hububat mibzeri tercihi 'çekili tip - 3 askılı tip'

01.12.2020
1,234
2,750
balıkesir

s.a. abiler kardeşler,,,
hemen hemen ekipman eksiklerimizi tamamladık,
bu senede hububat mibzerini komşudan kullanacağız,
bizim köyde hiç çekili tip mibzer yok tamamı 3 askıda kullanılıyor,
son zamanlarda mazot fiyatları nedeniyle ister istemez minimum masrafla daha çok iş yapmaya mecbur kalıyoruz,

önümüzdeki yıl için mibzer alacağız duruma göre sıfır veya 2. el tercih edeceğiz,seçenek alternatif çok fakat kullananlardan yorum almak gerekirse,

amacımız çekili tip mibzerin arkasına tepme takıp aynı anda ekim ve tepme(silindir) işlemini yapmak ,bu işlemde artılarımız eksilerimiz ne olur???

3 askıda kullanılan mibzerin arkasına tepme(silindir) takacak olsak verim alırmıyız yada ne gibi artı ve eksileri olur???

hatta işi bir tık ileri götürüp traktöre tırmık + mibzer +tepme kombinasyonu kullanımı yapılabilirmi? artıları eksileri ne olur???

tecrübesi olan yazabilirmii?

s.a. abiler kardeşler,,,
son zamanlarda mazot fiyatları nedeniyle ister istemez minimum masrafla daha çok iş yapmaya mecbur kalıyoruz,

önümüzdeki yıl için mibzer alacağız duruma göre sıfır veya 2. el tercih edeceğiz,seçenek alternatif çok fakat kullananlardan yorum almak gerekirse,

amacımız çekili tip mibzerin arkasına tepme takıp aynı anda ekim ve tepme(silindir) işlemini yapmak ,bu işlemde artılarımız eksilerimiz ne olur???

3 askıda kullanılan mibzerin arkasına tepme(silindir) takacak olsak verim alırmıyız yada ne gibi artı ve eksileri olur???

hatta işi bir tık ileri götürüp traktöre tırmık + mibzer +tepme kombinasyonu kullanımı yapılabilirmi? artıları eksileri ne olur???

2014 2018 yılları arası piyasaya arpa buğday yonca ekimi yaptım sezonda 1000 dekar üzeri bizim orda cekilir kullaniyorlar. Genelde tarim öz marka yeni yeni ozdöken marka cogalmaya basladi bende 5 sezon tarim oz kullandim şimdi ozdöken kukkaniyorum ve piyasa ekimine devam ediyorum bizim araziye gore cekilir tip daha iyi gibi benim mibzer hem cekilir hemde askılı 2 yönlü kullaniliyor

Hidrolikli lede arkasında tırmık olduğundan silindir merdane sıkıntı yaratabilir dönüşlede rahatlık hidrolikli olanlar trakyada çekili çok azdır hidrolikli izli şanzımanlı gübresiz yada ara bölmeli gübreli ekeceğiniz zaman ara bölme saçlarını talarsınız 20 yıldır güngörün ara bölmeli makinasını kullanıyorum gübreyi saçma atarım makinama koymam çürümesin irtem güngör kurt altınay ceylan gibi markalar trakyada kullanılır çokta sağlam makinalardır ikinci eli 80 bin i civarı 2015 model civarı sıfırı 120bin tl elektronikler biraz daha pahalıdır

Mibzer arkası merdane yada yuvak kullanacaksanız kesinlikle çekilir tip almalısınız 3 askı hidrolik kollarda olan mibzerde tırmık dönüşlerde büyük sorun yaşatır kısa dönüşlerde çarpma ihtimali yüksek ihtimal olur . Trakya da 3 askı mibzer ile Ekim yaptığımızdan arkada kırlangıç tip dediğimiz tırmık güzel düzleme yapar buğday kök yapsın yer kaba olursa ekimden 3 gün geçmemek kaydıyla ağır tip merdane çeker iyice sıkıştırma yaparız. Trakya da mibzer deyince İrtem, Kurt, Altınay, Durmaz, Ceylan gibi markalar öne çıkar işin en iyisi de İrtem ve Kurt firmalarıdır. Kendimi bildim bileli İrtem mibzer var hatta yeni aldık büyüttük 10 kadar oluyor. Toprağınız ve çevrenize uygun mibzer seçerseniz üzülmezsiniz rahat edersiniz hayırlısı olsun şimdiden

Mibzer arkası merdane yada yuvak kullanacaksanız kesinlikle çekilir tip almalısınız 3 askı hidrolik kollarda olan mibzerde tırmık dönüşlerde büyük sorun yaşatır kısa dönüşlerde çarpma ihtimali yüksek ihtimal olur . Trakya da 3 askı mibzer ile Ekim yaptığımızdan arkada kırlangıç tip dediğimiz tırmık güzel düzleme yapar buğday kök yapsın yer kaba olursa ekimden 3 gün geçmemek kaydıyla ağır tip merdane çeker iyice sıkıştırma yaparız. Trakya da mibzer deyince İrtem, Kurt, Altınay, Durmaz, Ceylan gibi markalar öne çıkar işin en iyisi de İrtem ve Kurt firmalarıdır. Kendimi bildim bileli İrtem mibzer var hatta yeni aldık büyüttük 10 kadar oluyor. Toprağınız ve çevrenize uygun mibzer seçerseniz üzülmezsiniz rahat edersiniz hayırlısı olsun şimdiden
Askılı ya arkasına pistonla merdane takan gördüm şakalak marka hayraboluda özel yapımdır.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Özdöken'in çift merdaneli aysan bacaklı, arkasında çeki olan bir ürünü var.
Screenshot_20221105_022834_com.vanced.android.youtube.jpg

Mibzer olarak da pistonlu merdaneli tüm firmalar yapıyor artık.

urun-gorsel-hbmm-02.jpg

Biz mibzere çeki yaptık silindiri peşine taktık, tapanı da sökmedik tohumu örtsün diye. Yaşlık varsa merdaneyi düşürürüz. Zaten içine su koymadan takıyoruz. Çekili silindir tavsiye etmem çünkü biz römorka geri geri yanaşıp dolduruyorduk şimdi mecbur yandan dolduruyoruz, daha yorucu oluyor ve zaman kaybettiriyor.

Özdöken'in çift merdaneli aysan bacaklı, arkasında çeki olan bir ürünü var.
Ekli dosyayı görüntüle 72708

Mibzer olarak da pistonlu merdaneli tüm firmalar yapıyor artık.

Ekli dosyayı görüntüle 72709

Biz mibzere çeki yaptık silindiri peşine taktık, tapanı da sökmedik tohumu örtsün diye. Yaşlık varsa merdaneyi düşürürüz. Zaten içine su koymadan takıyoruz. Çekili silindir tavsiye etmem çünkü biz römorka geri geri yanaşıp dolduruyorduk şimdi mecbur yandan dolduruyoruz, daha yorucu oluyor ve zaman kaybettiriyor.
valla bu mibzeri düşünüp yapana helal olsun,doldurma işinede bir çözümleri olsa gerçekten çok kullanışlı olurdu.

valla bu mibzeri düşünüp yapana helal olsun,doldurma işinede bir çözümleri olsa gerçekten çok kullanışlı olurdu.
Ona da Şakalak şöyle bir şey yapmış :D
Ben Köymak Pnömatik istiyorum şu an. Gübre kovası gibi olduğundan direkt helezonla doldururduk, çok hızlı iş kaçırırdı. 2. turu yetiştirmeyen tarlalar var sandığın üstüne çuval atıp gidiyoruz :D

Resimler ve ekler

• 0001253_12.png
    0001253_12.png
    1.4 MB · Görüntüleme: 74

Çekilir mibzer küçük parçalarda sıkıntı olur özellikle köşelerde
Mibzer arkası merdane kuru tavda olur bizim bölgede mibzer arkası hafif yaylı tırmık genelde
Tavlı yerde yada ağır tavda merdane olmaz
Yıl kurak giderse sonradan uzerine merdane iyi olur
Taş varsa yaylı ayak tercih edilir
Alaca tavda gübre tohuma zarar verir diye gübre serpme yapılır
Yine gübre mibzeri çürütür diye serpme yapilabilir
Çoğunluk balta ayak trakya yapısı birazda edincik yapisi köymak tiller ayak kara kepir topraklarda
Bizde böyle

s.a. abiler kardeşler,,,

s.a. abiler kardeşler,,,

Tırmık+mibzer+merdane

Resimler ve ekler

• Screenshot_20221108-200204_Video Player.jpg
    Screenshot_20221108-200204_Video Player.jpg
    82.6 KB · Görüntüleme: 64
  • Muhteşem
Tepkiler: filizma
Traktor cekerse egimli arazide de oluyor. Ben her yıl boyle ekim yapıyorum.
aynı mantıkla hareket ederek tek traktörle tırmık+ekim+sıkıştırma tek seferde yapılıyor,
hem zamandan hem mazottan tasarruf,
peki çekili mibzerle 3 askılının arasında ekim/verim farkı varmı?
çekilinin 3 askılıya göre artı ve eksileri varmı size göre???

Çekilirtip mibzer her zaman bir adım önde bana göre traktörü yormaz balta ayaklılar gibi hidroliklere yük binmez sırabaşlarında dönüşlerde asılır tip kaldırılmaz ekime devam edilirse ayaklarda yamulmalar oluyor ot ayrık ayakların önüne tıkanıp kalır sıkıntı olabiliyor cekilir tipte durmakyok tarlada silindir arkasına çok rahat uyum sağlar tek disk çift disk seçenekleri var ağır tavda çalışırmı bilmem orasını ama balta ayakla ağır tavda Ekim yaptım iki şartı var traktör haraket etmeden inmeyecek ve asla 10 cm de olsa mibzer yerdeyken geri kaçırmayacan içine çamur bulastımı işin bitti uğraş dur gel görki 17 li askılı balta ayak var gördüğüm tecrübem bununla sınırlı

Son düzenleme:
Çekilirtip mibzer her zaman bir adım önde bana göre traktörü yormaz balta ayaklılar gibi hidroliklere yük binmez sırabaşlarında dönüşlerde asılır tip kaldırılmaz ekime devam edilirse ayaklarda yamulmalar oluyor ot ayrık ayakların önüne tıkanıp kalır sıkıntı olabiliyor cekilir tipte durmakyok tarlada silindir arkasına çok rahat uyum sağlar tek disk çift disk seçenekleri var ağır tavda çalışırmı bilmem orasını ama balta ayakla ağır tavda Ekim yaptım iki şartı var traktör haraket etmeden inmeyecek ve asla 10 cm de olsa mibzer yerdeyken geri kaçırmayacan içine çamur bulastımı işin bitti uğraş dur gel görki 17 asılır balta ayak var gördüğüm tecrübem bununla sınırlı

öyle düşünmeyin,farklı farklı 10 kişi yorum yapsa 10 ayrı bilgi öğrenmiş olurum,oluruz,,,
verdiğiniz bilgilendirme için teşekkür ederim,;) bir kenara yazdım(y)

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
aynı mantıkla hareket ederek tek traktörle tırmık+ekim+sıkıştırma tek seferde yapılıyor,
hem zamandan hem mazottan tasarruf,
peki çekili mibzerle 3 askılının arasında ekim/verim farkı varmı?
çekilinin 3 askılıya göre artı ve eksileri varmı size göre???
Mecburen cekili tip olcak. Yoksa tırmık arkasına nasıl baglancak

• Beğen

Mecburen cekili tip olcak. Yoksa tırmık arkasına nasıl baglancak
o konuda sıkıntı yok,tırmık+mibzer+tapan kullanırsak sizin dediğiniz gibi çekili olacak
yılın ve tarlanın hazırlanmasına göre diyelimki tırmığa ihtiyaç olmadı ,bu durumda çekili mibzer ile tapanı aynı anda kullandık,
mahsülün ekim kolaylığı ve çıkış oranında çekili mibzer+tapan ile askılı mibzer+tapan kombinin arasında ne gibi artı ve eksiler olur??
mesela @bilal_26 çekilinin traktörü yormadığını söylemiş.yani mibzeri seçerken 2 tipide kullanmış yada çevresinde kullananlar arasında bariz bir fark gözlemlemiş mi?

bizim köyde çekili kimsede yok herkes askılı kullanıyor,mibzerlerde tapan takacak yerde yok çekili olmadığı için 3 lü kombin kullanma imkanı yok.tarlalar pullukla hazırlanıyor tırmıklanıyor ekim yapılıp ardından tapan çekiliyor.açıkçası bana hem zaman hem yakıt açısından makul gelmiyor.köyümüzde kullananlara neden çekili kullanmadıklarını soruyorum yeniliğe pek açık olmadıklarını alışkanlıklarını değiştirmeyi tercih etmediklerini düşünüyorum alacaksan askılı al diyorlar başka bişey demiyorlar,

Son düzenleme:
  • Beğen