Hükümetten köyüne geri dönene 300 koyun+maaş

İlhan bir çok şey ozellesirken günümüzde bizim işler devletlesiyor
Bilmiyorum hibe destek derken birde maas cikti bilmiyorum ne kadar olacak
Sen isin icindesin bilirsin koyunu koyunculugu
Biz parasiz pulsuz kar zarar yaptik yillarca sirf içimizdeki heves ve umut ile
Anlatmistimya babamı 73 yaşında su an hala 100 civari koyun bakiyor tek basina
Gecen gun hastalandi gittik hastsneye kalp kapakciginda sıkıntı var dedi kalp dotoru yatirdi acilde serum ilac verdi
Sonra eve geldik ikindiden sonra baktim bizimki koyunlarin başında iyiyim ben diyor
Arkadaşları birak yapsin diyor koyunlardan ayri kalirsa ölür zaten diyorlar
Koyunculuk böyle yasam sekli bizde
babamda abim askere gidene kadar hep koyun baktı.
abim askerden geldi ben bursaya gidecem çalışıcam dedi bende ilk okul yaşlarındayım o yaşta az koyun gütmedim.
120 civarı koyun gece güdümünde kasıma yakın hala koyunlar eve çekilmiyo tarlalara göre fazla kalıyor sayı babam uyuyo merada yarım kepenek içinde kıra vurmuş köye kadar emekleyerek geldi o gün bu gün dizlerden çok çekti.
haliyle dizler sakat adam koyunu bıraktı ineğe geçti inekleri doyuramadık gitti inekler satılana kadar ineklerin rahatı için yaşadım desem yeridir.
bunları kimse yanlış anlamasın acıtasyon olsun diye yazmıyorum. tarla barınak ve iş gücü ne kadarsa o kadar hayvancılık olur. bunlardan birtanesi eksikse ne kadar hayvana yetiyora o kadarına bakmak gerekir.

Gecen gun hastalandi gittik hastsneye kalp kapakciginda sıkıntı var dedi kalp dotoru yatirdi acilde serum ilac verdi
Sonra eve geldik ikindiden sonra baktim bizimki koyunlarin başında iyiyim ben diyor

ismail abi kıtabın ortasından konuşuyon hep

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
amaç üzüm yemekse dağa mantıklı makul projler olmalı.yok biz ağalara zenginlere hizmet edecez diyolarsa o ayrı..
bir aile için 100 koyun yeterli bence. bakım masrafı ve bakım yeri önemli..bir kişi yada bir aile 300 koyunu bakamaz.bu bir gercek.ailelerin şehirden köye göcüp ekenomiye tarıma hizmet etmelerini istiyorlarsa mantıklı olunmalı bence..

İsmail abi dedem rahmetli 82 yasinda vefat etti aklim erdiğinden beri dedemi koyun peşinde bilirim vefat etmeden 1 hafta önceye kadar hep cobanin yaninda gitti geldi koyunların peşinden son 7 gün yatağa düştü o 7 gün gidemedi sürüye... hayvan sevgisi var eski topraklarda simdikiler para kazanmasa hemen kapidan uzaklastirilir hayvani

bencede türk vatandaşı et yemek istiyorsa koyuna yönelecek ama tek pahalanan et değil ki oda var hersey pahalı bir aıle 200 koyuna bakar mı peki arkadaşlar bıde koyunculuk her bölgeyede uygun değil sanki sizce devlet kimi yeri mera hayvancılıgını kimisini besiye teşvik etse nasıl olur en basit örnek doğuya angus verirken batıya simental ve besi hayvanı olsa ne dersınız bu konuya

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Sehirden gelene destek var da koydeki adam tas mi yiyecek krediyle faizle zor yurutuyoruz isi bide boyle is bilmeyenlere imkan veriyorlar onlarda piyasanin .... koyuyor 2 sene sonra kendini batiriyor zararini yine gariban köylü cekiyor
Madem uretimi artirmak istiyorlar mevcut cifciyi desteklesinler
Şehirde işsizlik cogaliyor sehirdekileri köylere kovamazlar ve göç devam ederse asgari ucretliyi besleyecek UCUZ GIDA bulunamayacak ...

Şehirde işsizlik cogaliyor sehirdekileri köylere kovamazlar ve göç devam ederse asgari ucretliyi besleyecek UCUZ GIDA bulunamayacak ...
Sehire giden saten iflas noktasina gelen isi yurutemeyen gelecek kaygisi ceken köylü
Sehirden adam hevesle gelecek is yapacam para kazanacam sanacak o kadar borca girecek sonrasi tam bir fiyasko

Sehirden gelene destek var da koydeki adam tas mi yiyecek krediyle faizle zor yurutuyoruz isi bide boyle is bilmeyenlere imkan veriyorlar onlarda piyasanin .... koyuyor 2 sene sonra kendini batiriyor zararini yine gariban köylü cekiyor
Madem uretimi artirmak istiyorlar mevcut cifciyi desteklesinler
Tarım bakanı doktorya çiftçiye işi bilene teşvik yapmaz isi bilmeyene sarrafa avukata doktora çıkar hibeler bence..

• Beğen
Tepkiler: NAİL KIZIL
Sehire giden saten iflas noktasina gelen isi yurutemeyen gelecek kaygisi ceken köylü
Sehirden adam hevesle gelecek is yapacam para kazanacam sanacak o kadar borca girecek sonrasi tam bir fiyasko
Nail kimin battigini kimin citigini kimin kazandigini düşünen yok piyasada acayip nakit sikintisi var şuan bir yerlerden birşeyler bulunup piyasaya sicak para pompalanmali tilki 2004-2009 arasi ucuz kredi verildiği gibi kimse çok para kazanmayacak ama piyasadaki nakit akisi sağlanacak bu sağlanamaz ise şehirdeki borcluda köydeki borcluda meskul duruma düşecek

bırde 300 koyun vercekse pek etrafta 300 koyunu karşılayacak ipotek vercek çoğu kişide tarlada yoktur ama hayırlısı yenikentli arkadaş doğru söyluyor şehırde asgari ücretliler gıda bulmakta zorlanmaya başladı ev taksidini verse karnını doyuramaz karnını doyursa ev bulamaz durumda eğer babaları yani eski birikimler olmasa pili bitik ama en az bır pazar en küçük şehır kırıkkale sayılır belkı 50 tl gıdıyor çözüm aranıyor bilen varsa anlatsın

• Beğen
Tepkiler: MURTKAYA
Nail kimin battigini kimin citigini kimin kazandigini düşünen yok piyasada acayip nakit sikintisi var şuan bir yerlerden birşeyler bulunup piyasaya sicak para pompalanmali tilki 2004-2009 arasi ucuz kredi verildiği gibi kimse çok para kazanmayacak ama piyasadaki nakit akisi sağlanacak bu sağlanamaz ise şehirdeki borcluda köydeki borcluda meskul duruma düşecek
Ha bunun yaninda piyasaya nakit akisi sağlanırken elde olan parada cabasi o parada piyasaya girecek 1 tasla iki kuş hem 1 issizi ve aileyi 7 yil bi yere baglayacaksin hem de ucuz gidaya ulasacaksin ....Pompala hayvani bolluk var düşsün fiyatlar ... Bu hayvanlarda ithal gelirse hastalıklarda yanimiza kar kalir

birde gerçekten çok iyi araştırılmalı verilen kişi adam alıyor satıyor kesiyor borcuna yatırıyor felan fılan nailin dediği gibi yada getiriyor kurbanda kurtulmak için ucuzca verıyor diğer köyluyude batırıp gidiyor çünkü türkiyede çok nadir yerde köylunun tarlası icrada zor satılır zannetmıyorum ki kimse gidip öyle tarla almaz çok nadir

Koyunculuk hakkinda bildigim hersey televizyonlardan ve bu forumdaki arkadaslardan aldigim bilgi. Ben bile kestirebiliyorum ki 300 koyunla baslamak buyuk risk. Hele de gecinemeyip ve ya koyu begenmeyip sehire giden sozkonusuysa, adam koyde ekecek bicecek 300 koyunluk yeri olsa ekipmani olsa gitmezdiki arkadaslar.

Bu destek merasi olup hayvanin az oldugu biryerlerde belki, o da belki yapilir. Ama halen koyde olan, ekip bicen, traktoru, ekipmani tecrubesi olana verilse yerinde olur, soyle de denebilirdi once 100 koyun, bir sene yap basarirsan bir 100 daha. Ve ya su anda eminde nekadar varsa bir oksadr da devletten ama tavan 200 koyun.

Yemin ederim bunlar bizimle dalga geçiyor. Yaw arkadaş ne demek 300 koyun,100 ver olsun,ama temiz olsun. Öyle 300 koyunun bakımını çok kolay sanıyorlar ki,500 demediğine şükredelim. Söz konusu bu kadar koyuna 4 aile ancak bakabilir ve 4 aileyide rahatlıkla geçindirir. Geçen senede şehirden köye dönenler için 500.000 lira ve daha üzeri miktarlara kurulan çeşitli projeler karşılığında hibe,destek ve kredi gibi bir şey vardı. Asgari ücretle çalışan birinin köye dönüp 500.000 lira değerinde bir proje sunması ne kadar saçma ise,300 baş koyuna bakıp yetiştirmeside o kadar saçma.

• Beğen
Tepkiler: ali şen
bırde 300 koyun vercekse pek etrafta 300 koyunu karşılayacak ipotek vercek çoğu kişide tarlada yoktur ama hayırlısı yenikentli arkadaş doğru söyluyor şehırde asgari ücretliler gıda bulmakta zorlanmaya başladı ev taksidini verse karnını doyuramaz karnını doyursa ev bulamaz durumda eğer babaları yani eski birikimler olmasa pili bitik ama en az bır pazar en küçük şehır kırıkkale sayılır belkı 50 tl gıdıyor çözüm aranıyor bilen varsa anlatsın

300 koyunluk tarla olsun bütün bankalar hizmete hazırdır

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp

Yemin ederim bunlar bizimle dalga geçiyor. Yaw arkadaş ne demek 300 koyun,100 ver olsun,ama temiz olsun. Öyle 300 koyunun bakımını çok kolay sanıyorlar ki,500 demediğine şükredelim. Söz konusu bu kadar koyuna 4 aile ancak bakabilir ve 4 aileyide rahatlıkla geçindirir. Geçen senede şehirden köye dönenler için 500.000 lira ve daha üzeri miktarlara kurulan çeşitli projeler karşılığında hibe,destek ve kredi gibi bir şey vardı. Asgari ücretle çalışan birinin köye dönüp 500.000 lira değerinde bir proje sunması ne kadar saçma ise,300 baş koyuna bakıp yetiştirmeside o kadar saçma.

Abi işte ne güzel herkes aga olacak :)

Isin sonu simdiden belli sehirden gelecek adamin koyde hic yatirimi olmayacak verdigi malin ahiri var yemi var cobani var hastaligi var bizim elimizde hepsinin mevcut oldugu halde kit kanaat denklestirip bir sekilde idare ediyoruz piyasaya biraz daha mal girerse ki bu kadar mal da ulkemizden saglanamaz buyuk ihtimal ithal olur mevcut piyasayi da iyice dusurur kanaatindeyim
Farkli dusunen varsa bizi de aydinlatsin

• Beğen
Tepkiler: Aydın38