Hoştein İneğim kızgınlığa gelmiyor buzağısı 5 aylık oldu

Günlük 10kg kesif yem 30 kg misir silajı saman ve kuru tritikale otu veriyorum haftalık 10 ml Adem’in ve yeldif yapıyorum ama hala kızgınlığa gelmiyor yardımlarınızı bekliyorm
Kapalı bir ortamda fazla dolaşamıyor ve Güneş görmüyorsa kızgınlığa gelmesi zor. Açık alana alın bol bol hareket rtmrdi ve özellikle Güneşi görmesi lazım zira Güneş ışınları kızgınlığı tetikler.
Mesajım, hayvanlarının kızgınlığa gelmemesinden yakınan tüm et-süt besicilerinedir. Deneyin görün benden söylemesi.

Kapalı bir ortamda fazla dolaşamıyor ve Güneş görmüyorsa kızgınlığa gelmesi zor. Açık alana alın bol bol hareket rtmrdi ve özellikle Güneşi görmesi lazım zira Güneş ışınları kızgınlığı tetikler.
Mesajım, hayvanlarının kızgınlığa gelmemesinden yakınan tüm et-süt besicilerinedir. Deneyin görün benden söylemesi.
doğru
kış ayında içerde hapis kalan ineklerde gecikmeler cok oluyor baharda hemen geliyor hayvanlar kızgınlıga

Yem katkısı maya kullanmayı ihmal etmeyin
Tabi diğer unsurlar Tamam olmali

İsmail abi hangi yem katkısı ve mayaları kullanıyosun
Marka ve fiyatları
Kullanım şekillerini söylermisin
Bizde artık tamamen ahırda bakıyoz hayvanlar eskiden meraya çıkardı sorun pek olmazdı
Şimdi kozgınlık sorunu başta olmak üzere tırnak sorunu da yaşıyoruz ama ızağız bu konulara bende kullanacam

Mayadan başka düzenli kullandığın yem katkısı varmı abi
Birde anti oksidan var ismini hatirlamiyorum küfün zararlarina karşı
Bunlar mutfagin tuz şeker gibi devamli kullaniyorum
Tabi cok iyi bildigimiz konular değil rasyon bilgisi gerektriyor
Zaten bu gun kullaninca yarin tesir etcek şeyler değil
Uzun vade de gösterir kendini

bnde de ayni problem var bnm hayvanlar serbest havalarin sularin sogumasiyla alakali bi durummu bilmiyorum

Beslenme ( kuru ve sağmal dönem uygun besleme)
Doğum ( doğum odası şart, kolay doğum buzağı seçimi, rahim yırtıkları, rahimde kalan fazla sıvının hortumla tahliyesi veya Devamisin gibi hapla iltihabın kurutulması, mide dönmesi, asidoz,ketozis, (%60 kaba yem,%40 kesif yem), ) Doğumda enerji açığı oluşur, pancar pekmezi ile şerbet, 3 gün verilir.Ah Konya Şeker Yem, doğumdan 15 gün önce ve sonra melaslı verirdik. :)
Güneş ışığı, hormonal sistemi düzenler.
Yeme, maya katkısı, yararlı bakteri sağlıyor, yem geçişleri en az 1 haftada yapılmalı.
Tırnak problemleri, 6 ayda taban düzeltme ve yanık motor yağı ile yağlama, girişlerde dezenfektan su kullanımı, toprak alanda gezinme, tırnağı törpülüyor.
60-80 gün arası aşılama, tuzlu kepek kullanılabilir.
2 tımar 1 yemdir. :)