hasad mevsimi yaklaşıyor, 2023 de hububat fiyatları ?Evet, ucuza satmayın tavsiyesi geldi, üstelik biz TMO nun zarar etmeyeceği bir fiyatı üzerine koyup ticarete konu edeceğiz diyede açıklama geldi.

Demekki aldığı fiyatın üzerine koyarak satacaksa, TMO aldığı fiyattan ucuz satıp zarar etmeyecek, açıklama böyle diyor haberde, artık tüccar aldığı malın ucuzlamayacağını öğrenmiş oldu, bakalım çalışsınlar piyasayı dengelesinler artık.
 

Evet, ucuza satmayın tavsiyesi geldi, üstelik biz TMO nun zarar etmeyeceği bir fiyatı üzerine koyup ticarete konu edeceğiz diyede açıklama geldi.

Demekki aldığı fiyatın üzerine koyarak satacaksa, TMO aldığı fiyattan ucuz satıp zarar etmeyecek, açıklama böyle diyor haberde, artık tüccar aldığı malın ucuzlamayacağını öğrenmiş oldu, bakalım çalışsınlar piyasayı dengelesinler artık.
:D
 
Ofise arpa veren varmı hiç serbest piyasa ne durumda
Yakındaki ilçede alım için, pazartesi günü randevu başvurusu açıldı. İlk 1 saatte sistem kilitlendi... En erken randevu 3 temmuza veriliyordu. Şuan verilen randevu Ağustos ayına :ROFLMAO: hadi ürünü verdik diyelim Eylül de para hesaba geçecek... Hergün altın, dolar yükseliyor. O zamana hiçbir anlamı kalmıyor

Herşeyi geçtim, ağustosta alsa bile kaçtan alacak Allah bilir

Piyasa da ise arz fazla talep neredeyse yok. Arpa için 5,250 ile 5,650 TL arası 30 gün vadeli.

%52 lik tarafta olan çiftçiye, oh olsun diyorum da, kurunun yanında yaş da yanıyor...
 
Yakındaki ilçede alım için, pazartesi günü randevu başvurusu açıldı. İlk 1 saatte sistem kilitlendi... En erken randevu 3 temmuza veriliyordu. Şuan verilen randevu Ağustos ayına :ROFLMAO: hadi ürünü verdik diyelim Eylül de para hesaba geçecek... Hergün altın, dolar yükseliyor. O zamana hiçbir anlamı kalmıyor

Herşeyi geçtim, ağustosta alsa bile kaçtan alacak Allah bilir

Piyasa da ise arz fazla talep neredeyse yok. Arpa için 5,250 ile 5,650 TL arası 30 gün vadeli.

%52 lik tarafta olan çiftçiye, oh olsun diyorum da, kurunun yanında yaş da yanıyor...
Bu randevu işi neyin nesi olduysa başımıza, harman vakti iş güç yoğunluğunda bunlar tutturdu randevuda randevu.

Milletin malını zoraki almak öylemi, lakin dışardan hemen getir politikası, böyle şey olmaz, her bölge şikayet etmeli, harman yoğun zamanda mesai yap al kardeşim, keyfe keder işmi yapılırmış.

eskiden böylemiydi, tıkır tıkır alırdı TMO, ne günlere kaldı Cumhuriyetin evlatları.

vallahi kepazelik akıyor akıyor, beylerin keyfi olacak illaki, alacaklarsa alsınlar mesai yapsınlar alımı hızlandırsınlar vs..vs.. bu kadarda olmazki, bi günde işlerin yürüdüğü haberi olmazmı şu tarım sektöründeki işlerde, iyiye gideceğine her gün sıkıntı, yettiyse yetti artık.
 
 • Beğen
Tepkiler: ibrahim Özkan
Gün itibariyle bugday 5.2 , saman 1 tl bölgemizde . Ne yüzyılıydı o aklıma gelmedi ama o yüzyıla girmişiz.
Nüfus artmış, yönetimler hakkıyla yönetim sergileyemiyor, halkı için politika üretemiyor, o yüzyıl yine bizim başımıza patlar, kırsal kesimde tarımla iştigal edenler olarak geçen yüzyılıda mumla ararız bundan hiç şüphem yok.
 
 • Beğen
Tepkiler: Stronger
Limandaki gemide geçen yılın ürünü bekliyor.
Geldiği yerdeki rekoltelerde gayet iyi durumdadır.

O gemi Tahıl koridorundanmı çıkıp gelmiş yoksa?

Ama farketmezki, limana gelmiş satıyorlar bişekil, ülke üreticisi alıcı bulamamış kimin umurunda, yakında aya da çıkıcaz marsada gidicez nasılsa, bizi kim tutar.
 
Aynen, tahıl koridorundan gelmişmişmiş.
Şimdi kılıf olarak biz kaliteli buğdayı ucuza alıp , ucuz işgücüyle ucuz ve kaliteli makarnayı avrupaya ihraç ediyoruz diyorlardı.

Avrupa makarnayı bizden ucuza alıp yüksek işçilik maliyetinden kurtuldu yapmıyor bizden alıyor, biz kaliteli buğdaya paraÿı dışarıya veriyoruz işçilikten kazanıyoruz ucuza satıyoruz, ucuz olmasa almazlar zaten kendileri yapar.

Fakat içpiyasa bitiyor, çünkü bu kılıfa göre makarnalık arpa diye bişey olmaz ama ucuz arpa geliyor ülkeye, ucuz ekmeklik buğdayda geliyor, komple iç piyasa bitti, alıcısı satıcısı üreticiyi bitirdi bu durum ne yapaacağını şaşırdı, lakin avrupanın keyfi yerinde ucuz kaliteli makarna yiyor, hiç uğraşmadan hemde.

Buğdayı satan ülkede mutlu malı satılıyor kazanıyor, biz ne kazandık, iç piyasa bitti makarna yapımndan ucuz işçilik kaldı cebimize, sevinelimmi üzülelimmi bilemedik.

Arpa gemisi ne alaka şimdi tarım ülkesinde arpa alan olduda eken üretenmi olmadı?arpa gemisinin ne işi var tarım ülkesi limanında demezlermi? Arpadan makarna yada un yapıp ihracata başladılarda haberimizmi olmadı? Onuda yapacak kabiliyetleri varmış demek, şaşılacak gelişme gerçekten.

Ekebildiğiniz kadar ekin, boş yer bırakmayın diyorlardı, şimdi alan yok, TMO danda randevu alıp mal vermek üreticiye zulüm gibi oldu randevu yok diyor üretici, alıcı desen kalmamış, arpa ekermi adam böyle olursa ekebildiği kadar ekermi? zaten yüksek girdilere çare yok, böyle tarım ülkesimi olur?
 
Son düzenleme:
 • Beğen
Tepkiler: Stronger
Haberlere bakıyorsun, politika üretemeyenlerin çözüm için harekete geçemediğini görüyorsun, neden diye soruyor üretici? Tarım ülkesiyiz biz değilmi,çözüm üretmekte geç kalınmasının sebepleridr vardır mutlaka, bakalım ne ses çıkacak, yoksa ülkede harman başladığından bu yana sessizlik iyidir politikasına devammı edilecek? işin doğrusu seneyede seçim var ekebildiğimiz kadar ekelimmi merak etmeye başladık üreticiler olarak.

 
 • Beğen
Tepkiler: Stronger
Basındaki haberlerde ulaştırma bakanlığının açıklamaları var, tahıl koridorundan çıkan 987 gemiden 224 gemisi ülkemiz limanlarına gelmiş, yazık yazık, tabi satmak için uğraşıyorlar, kapıları sonuna kadar acarsanız gelen gemi sayısı dahada artar bu gidişle
 

Resimler ve ekler

 • 1000015463.jpg
  1000015463.jpg
  148.2 KB · Görüntüleme: 19
Tmo buğday arpa satış fiyatlarını açıkladı ekmeklik buğday 9350 TL ye satacak umarım piyasaya olumlu etki eder. Uncuya ucuz buğday dönemi bitti sonunda
Uncuya ucuz buğday dönemi bitmeden uncu senden benden önce haberdardı depolar silolar taşacak kadar doldurdu ne yapsın türk çiftcisinin buğdayını arpasını bitmeye yakın söylerler bir kaç gemicik daha gelir dertmi hazinede sübvanse eder piyasada regülasyon denge fiyat istikrarı gibi caf caflı bi iki kelime uydurulur yapıştır gemileri türk çiftcisi bu sene bitti işte iç Anadolu'nun rengi sarıydı kıyı kesimler kırmızıydı 😁😁 (anlayana ) iyice sararsın beti benzi atsın akıllanırmı laaa yine akıllanmaz urfadan bi haber vardı kanalda ahoo ahoo buğday para etmiir saman alan yook sür dayı eşşe niğdeye semer vuran çok olur acırsam neyim alltta kalanın canı çıksın
 

Uncuya ucuz buğday dönemi bitmeden uncu senden benden önce haberdardı depolar silolar taşacak kadar doldurdu ne yapsın Türk çiftçisinin buğdayını arpasını bitmeye yakın söylerler bir kaç gemicik daha gelir dert mi hazinede sübvanse eder piyasada regülasyon denge fiyat istikrarı gibi caf caflı bi iki kelime uydurulur yapıştır gemileri Türk çiftçisi bu sene bitti işte iç Anadolu'nun rengi sarıydı kıyı kesimler kırmızıydı 😁😁 (anlayana ) iyice sararsın beti benzi atsın akıllanır mı laaa yine akıllanmaz Urfa'dan bi haber vardı kanalda ahoo ahoo buğday para etmiir saman alan yook sür dayı eşşe Niğde'ye semer vuran çok olur acırsam neyim altta kalanın canı çıksın
Boş kağıtları dolduruyorlar, işte.
Çiftçinin memnun olduğu da söylendi, daha ne olsun.
Osmancık dinlenme tesislerinde peynirli gözleme 49,99 TL .
 
TMO'nun internet sitesinde yer alan açıklamada, kuruluşça 21 Haziran'da yapılan duyuruda, yeni sezonda üreticiden alınan ürünlerin, alım fiyatının üzerine her türlü maliyet ilave edilerek oluşacak satış fiyatı üzerinden satılacağının belirtildiği anımsatıldı.

Sanayicilerin ve hububat ticareti ile iştigal eden sektörün bu hususu dikkate alarak ihtiyaçlarını hasat döneminde temin etmelerinin uygun olacağına işaret edilen açıklamada, "Hasat ve ürün arzının yoğun olduğu bu süreçte, üreticilerimiz ve sektörün bilgi sahibi olmalarını teminen, 2023 yılında hasat edilen ve önceki yıllardan devreden buğday ve arpa stoklarımız için 2023/24 satış sezonu başında uygulanacak satış fiyatlarımız, makarnalık buğdayda ton başına 10 bin 200 lira, ekmeklik buğdayda ton başına 9 bin 350 lira, arpada ton başına 7 bin 725 lira olarak belirlenmiştir." ifadesine yer verildi.Evet böyle bir haberin altındaki yorumlarida okudum, üretici bayrağı dikti, gemiler limanda silolar dolu, çiftçiler hasat yapiyor ürettiğini bayram günü düşünüyor ne yapıcaz neden böyle oldu?yola dökmek çare olsaydı keşke, ama bunu yapmaz bizim millet, sadece üretebilmeyi düşünür onuda kazanırsa, kazanmazsa seneye düşünemez, dogrudur...işte o zaman rusyadan ukraynadan getirmeleri sıkıntı olmaz, ekemediğimiz kadar ekmeyiz olur biter.

Zaten mülteciler geldi suriyeden, ukraynalısı rusuda geldi yerleşti, hububatıda geldi, sıkıntı yok bizim halk birbirinin suratına bakar nefes alıp verir oda yeter noolcak, azcık nefesi kokar ama yoktan iyidir memleket bizim der idare eder nasılsa.
 

Resimler ve ekler

 • 1000015550.jpg
  1000015550.jpg
  111.1 KB · Görüntüleme: 76
 • Beğen
Tepkiler: Stronger

Benzer Konular