HAYVAN TOHUMLAMA ÜCRETLERİ SİZCE UYGUNMU

Ynt: HAYVAN TOHUMLAMA ÜCRETLERİ SİZCE UYGUNMU

Hasan ERKESİKBAŞ link=topic=52090.msg532270#msg532270 date=1328788473' Alıntı:
arkadaşlar bizim burda 40 ,tl 150tl arası tohumlama yapıyorlar ben hayvanlarmı tohumlattıktan sonra tosunada çekiyorum çünkü 100,/70,tutmuyor oyüzden kaliteli yaptırmıyorum ??*-s
haklısın ineğe göre değişir ama genelde tutmuyor.
destekleme alabilmek için tohumlama yaptırmak zorundasın, sonra yine tosunu bırak...

Inegine göre tohum attiriyoruz. Simentallarde sorun cikmiyor, onun icin kaliteli tohum attiriyoruz. Iyi montofonlara scharole, düsük kaliteli montofonlarada en ucuzundan..ilk iki tutmazsa ücüncüye para yok. Yine tutmazsa tosuna...Tutacagini bilsek en iyisini attiririz ama öde öde nereye kadar. 2 3 aylik süt parasi zaten tohuma gidiyo...

inekleri tosuna çekin sonrada destek alın .sunni tohumdan buzagı dogdu diye onada destek alın sonrada 5 .6 milyarlık inegi traktörün arkasına baglayıp dereye atın hiçmi düşünmüyorsunuz başınıza böyle bir olay geldiginde ben nerde bir hata yaptım diye

Merhaba;

Benim elimde 12 yıllık bir sürü var. Hala damızlıkta kullandığım ineklerimin tamamı aynı soydan sayılır, belli dönemlerde sürü içersin den seçmiş olduğum 1 boğa bulunduruyorum, ama yetişkin iyi boğanın bakımı pahalı yaklaşık yıllık 4.500 tl gibi bir masrafı var, boğanın da kendi bedelini ortaya koyarsak yıllık 10.000 tl gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. Bizim işletmemizde hayvanların suni tohumlamadan gebe kalma oranı yaklaşık % 65 civarı pek başarılı sayılmaz ama yatsınamazda. Kendi sürümüz dışından asla başka bir boğayı doğal aşımda kullanmıyoruz, nedeni aşikar sarılık, brusella ve en önemlisin hayvanların verim özelliklerini kestiremiyorsun yıllardır ari bir şekilde koruduğunuz sürünüzü bu şekilde hasta edebilirsiniz. Suni tohumlamada kullanacağınız boğa ile sürünüzün eksik ve zayıf yönlerini doğacak yavrularla geliştirebilirsiniz suni tohumlama bu nedenle çok önemli. Ayrıca boğa bulundurma masrafıda ortadan kalkıyor sunni tohumlamadan gebe kalan ineklerden alacağınız destek buraya harcanan masraflarınızı fazlası ile telafi eder ve doğan yavrular doğal aşım sonrasında meydana gelen yavrulardan her zaman daha iyi olur bunu her birimiz tecrübe etmişizdir kimsenin buna karşı çıkacağını sanmıyorum.Dikkat etmemiz gereken husus şu kimse suni tohumlamada kullandığı boğanın katalogtaki resmine aldanmasın, orada gördüğümüz fotoğraf shovv amaçlı hazırlanmış ürünün görsel hali, büyük beklentilere girmeden makul ve yaşama isteği yüksek, güçlü buzağılar hedef alınmalı. Bütün bunlardan dolayı suni tohumlamayı şiddetle öneriyorum fiyatlar çokta pahalı değil.

Saygılarımla.

Hayvan tohumlama ucretleri sizce uygun mu

Hop hop serdar kardes agir gel bi yaran mi var gocunuyorsun burdaki insanlarin hayvanlari geneli sigortasiz sen neyin parasindan bahsediyorsun oyle hayvanlari oldurmek senin gibilere yakisir bizlere diyil herkes kendine yakisani yapar seni kendinle bas basa birakiyorum.

üsük link=topic=52090.msg532305#msg532305 date=1328792970' Alıntı:
Merhaba;

Benim elimde 12 yıllık bir sürü var. Hala damızlıkta kullandığım ineklerimin tamamı aynı soydan sayılır, belli dönemlerde sürü içersin den seçmiş olduğum 1 boğa bulunduruyorum, ama yetişkin iyi boğanın bakımı pahalı yaklaşık yıllık 4.500 tl gibi bir masrafı var, boğanın da kendi bedelini ortaya koyarsak yıllık 10.000 tl gibi bir rakam karşımıza çıkıyor. Bizim işletmemizde hayvanların suni tohumlamadan gebe kalma oranı yaklaşık % 65 civarı pek başarılı sayılmaz ama yatsınamazda. Kendi sürümüz dışından asla başka bir boğayı doğal aşımda kullanmıyoruz, nedeni aşikar sarılık, brusella ve en önemlisin hayvanların verim özelliklerini kestiremiyorsun yıllardır ari bir şekilde koruduğunuz sürünüzü bu şekilde hasta edebilirsiniz. Suni tohumlamada kullanacağınız boğa ile sürünüzün eksik ve zayıf yönlerini doğacak yavrularla geliştirebilirsiniz suni tohumlama bu nedenle çok önemli. Ayrıca boğa bulundurma masrafıda ortadan kalkıyor sunni tohumlamadan gebe kalan ineklerden alacağınız destek buraya harcanan masraflarınızı fazlası ile telafi eder ve doğan yavrular doğal aşım sonrasında meydana gelen yavrulardan her zaman daha iyi olur bunu her birimiz tecrübe etmişizdir kimsenin buna karşı çıkacağını sanmıyorum.Dikkat etmemiz gereken husus şu kimse suni tohumlamada kullandığı boğanın katalogtaki resmine aldanmasın, orada gördüğümüz fotoğraf shovv amaçlı hazırlanmış ürünün görsel hali, büyük beklentilere girmeden makul ve yaşama isteği yüksek, güçlü buzağılar hedef alınmalı. Bütün bunlardan dolayı suni tohumlamayı şiddetle öneriyorum fiyatlar çokta pahalı değil.

Saygılarımla.
Evet maalesef her erkek hayvan damızlık boğa olacak diye bir kural varmış gibi düşünülüyor.Aslında basitçe bir hesapla boğadan dolayı bir buzağı kaybedilse zaten en az 10 tohumlama parası çıkıyor :) aynı yanlışa biz de düşüyoruz zaman zaman ama tohumlama şart.Mümkün olduğunca katalogdan seçip bilgi almak lazım boğalarla alakalı,veterinerin kollarına teslim olduktan sonra 50 tllik spermayı 100e de satar 150ye de:) Tohumlamayı veteriner yapacak,bu şartlarda başka çare yok.Tohumlama da şart olduğu için fiyatlara karşı yapılabilecek çok birşey yok :)

serdar atılgan link=topic=52090.msg532297#msg532297 date=1328792553' Alıntı:
inekleri tosuna çekin sonrada destek alın .sunni tohumdan buzagı dogdu diye onada destek alın sonrada 5 .6 milyarlık inegi traktörün arkasına baglayıp dereye atın hiçmi düşünmüyorsunuz başınıza böyle bir olay geldiginde ben nerde bir hata yaptım diye
önce tohumlama yaptırmalısın dedim, tutmamışsa,ikincide tutmuyorsa adam tosun bırakmasınmı.
tohumlamayı yaptırdı zaten, o üç kuruş destek anasının ak sütü gibi helal korkma...

Hebun021 link=topic=52090.msg532308#msg532308 date=1328793173' Alıntı:
Hop hop serdar kardes agir gel bi yaran mi var gocunuyorsun burdaki insanlarin hayvanlari geneli sigortasiz sen neyin parasindan bahsediyorsun oyle hayvanlari oldurmek senin gibilere yakisir bizlere diyil herkes kendine yakisani yapar seni kendinle bas basa birakiyorum.
sigorta davası değil boğaya çekip tohumlatma belgesi alınıp da destek almakla alakalı demiş galiba

Bir kez tohumlattıktan sonra ikinci kez tutmama olsılığında tosuna verebilirsiniz tekrr tekrr tohumlatıp para vermeye gerek yok gibi görünüyor tabı cins bir danaız varsa :) bnm kanaatim

Hayvan tohumlatma ucretleri sizce uygun mu

Onun derdi baska cagiri kardesim eyer bu devlet bize tohumlamaya karsi bi destek vermeyi hak tanimissa o destegi almayi herkesin haki yanliz serdar kardesimizin baska bi derdi var gibi konuyu baska yerlerede cekmis cunku.

Ynt: Hayvan tohumlatma ucretleri sizce uygun mu

Hebun021 link=topic=52090.msg532327#msg532327 date=1328793906' Alıntı:
Onun derdi baska cagiri kardesim eyer bu devlet bize tohumlamaya karsi bi destek vermeyi hak tanimissa o destegi almayi herkesin haki yanliz serdar kardesimizin baska bi derdi var gibi konuyu baska yerlerede cekmis cunku.
Şimdi sadece tosuna çekip sonra da aşı kağıdı alınan hiç mi yok :) kendimizi kandırmayalım bu işin içindeyiz sonuçta hepimiz.Ben özellikle bizim içimizde olarak söylemiyorum ama benim çevremde var

Hayvan tohumlatma ucretleri sizce uygun mu

Valla cagiri kardesim eyer insanin gozu uckagitliktaysa herturlu yapar yanliz bi kac kisi yapiyor diye butun herkesi genellememek gerekir. Ben sahsen tohumlatma destegini almıyorum oyle uc kurustada gozum yok benim buzagim guzel olsun bana yeter benim amacimda o.

Çağrı link=topic=52090.msg532329#msg532329 date=1328794016' Alıntı:
Şimdi sadece tosuna çekip sonra da aşı kağıdı alınan hiç mi yok :) kendimizi kandırmayalım bu işin içindeyiz sonuçta hepimiz.Ben özellikle bizim içimizde olarak söylemiyorum ama benim çevremde var
önceden yapanlar varmıydı bilmiyorum ama bayağı düzenlemeler oldu. şimdi zor sanki o işler.
yapmamak lazım böyle işler devlet ne güzel suni tohmlmya teşvik ediyor, suistimal etmemek lazım...
ineklerimin içinde kağıdı olmayanlar var, tosun bırakmıştım, desteği çıkmamış.
kağıdı olanlar çıkmış.

bereket. link=topic=52090.msg532335#msg532335 date=1328794448' Alıntı:
önceden yapanlar varmıydı bilmiyorum ama bayağı düzenlemeler oldu. şimdi zor sanki o işler.
yapmamak lazım böyle işler devlet ne güzel suni tohmlmya teşvik ediyor, suistimal etmemek lazım...
ineklerimin içinde kağıdı olmayanlar var, tosun bırakmıştım, desteği çıkmamış.
kağıdı olanlar çıkmış.
şimdi abi aslında bir düzenleme yok,veteriner aşı kağıdını verdi mi tamam yani başka bir engel yok :) tabi ki bence de suistimal edilmemeli

Bizim ineğimiz bu sene ikiz yavru doğurdu, şimdi bunu neden anlatıyorum; başına gelen varsa bilir hayvanın karnı fazla büyük olur, solunum hızlı olur hele gebeliğin son dönemlerinde hayvanı sıcak günlerde dilini dışarı çıkartarak nefes almaya çalışır belirtiler akciğerlerinde bir problem olduğu yönündedir, çünkü rahimde iki buzağı var 35 kg dan ikisi 70 kg doğum sıvıları şu bu derken hayvanın karnında normalden en az 100 kg lık bir yük bulunur, işkembe ve buzağılar akciğerlere aşırı baskı yapar sonuç karnını dövme, yatamama, ateş iştahta azalma sanki hayvan hasta gibi görünür. Bu durumda veteriner hekimi çağırdık arkadaş hayvanı muayene etti bunun ciğerler ve kalp su toplamış dedi eee ne olacak ilaç antibiyotik vs. kullanacağız gebeliğe zararı olur mu bu ilaçların dedik olabilir dedi arkadaş veteriner arkadaş bunu söyledi. Ben dedim yahu belki bu hayvanda yabancı cisim var birde ultrasonla bakalım karnı fazla büyük ikiz olabilir yok dedi bana veteriner arkadaş bunda akciğerde mikrop var ARKADAŞIN İŞİ BURADA BİTTİ, akciğer hastalığı bulaşıcıdır burada 35 40 hayvan var ve sadece bu böyle emin misin hala diretti eminim ilaçları almadım başka bir veteriner arkadaşı aradım o geldi ultrasonla baktık hayvan ikiz gebe yani sıkıntısı benim tahmin ettiğim gibi. Diğer arkadaşla yollarımı ayırdım tabi kolay olmadı tatsızlık oldu orasını anladınız. Kim olursa olsun kişi kendi işinden sorumludur ve hata yaptığında kabul edip bir daha aynı hataya düşmemelidir. veteriner hekim arkadaşlara güvenmekle olmuyor bizde öğrenelim neyin ne olduğunu zaten sonrasında kimse bizleri kandırmaya çalışamaz.

Bende kafama takılan soruları sormak istiyorum. Bu konuda pek bilgim yok. Sadece yüzeysel bir bilgiye sahibim. Benide aydınlatırsanız bu konuda çok iyi olacaktır.

** Hayvan tohumlatırken sadece 1 cinse mi bağlı kalıyorsunuz? Misal spermasını alacağınız boğanın projeni testi yapılmış mı veya boğanın kalitesine bakıyor musunuz? Yada boğanın pedigrisine bakıyor musunuz? Çünkü bu sizin en doğal hakkınız.

Harbour isimli boğanın güvenilirliği % 100
Dutch isimli boğanın güvenilirliği % 97 Bunlar boğaların projeni testinden bir satır sadece.

** Benim bildiğim kadarıyla bunda veteriner hekiminde rolü çok yüksek. Bu konuda tecrübeli nam salmış bir veterinere mi yaptırıyorsunuz?

** Spermasını kullanacağınız hayvanı neye göre seçiyorsunuz. ÜSÜK nickli üyemiz çokda güzel söyledi. Hayvanların yapılarına göre sperma seçersek hem sürümüzü ideal seviyeye taşırız hemde daha kârlı bir iş yaparız.

** Bir kaç araştırma yaptığımda bir kişinin egevet teki yorumu dikkatimi çekti

' ' EGE VET ' in WWS firmasından ithal ettiği spermalardan çok memnunum. Dearborn diye bir boğanın spermalarını kendi çiftliğimde kullanmıştım. İlk doğum yapan üç adet düvem 45 ve 40 ' ar litre ile süt verimine başladılar. Bu düvelerin anneleri üstün verimli inekler olmadıkları halde düveler çok iyi verimli oldular. Hiçbir özel bakım besleme yapmadığımız halde aldığımız sonuç yüz güldürücü oldu. EGE VET ' e bu katkılarından dolayı teşekkür ederim. EGE VET ' in sperma dışındaki tüm ürün kalemlerinden kullanıyorum ve hepsinden çok memnunum.
- 02824274280-05322751938 - Camiatik Mah. Şehitlik Yolu Sok. No:15/3 Malkara-Tekirdağ ' '

** Birde döl tutmama probleminde ineklerimizin veya düvelerimizinde bunda etkisi olduğunu düşünürsek onların bakımını nasıl yapıyoruz. İstenilen rahat ortamı sağlıyor muyuz acaba?

** Veteriner hekimlerimizi iyi araştırıyor muyuz? Benim şahsi kanaatim gidip biraz olsun araştırmak. O onu çağırıyor diye gidipte onu çağırmak olmaz. İyi bir veteriner hekim = iyi bir sürü demek değil midir?