Hükümetten köyüne geri dönene 300 koyun+maaş

Koyunculuk hakkinda bildigim hersey televizyonlardan ve bu forumdaki arkadaslardan aldigim bilgi. Ben bile kestirebiliyorum ki 300 koyunla baslamak buyuk risk. Hele de gecinemeyip ve ya koyu begenmeyip sehire giden sozkonusuysa, adam koyde ekecek bicecek 300 koyunluk yeri olsa ekipmani olsa gitmezdiki arkadaslar.

Bu destek merasi olup hayvanin az oldugu biryerlerde belki, o da belki yapilir. Ama halen koyde olan, ekip bicen, traktoru, ekipmani tecrubesi olana verilse yerinde olur, soyle de denebilirdi once 100 koyun, bir sene yap basarirsan bir 100 daha. Ve ya su anda eminde nekadar varsa bir oksadr da devletten ama tavan 200 koyun.
300 koyunu şehirde asgari ücretle çalışan adama verecek faizi ödemesi yemi samanı yoncası derken zaten adam işi bilmiyo sonu hüsran intihar noktasına getirecek adamı bizim burda bir laf var ağrımayan kafaya çaput doladılar diye biraz kötümser ama koyunculuk çok zor bunu sadace yaşayan bilir..

Isin sonu simdiden belli sehirden gelecek adamin koyde hic yatirimi olmayacak verdigi malin ahiri var yemi var cobani var hastaligi var bizim elimizde hepsinin mevcut oldugu halde kit kanaat denklestirip bir sekilde idare ediyoruz piyasaya biraz daha mal girerse ki bu kadar mal da ulkemizden saglanamaz buyuk ihtimal ithal olur mevcut piyasayi da iyice dusurur kanaatindeyim
Farkli dusunen varsa bizi de aydinlatsin
300 koyunu adam kucağindamı bakacak şehirden gelen adam ne yapacak ahır ister ev ister ot yonca saman bunları muhafaza ister en başta tecrübe ister hadi adama verdin koyunu 1ay sonra senin sattığın yarısına satacak yada kestirecek zaten hibe değil ki ondan sonra faizli kredi öde ..hüsraaaan haksızmiyim..ha ahır ev her türlü téşkilat verir traktör tarla ama bu işin maliyeti 1.5 milyon bir işletme için ..

• Beğen
Tepkiler: NAİL KIZIL
"Şehirde işsiz ve zor durumdaki vatandaş köyüne dönsün, hayvancılık ile uğraşıp hem kendisine hemde ülke ekonomisine katkı sağlasın" diye düşünülüyor sa (ki hiç sanmıyorum), bu çok güzel bir şey olur.

AMA

1-) Zorluklar içinde yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaş tan, neyin "TAŞINAMAZ MAL İPOTEĞİ" isteniyor?
2-) 300 başlık küçük baş hayvan ın kaba yemi için aşağı yukarı 300 dekar alana tarlası nın olması gerekir. Özellikle miras nedenleri ile Anadolu da tarlaların iyice küçülmüş olduğunu biliyoruz. O zaman bu arkadaş ın tarla satın alması lazım. Buna destek veriliyor mu?
3-) Hadi diyelim bir şekilde tarlasını eş-dost-akraba yardımı ile hallet ti. Tarlası için traktör ve ekipmana ihtiyacı olacak. Buna destek veriliyor mu?
4-) Hadi diyelim traktörü de eş-dost un yardımı ile hallet di. Depo sunu doldurmak için %100 mazot desteği var mı?
5-) Hayvanını beslerken karşılaşacağı olumsuzluklar (hastalık-ölüm-tabi afet vs.) karşısında devleti yanında görecek mi?

Bu haberi buradan okuyunca, yıllar önce Şener Şen in oynamış olduğu "ZÜĞÜRT AĞA" filmi aklıma geldi. Köyündeki göçler nedeni ile köyde çalıştıracak ırgat ı kalmayıp, köyden kente göç eden bir köy ağası nın kentde yaşamış olduğu sefillikleri anlatan çok güzel bir filmdi. Defalarca seyretmiş olmama rağmen zaman zaman hala severek yeniden izlerim.

Arkadaşlar.... Anadolu da köy(leri) olan ve kente göç etmiş ağa; aslında biz gülelim diye çekilmiş bir film değil. Bu toplumsal bir gerçek. Koca bir Köyü var. Susuz ve verimsiz de olsa tarlaları var. Yıkık dökük de olsa, dam ı var. Bunların şehirde inşaat işi, sanayi işi, ticaret ile uğraşmalarına ne gerek var. Bunlar köye dönsün, tarlalarını devlete ipotek etsin, 300 koyun verelim diye bunlara deniyor. Yoksa GARİBANI DÜŞÜNEN YOK.. Ben bunu böyle okuyorum.

Oysa... Hiç ipotek almadan versinler 30-40-50 küçükbaşı bu yetiştirmeye çalışsın. Bunda herkes başarılı olacak diyede bir şey yok. Başarısız olanı ya tekrar desteklesin veya malına mülküne el koymasın. BEN HAKKIMI ONA HELAL EDERİM.

Zaten bu ülke de; evleri basılıp, ayakkabı kutularında bulunan milyarlarca dolar için; "bu para bizim değil. Parayı buraya polis koydu" demelerine rağmen daha sonra bu parayı "FAİZİ İLE GERİ" almadılar mı?

Bunlara değil ama köye dönüp, tüm emeklerine rağmen bir şekilde başaramamış olan garibana hakkımı her zaman helal ederim.

"Şehirde işsiz ve zor durumdaki vatandaş köyüne dönsün, hayvancılık ile uğraşıp hem kendisine hemde ülke ekonomisine katkı sağlasın" diye düşünülüyor sa (ki hiç sanmıyorum), bu çok güzel bir şey olur.

AMA

1-) Zorluklar içinde yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaş tan, neyin "TAŞINAMAZ MAL İPOTEĞİ" isteniyor?
2-) 300 başlık küçük baş hayvan ın kaba yemi için aşağı yukarı 300 dekar alana tarlası nın olması gerekir. Özellikle miras nedenleri ile Anadolu da tarlaların iyice küçülmüş olduğunu biliyoruz. O zaman bu arkadaş ın tarla satın alması lazım. Buna destek veriliyor mu?
3-) Hadi diyelim bir şekilde tarlasını eş-dost-akraba yardımı ile hallet ti. Tarlası için traktör ve ekipmana ihtiyacı olacak. Buna destek veriliyor mu?
4-) Hadi diyelim traktörü de eş-dost un yardımı ile hallet di. Depo sunu doldurmak için %100 mazot desteği var mı?
5-) Hayvanını beslerken karşılaşacağı olumsuzluklar (hastalık-ölüm-tabi afet vs.) karşısında devleti yanında görecek mi?

Bu haberi buradan okuyunca, yıllar önce Şener Şen in oynamış olduğu "ZÜĞÜRT AĞA" filmi aklıma geldi. Köyündeki göçler nedeni ile köyde çalıştıracak ırgat ı kalmayıp, köyden kente göç eden bir köy ağası nın kentde yaşamış olduğu sefillikleri anlatan çok güzel bir filmdi. Defalarca seyretmiş olmama rağmen zaman zaman hala severek yeniden izlerim.

Arkadaşlar.... Anadolu da köy(leri) olan ve kente göç etmiş ağa; aslında biz gülelim diye çekilmiş bir film değil. Bu toplumsal bir gerçek. Koca bir Köyü var. Susuz ve verimsiz de olsa tarlaları var. Yıkık dökük de olsa, dam ı var. Bunların şehirde inşaat işi, sanayi işi, ticaret ile uğraşmalarına ne gerek var. Bunlar köye dönsün, tarlalarını devlete ipotek etsin, 300 koyun verelim diye bunlara deniyor. Yoksa GARİBANI DÜŞÜNEN YOK.. Ben bunu böyle okuyorum.

Oysa... Hiç ipotek almadan versinler 30-40-50 küçükbaşı bu yetiştirmeye çalışsın. Bunda herkes başarılı olacak diyede bir şey yok. Başarısız olanı ya tekrar desteklesin veya malına mülküne el koymasın. BEN HAKKIMI ONA HELAL EDERİM.

Zaten bu ülke de; evleri basılıp, ayakkabı kutularında bulunan milyarlarca dolar için; "bu para bizim değil. Parayı buraya polis koydu" demelerine rağmen daha sonra bu parayı "FAİZİ İLE GERİ" almadılar mı?

Bunlara değil ama köye dönüp, tüm emeklerine rağmen bir şekilde başaramamış olan garibana hakkımı her zaman helal ederim.
Ķöylünün malını ucuzlatıp şehire gitmesine sebep olanlar şimdi ahgam kesiyo 27 liraya maliyeti olan karkas eti ital getirerek çiftçiden 24 liraya alırsan tabii göç olur yazılacak çok şey var ama boşver ..

nail sence bir aıle ve bir çoban kaç koyuna bakar mesela çoban devamlı koyunları gutse diğer koyun sahibide bazı işlerle uğraşsa nasıl olur sence
Koyunculukta eger ailede bu isi yapacak coban yoksa disardan coban bulunacaksa (biz 3 senedir bulamiyoruz) en az 250 koyunun olmasi lazim bunuda tek basina hak edemez coban da koyunu meraya 8 ay cikarir bizim burda geri kalan zamanda ahirda bakilir eger bir aile bu isi yapacaksa 250 koyun ideal

Koyunculukta eger ailede bu isi yapacak coban yoksa disardan coban bulunacaksa (biz 3 senedir bulamiyoruz) en az 250 koyunun olmasi lazim bunuda tek basina hak edemez coban da koyunu meraya 8 ay cikarir bizim burda geri kalan zamanda ahirda bakilir eger bir aile bu isi yapacaksa 250 koyun ideal
kuzulama aşamasında zor diyorlar çobana dolgun ücret verılse nasıl olur mesela sen bu işin içindesin galiba mesela 2 bın tl ile hem kazancınız korunup hem de çoban bulunur mu

işin garip tarafı koyunlar bedava değil.
taşınamaz mal ipotek ettirip zaten istediğiniz bankadan kredinizi alabilirsiniz.
özel bir bankadan faizli kredi aldığınızda hayvanlara mecburi koşulan sigortayı yaptırmazsanız faizsiz olandan daha makul bir rakam ödüyorsunuz.
özel bankadan aldığınızda hayvanlar aşırı karlı bir piyasa yakalarsa satma şansınız oluyor.
şu 7000tl düve alıp 2 yıl sonra ödemeli dönemde hayvanları buzağısıyla sattığınızda aldığınız paraya satabiliyordunuz.
piyasa şişti o dönemde.
kuzuya direkt 800tl denilmiş alım garantisi demiş ama alım garantisinde taahüütnağme iyi okunmalı küçük yazılara dikkat etmek gerek derim.

• Beğen
Tepkiler: Devrim Ozturk
Yumurtaya can veren rabbim çiftçi nedir ? Çiftçilik nasıl yapılır ? Hayvancılık nedir ? Hayvancılık nasıl yapılır ? Sorusuna aklı ile cevap verebilecek birine tarım bakanlığı mazbatası verilmiyor ya şaka gibi [emoji28]

Tarımı jet fadıl variler yönetiyor azda değil 300 koyun 700 lira baz alsalar 210 milyar 18 bin köy var her köyden 2 kişiye verseler 36binx300koyun : 10 milyon 800 bin adet koyun tövbe tövbe bir ara akil insanlar muhabbeti vardı ne var bu bakanlığın içine 3-4 tanede akıllı insan atsalar [emoji28]

Yumurtaya can veren rabbim çiftçi nedir ? Çiftçilik nasıl yapılır ? Hayvancılık nedir ? Hayvancılık nasıl yapılır ? Sorusuna aklı ile cevap verebilecek birine tarım bakanlığı mazbatası verilmiyor ya şaka gibi [emoji28]

Tarımı jet fadıl variler yönetiyor azda değil 300 koyun 700 lira baz alsalar 210 milyar 18 bin köy var her köyden 2 kişiye verseler 36binx300koyun : 10 milyon 800 bin adet koyun tövbe tövbe bir ara akil insanlar muhabbeti vardı ne var bu bakanlığın içine 3-4 tanede akıllı insan atsalar [emoji28]
Su anda damizlik koyun 1000 1400 tl arasi

Sayinin onemi yok ki adam isini birakip koye 50 koyunun pesine gelirmi mantiklimi sizce
Hadi 100 olsun 150 olsun hic tabani olmayan biri bunu yapamaz gelene de yazik olur
Usta sehirde çalıssan 20 bin liraya çalisacan senelik bide it muamelesi yapacaklar afedersin. Ben olsam her turlu koye donusumu yaparim 2 guzel duve parasina 1 sene calismak iyi degil. Ben amcamin yaninda calistim biraz otoparkda havalimaninin cikisinda resmen it muamelesi yapiyorlar emin olabilirsin

Son zamanlarda çok sesim çıkıyor muhalefet ilan edileceğim sanırım.

Ama böyle bir destek şekli yok arkadaş, ister 50 adet ver ister 300 adet.

Kronoloji çıkaralım hemen ;

- Şehirli işi bıraktı köye döndü ziraat bankası aracılığı ile x sayıda koyunu aldı.
- 1 hafta ulan allah razı olsun fabrikada sürtmekten ömrüm çürüdü şimdi kendi işimin patronuyum.

-2 hafta sonra akşam oturmasında abaarii xxx koyun ne kadar yiyormuş yaa ben bilmiyordum ulan yemin torbasıda 60 lira yaw

- o değil elimizde yiyecekte yok tarla icarlayım en iyisi

- iyide benim traktörüm yok ki

- alsam ekipmanda ister şimdi

- uğraşılacak iş değil ya başımıza iş aldık iyi mi

Vs.vs diye gider bu iş

Suni tenefüs ile hayvancılık ve çiftçilik yürümez