdaylarda tüccar ın insafına kaldık 6 tl diyor tüccar.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20230612_222023.jpg
    Screenshot_20230612_222023.jpg
    189.8 KB · Görüntüleme: 30
Bu yıl yerimizde sayacağımız anlaşılıyor.TMO nun taban fiyat vermesi eğer kendisi ö nemli miktarda alım yapıp dengeyi oturtmazsa sadece temennide kalır.Ben fiyatı belirledim,tüccar almıyorsa bana ne pekâla diyebilir.TMO geçen yıl gibi iştahlı değil gibime geliyor.Verilen fiyatın yüzde yedisi ileriye doğru dolar enflas
Tmo geçen sene ne bulursa topladı nem harici pek birşeye bakmadı desek yeridir bu sene vaziyet yabani tohumdur çel çöp süne bunlar olmaz al sen bunu götür deer birde çks ye kayıtlı üretim miktarı vardı demi vay çiftçinin haline ama zerre kadar üzülmüyorum bilhakis

Tmo geçen sene ne bulursa topladı nem harici pek birşeye bakmadı desek yeridir bu sene vaziyet yabani tohumdur çel çöp süne bunlar olmaz al sen bunu götür deer birde çks ye kayıtlı üretim miktarı vardı demi vay çiftçinin haline ama zerre kadar üzülmüyorum bilhakis
TMO hububat alım esaslarını yayınladı buna göre;
Hububat alım primi, Bakanlığımızca belirlenen ortalama verim ile ÇKS’de kayıtlı alana göre
oluşan üretim miktarının 2 katına kadar, TMO’ya satılan buğday ve arpa için verilecektir.
Örneğin: ÇKS’de kayıtlı 30 ton buğdayı olan bir üretici, TMO’ya miktar sınırı olmadan ürün
satabilecek ancak 60 ton buğday için hububat alım priminden faydalanabilecektir.

Hububat alım primi, Bakanlığımızca belirlenen ortalama verim ile ÇKS’de kayıtlı alana göre
oluşan üretim miktarının 2 katına kadar, TMO’ya satılan buğday ve arpa için verilecektir.
Örneğin: ÇKS’de kayıtlı 30 ton buğdayı olan bir üretici, TMO’ya miktar sınırı olmadan ürün
satabilecek ancak 60 ton buğday için hububat alım priminden faydalanabilecektir.
İlçe tarımlar bölgesel üretimleri ve çiftçilerin gelirlerini milimetrik hesaplayabiliyorlar.Çiftçi istediği kadar battık bittik ya da çok iyi kazanıyoruz desin.Ortalama verimler yıllar ortalaması kolayca bulunuyor.O yılın olağanüstü kuraklık ve iyi mevsim şartları da dikkate alınır.Çks sinde 50 dekar buğday olan kişinin bölge ortalaması 500 kg olan yerde 50 ton buğday teslim etmesi mümkün ve normal.Bizim ortalamamız belki 500 kg dır ama mevsim iyi giderse 800 900 1000 kg lar çok rahat alınıyor.Dolayısıyla doğru karar.Yeter ki,TMO fiyatın arkasında dursun,piyasa düzenleyicilik yapsın.Herkesin buğdayını alamaz,para milletin parası ama fiyatı dengede tutsun yeter.

2023 alım uygulamalarında böyle bir şey yazmıyor bu bilgi 2022 yılına ait üretim miktarının 2 katı alım geçen sene vardı busene öyle bir şey yok çks ye kayıtlı ürün miktarı kadar teslim alacak tmo

Resimler ve ekler

• Screenshot_20230612_222023.jpg
    Screenshot_20230612_222023.jpg
    189.8 KB · Görüntüleme: 26
ÇKS de ürün miktarı yazmaz,üretim yapılacak alanın yüzölçümü ve üretilecek ürünün ne olduğu yazar.Üretim miktarını 6 ay önceden nerden bileceksiniz?Metin yanlış yazılmış.Dekara bölge ortalamasının şu kadar fazlasına kadar ürün kabul edilecektir yazılmalıydı.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Tabiki çks de ürün miktarı yazmaz ürünün kaç dekar olduğu yazar ilçe tarım müdürlüğü de yılın durumuna göre dekara verimi haziran ayında belirler böylece çks deki ürün alanına göre teslim edilecek ürün miktarı belli olur bu yüzden çks deki ürün miktarı ibaresi kullanılmış.

• Beğen

2023 alım uygulamalarında böyle bir şey yazmıyor bu bilgi 2022 yılına ait üretim miktarının 2 katı alım geçen sene vardı busene öyle bir şey yok çks ye kayıtlı ürün miktarı kadar teslim alacak tmo
Haklısınız, başka bir grupta paylaşıldığıdan burada yazmıştım. Ben de şaşırdım TMO karar mı değiştirdi diye.

• Beğen