Çekili tip vs askılı tip hububat mibzeri farkı

Arkadaşlar çekilir tip hububat mibzerinin hidrolik kollarına bağlanan mibzerleri göre avantajları var mıdır

Eski tip hububat mibzeri aldım çekili tip Eğer avantajı yoksa askılı tipe çevirmek istiyorum demirciye askı aparatları bağlatmayı düşünüyorum

Arkadaşlar çekilir tip hububat mibzerinin hidrolik kollarına bağlanan mibzerleri göre avantajları var mıdır

Eski tip hububat mibzeri aldım çekili tip Eğer avantajı yoksa askılı tipe çevirmek istiyorum demirciye askı aparatları bağlatmayı düşünüyorum
Traktörün çıkmadığı rampa yerlerde ve dönmesi zor olan ufak parsellerde asılır tip iyidir. Arazi duzse parseller büyükse asılır tipe gerek yoktur

Çekilir tip mibzerleri kesinlikle almayın. Varsın onu TİGEM gibi şirketler alsın. Askılı mibzerle hem büyük hem de küçük alanları rahatlıkla ekebilirsiniz. Ayrıca taşıması da kolaydır ve her yoldan geçebilirsiniz. Ben çekilir tip aldım ama bin pişmanım.

TARIM HAYATINIZDAN ÇEKİLİR TİP MİBZERLERİ ÇIKARTIN. ŞANZIMANLI ASILIR TİP MİBZERLERI KULLANIN!

Çekilir tip mibzerleri kesinlikle almayın. Varsın onu TİGEM gibi şirketler alsın. Askılı mibzerle hem büyük hem de küçük alanları rahatlıkla ekebilirsiniz. Ayrıca taşıması da kolaydır ve her yoldan geçebilirsiniz. Ben çekilir tip aldım ama bin pişmanım.

TARIM HAYATINIZDAN ÇEKİLİR TİP MİBZERLERİ ÇIKARTIN. ŞANZIMANLI ASILIR TİP MİBZERLERI KULLANIN!
bunu asılır tipe dönüştüreyim ben o zaman. 3 bağlantı noktası, tamamdır.

Aradaki farkları sıralayacak olursak çekili tip mibzerlerde baş hatlarında açık yerler kalıyor dönerken sıkıntı oluyor. kötü arazi yollarında tarlaya giderken lastik patlayabiliyor ve zamanınız boşa geçiyor. bende de çeki tip şakalak 22 li mibzer var bende askı tipe geçmeyi düşünüyorum.

Arkadaşların dediği gibi asılır tip bazı yerlerde daha avantajlı özellikle güz ekiminde traktöre ağırlık bindirdiği için rampa tarlalarda faydası çok. Bizim bölgede yoğun olarak ekilir tip kullanılır bendeki 20li bazı köprülere sığmıyor yolu uzatmak zorunda kalıyoruz ayriyeten yolda sektiği için hemen olmasada uzun vadede zarar görebiliyor dar oturumlu köylerde dahada sıkıntı. Geçen yakın köyden 24li mibzeri köy içinde sıkıştırıp şaseyi eğdiler.

Bizdede 20 li 18 li ve 16 lik şakalak var hepside cekilir tip cekilir tipin sıkıntısı rampalarda traktorü aşiri ziplatiyor.ama avatajida askida oyle oluyormu bilmiyorum ama donuslerde kaldirmana gerek yok ve eğimli tarlalardada ce sağli sollu donuşlu tarlalarda rahat oluyor acaba cekili mibzerlee egimli ve sağli sollu donmeli ücgen tarlalarda surum nasil yapiyorsunuz zor olmuyor cekili tipi kaldirmadan donunce disklere zarar vermiyormu ?

Peki balta ve diskli arasında hangisini tercih edelim

Peki balta ve diskli arasında hangisini tercih edelim
Bu konuda kesin bir öneride bulunamam ama her ikisinin de kullanım durumlarını yazıyorum. Buna göre kendiniz karar verirsiniz.

-Öncelikle diskli ekicilerin ömrü balta ekicilirden çok çok fazla.
-Yoğun taşlık arazilerde diskli mibzerin tohum örtme başarısı balta ayaklar kadar olamaz.
-Balta ayaklar hafif bir nemle bile anız kalıntılarını toplayarak ekimi zorlaştırırken, diskli ayaklarda bu sorun sıfıra yakındır.
-Tavlı toprakta traktörün lastik izine denk gelen disklerin batması için kabartıcı ayaklar kullanılmalıdır.
-Balta ayaklarla nohut ekilebilir ama disklerle biraz zor olur.
-Diskli ekiciler eğrilmez ve kolay kolay arıza çıkarmaz ama balta ayaklar sürekli eğrilme ve kırilma eğilimindedir.

Çekilir tip mibzerini MF 240'ın arkasına bağlayıp ekim yapabilirsin ama askılı tipi 240'ın arkasına bağlasan bile kaldırıp tarlaya gidemezsin. Hidrolik kaldırmaz. Bir de bunun dolu ağırlığı var.
Bu konuda kesin bir öneride bulunamam ama her ikisinin de kullanım durumlarını yazıyorum. Buna göre kendiniz karar verirsiniz.

-Öncelikle diskli ekicilerin ömrü balta ekicilirden çok çok fazla.
-Yoğun taşlık arazilerde diskli mibzerin tohum örtme başarısı balta ayaklar kadar olamaz.
-Balta ayaklar hafif bir nemle bile anız kalıntılarını toplayarak ekimi zorlaştırırken, diskli ayaklarda bu sorun sıfıra yakındır.
-Tavlı toprakta traktörün lastik izine denk gelen disklerin batması için kabartıcı ayaklar kullanılmalıdır.
-Balta ayaklarla nohut ekilebilir ama disklerle biraz zor olur.
-Diskli ekiciler eğrilmez ve kolay kolay arıza çıkarmaz ama balta ayaklar sürekli eğrilme ve kırilma eğilimindedir.
Anladım yardımınız için teşekkürler.
Sizin mibzeriniz asılır tip diskli galiba.
Hafif taşlı 2-3 tarlam var , anıza pek ekim yapmayız aslında. Bi karar verip alıcam artık.

Son düzenleme: