50 baş Güzel ırk süt ineğimi 100 baş melez ırk inekmi

Merhabalar 2-3 senedir memleketimiz çankırı çerkeşte amatör şekilde hayvancılık yapmaktayız 10-15 arası hayvanla.Bu sene büyük bir yer yapıp profesyonel şekilde hayvancılık yapmak istiyoruz kaba yemimizi kendimiz üretebiliyoruz arazimiz müsait ve 6 ay yaylım 6 ay içerde bakıyoruz hayvanlara.İçinden çıkamadığımız problem 50 baş süt ineğimi karlı olur yoksa aynı fiyata alınacak 100 baş melez inekmi( buzagı satısı) ?Bu soruyu çözdüğümüzde ahırımıza başlayacağız.Yardımcı olur görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Sut ineginden kasıt hostein ise yuksek verimli hostein kötü mera şartlarında olmaz uzağa yuruyemez zaten
Hostein icin imkanlariniz uygunmu sulu tarim yonca mısır gibi
Hem az çok mera hem isletme sartlari olacaksa diğer irklar arastirilabilir
Bölge ve kişisel imkanlar hangi hayvana uygun bu cok önemli

İsmail bey bizim oralarda holstein çok zor hava çok soğuk birde mera engebeli ve sulu tarım arazimiz az.Süt işi yapanlar genelde simental besliyor ve ortalamaları 10-15 litre bende bununla uğraşmak yerine daha uygun fiyata melez dişi hayvan alıp hepsini tohumlayarak dana kullanmadan her yıl erkekleri satıp dişilerle sürüyü büyütmek istiyorum yani tek gelirim 4-5 aylık buzagı satışı olacak.Nasıl olur yürürmü diye merak ediyoruz

Buzagi konusu nasil olur ilk iki ay uygun irk ve isletme modeli onemli
Meraya gidebilirmi anneleri ile
Kis kapali olursa anneler buzagilar nasil olur
Mera zamani gece anneleri ile birlikte islermede gündüz anneker merada olsa bazi anneler kacar gelir buzagiya
Uygun irk ve modelde başarılı işletmeler vardir bölgede arastirmak gerek
Mera olunca olur guzel kazanir buzagi satsi olur damizlik disiler suruye katılır yasli anneler kesime
Biz sut sagiyoruz hostein buzagikari biberon ile besliyoruz anney görmüyor meracilikta var ama yakin

• Beğen
Tepkiler: oguzcokcetin
ne yaptın abi bişeyler oturdumu kafanda

Günaydın herkese valla hergün hesap yapıyorum burdaki görüşleri okuyorum ama yinede halen oturmadı karar vermem gerekiyor aslında biran önce işlemlere başlamak için.Ama kabalama girmek istemiyorum maliyette bile çok farkediyo.Şimdi 40 baş simental veya montofon kaliteli sütçü ırk aldığımda ve bunlara uygun sağmal güzel bir ahır yaptığımda 1 milyon başlangıç için gerekiyor.Ama 100 baş melez düve veya 1 doğurmuş inek aldığımda bunlara uygun analı danalı bir ahır yaptığımda maliyet 600 bın tl ye cıkıyor.Açıkçası melez biraz daha ağır basıyor gibi birde süt ineğinde bakım çok zor diye korkuyorum duyuyorum hastalık buzağı bakımı vs...Bakalım 1 ay içinde karar vereceğiz daha detaylı görüşler olur diyede bekliyorum buradan onlarda çok önemli benim için tabiki...

• Beğen
Tepkiler: ismet_ordu
Günaydın herkese valla hergün hesap yapıyorum burdaki görüşleri okuyorum ama yinede halen oturmadı karar vermem gerekiyor aslında biran önce işlemlere başlamak için.Ama kabalama girmek istemiyorum maliyette bile çok farkediyo.Şimdi 40 baş simental veya montofon kaliteli sütçü ırk aldığımda ve bunlara uygun sağmal güzel bir ahır yaptığımda 1 milyon başlangıç için gerekiyor.Ama 100 baş melez düve veya 1 doğurmuş inek aldığımda bunlara uygun analı danalı bir ahır yaptığımda maliyet 600 bın tl ye cıkıyor.Açıkçası melez biraz daha ağır basıyor gibi birde süt ineğinde bakım çok zor diye korkuyorum duyuyorum hastalık buzağı bakımı vs...Bakalım 1 ay içinde karar vereceğiz daha detaylı görüşler olur diyede bekliyorum buradan onlarda çok önemli benim için tabiki...

Kardeşim başlamadan önce bu kadar araştırman çok güzel inşallah başarırsın işe başladıktan sonrada burada gelişmeleri yazarsan seviniriz çünkü yapmak istediğin iş neredeyse bizim gibi her süt işi yapan hayvancının düşüncesi ama birden tüm sistemi değiştirmeye çekiniyoruz
Bana kalırsa ya sürekli profesyönel destek alabileceksen saf hayvanla başlayabilirsin
Çünkü büyük ihtimal saf hayvan ital gelir
İtal gelecek hayvanı seçmek seçebilmek önemli çok dikkat et
İtal saf hayvan geldikten sonra uyum süreci var
Bölgende meraya çıktığında senin saf hayvanlarına duşardan tosun karışma ihtimali varmı
İtal saf hayvana tosun bırakman da bence iyi olmaz çünkü kaliteyi daha üat düzeye taşıyamazsın buda ilerde damızlık satarken olumsuz şeylere sebep olur
Yani aklıma gelen başlıca şeyler bunlar
Banada ilk başta tecrübe sahibi olman ve maddi açıdan melez hayvan cazip geliyo
Facebook takip ettiğim MEHMET BAHA ÖZMEN hoca var tam senin bu iş üstüne çalışıyor şuan melez hayvanlara etçi sperme üzerine sen bi bak ona
Hocaya ulaşmaya çalış ulaşırsan o sana yardımcı olur inşallah
Buda internet sitesi
http://www.bahaozmen.com/biyografi.asp
Gelişmeler oldukça takipteyim
Allah yardımcın olsun

Kardeşim başlamadan önce bu kadar araştırman çok güzel inşallah başarırsın işe başladıktan sonrada burada gelişmeleri yazarsan seviniriz çünkü yapmak istediğin iş neredeyse bizim gibi her süt işi yapan hayvancının düşüncesi ama birden tüm sistemi değiştirmeye çekiniyoruz
Bana kalırsa ya sürekli profesyönel destek alabileceksen saf hayvanla başlayabilirsin
Çünkü büyük ihtimal saf hayvan ital gelir
İtal gelecek hayvanı seçmek seçebilmek önemli çok dikkat et
İtal saf hayvan geldikten sonra uyum süreci var
Bölgende meraya çıktığında senin saf hayvanlarına duşardan tosun karışma ihtimali varmı
İtal saf hayvana tosun bırakman da bence iyi olmaz çünkü kaliteyi daha üat düzeye taşıyamazsın buda ilerde damızlık satarken olumsuz şeylere sebep olur
Yani aklıma gelen başlıca şeyler bunlar
Banada ilk başta tecrübe sahibi olman ve maddi açıdan melez hayvan cazip geliyo
Facebook takip ettiğim MEHMET BAHA ÖZMEN hoca var tam senin bu iş üstüne çalışıyor şuan melez hayvanlara etçi sperme üzerine sen bi bak ona
Hocaya ulaşmaya çalış ulaşırsan o sana yardımcı olur inşallah
Buda internet sitesi
http://www.bahaozmen.com/biyografi.asp
Gelişmeler oldukça takipteyim
Allah yardımcın olsun

Fatih bey çok teşekkürler yardımlarınız için.Mehmet Baha hocayıda araştırdım iyi oldu bütün makalelerini okudum düşüncelerimiz yapmak istediklerimiz çok benziyor gercekten.İnş seceneklerden Kararımızı verip başladığımızda bütün aşamaları burdan bilgi vereceğim.Saygılar

Fatih bey çok teşekkürler yardımlarınız için.Mehmet Baha hocayıda araştırdım iyi oldu bütün makalelerini okudum düşüncelerimiz yapmak istediklerimiz çok benziyor gercekten.İnş seceneklerden Kararımızı verip başladığımızda bütün aşamaları burdan bilgi vereceğim.Saygılar

Eyvallah kardeşim Allah muaffak etsin
Gelişmeleri bekliyoruz

• Beğen
Tepkiler: oguzcokcetin