inegi elden cikarmalimiyim

Selamueleykim arkadaslar . Benim ineklerden bir tanesi hic kizginlik gostermiyor dogumuda normal oldu guc dogum olmadi fazla holstyn irki sut verimi normal 8 ay oldu dogum yapali hic kizginlik gostermedi hormon kulanip tohumlatim 80 gun gecti bu gun veteriner geldi bakti yok bos tutmamis dedi yanliz yumurtaliklari sismis bir iki gun icerisinde belki kizginlik gosterir dedi ama benim hic umudum kalmadi sizce ne yapmaliyim satmalimiyim yoksa birakmalimiyim satmasamda nasil bi tedavi sekli unerirsiniz neler yapmami tavsiye edersiniz tesekurler.

Ynt: inegi elden cikarmalimiyim

Hocam 'betakorten' etkin madeli ilaç kullandınızmı hiç halk arasında havuç suyu diyebilinir bildiğim bir marka 'karofertin' bu ilacı deneye bilirsiniz kızgınlık göstermede etkili oluyr kullandığım için biliyorum, bu lay benimde başıma birçokkez geliyor bazı hayvanlarım hiç belirgin kızgınlık göstermiyor hayvanlar salık olduğu için damızlık boğa bulunduruyorum gizli kızgınlıa gelenleri boğa hemen keşfediyor hayvanlar boğa altında durmadığı için ben zorla boğaya çekiyorum ve tutuyorlar bu şekilde 4-5 yıldır uygulama yaptığım hayvanlarım var.Bence kızgınlığa gelme olayı çözülebilir bir sorun kızgınlığa getiren dalmazin-minoprost türü ilaçları kullandınızmı gerçi yazmışsınız hormon kullandım diye uterusa takılan aparatları kullandınızmı pfizerin cdır diye bi rahim aparatı var oda hormonla birlikte kullanılırsa işe yarıyor ama bence kızgınlığa gelmemenin başlıca nedeni beslenme kökenli olabilir hayvanınınz nasıl vücut kondisyonu olarak birde rahimdeki kist oluşumlarını tedavi eden ilaç kullandınızmı?

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=51165.msg520062#msg520062 date=1327485808' Alıntı:
Hacımmet in de kullanmadığı ilaç kalmamış maşşallah.Bizde zamanında çok ilaç kullanmıştık.Şimdi yem rasyonunda vitamin mineral takviyesini (selenyum-E vitamini çok önemli) yapmaya özen gösteriyoruz.Eğer yumurtalıkların da bi sorun yoksa.
Kardeş cevabımda sadece betakorten etken maddeli ilaç önerdim diğerlerini veterinerler çokçakullanıyor zaten onlar benim aklımda kalanlar sadece zamanında kullanmıştım cevapta benimde belirttiğim gibi asıl sebep beslenme kökenlidir dedim vitamin mineralde içerisinde tabiki ama arkadaş veterinerlere çokça kez uygulama yaptırmış sonuç alamadığı için formumuza yazmış benim 'hayvan hastalıkları' alt bölümü altındaki konlara sürekli cevap yazmamın sebebi bu alt bölümün açılmasını biz önerdik ve kabul edildi ve biz hayvan üreticilerinini faydalana bilmesi ben birçok veteriner formunada üyeyim karşılaştığım problemleri yazıyorum ve çok hastalığıda net sayesinde tedavi ettim,betakorteni ilaç olarak algılamayın vücutta özeelikle kızgınlığa gelmeyi etkileyen bir madede eksikliğinde bu sorunlarla karşılaşılıyor.
Hayvanlarımızda karşılaştığımız birçok sağlık problemi birbirinin tekrarıdır mesela mastisis ,buzağılarda ishal,döltutmama,kızgınlığa gelmeme sorunu,meritis ve ketozis vs. hastalıklarla çok karşılaşıyoruz ve tadavide yaptırıyoruz bence yapmamız gereken hastalık tedavisinde kullandığımız ilaçları kafada tutmöak yada biryere not almak aynı haytalık tekrarladığı zaman aynı ilaçları kullandığımızda tedavi yapabiliriz hem veteriner muayne maliyetinden kurtulmuş oluruz hemde ilaçları piyasadan ucuza alıp tedaviyi daha ucuza maal etmiş oluruz sonuçta hayvancılık mücadele gerektiren ve kar etmesi çok emekli olan bir iş.

Tesekurler hacimet kardesim. Simdi inek fazla zayif deyil saf irk holstyn 4 kere bizde dogum yapti ve hepside erkek ti disi yavru vermedi sut verimi normal inegim gecen yil mayis ayinda dogum yapti oda erkekti dogumu fazla zor gecmedi normaldi yani 2 3 gecti hic kizginliga gelmedi birazda acik konusmak gerekir yaz oldugu icin tarla isleri falan derken fazla ilgilenemedim acikcasi sonra baktim kizginliga gelmiyo veterineri cagirdim inegin organlarinda bi sorun yok dedi kistde yokmus hayvanda yanliz inegin bi yumurtaligi biraz diyerinden kucukmus ama s.diyil dedi ve hormon uyguladi adini hatirlamiyorum iki dozdu 1 cisini ayni gunde vurdu diyerinide 11 gun gectikten sonrada benim vurmami istedi bende denileni yaptim ve 14 gunde veterineri cagirdim geldi tohum ati guya garantiliydi tohumu tutmasa ikinci tohumlatma 100 50 indirimdi neyse 80 gecti biz dedik tamam tutmus yanliz veteriner geldi bakti ele bos oldugunu soyledi ve inegi elinden cikarirsan iyi olur dedi ama benim satmaya niyetim yok baska bi hayvancilik yapan arkadasa sordum 7 gun arayla 3 kez ademin vur gelir dedi bende su an onu uyguluyorum eyer gene ise yaramazsa senin dedigin karoferitin ilaci uygularim son olarak ne diyelim hayirlisi tekrar tesekurler hacimet kardesim.

Hebun021 link=topic=51165.msg516234#msg516234 date=1327076534' Alıntı:
Selamueleykim arkadaslar . Benim ineklerden bir tanesi hic kizginlik gostermiyor dogumuda normal oldu guc dogum olmadi fazla holstyn irki sut verimi normal 8 ay oldu dogum yapali hic kizginlik gostermedi hormon kulanip tohumlatim 80 gun gecti bu gun veteriner geldi bakti yok bos tutmamis dedi yanliz yumurtaliklari sismis bir iki gun icerisinde belki kizginlik gosterir dedi ama benim hic umudum kalmadi sizce ne yapmaliyim satmalimiyim yoksa birakmalimiyim satmasamda nasil bi tedavi sekli unerirsiniz neler yapmami tavsiye edersiniz tesekurler.
Kurbana kadar besle kurbanda ya sat yada kendinizie kurban kesin alk-*s alk-*s

Bizimde bi düve vardı boğaya geldi sunni dölleme yaptırdık tutumadı tekrar döllettik tutmadı tam üç kez döllettik tutmadı uğraştık biraz sonra bzm kendi tosunlarımızdan boğaya çektik bi kaç kez en sonn da tutturduk hayırlısı ile marta yavrulucak

Bu gece saat 21.30 da hayvanlari kontrol etmeye gittigimde benim bu anlatigim inegin kuyrugunda akinti vardi lakin akintisi kahverengimsiydi buzagi temizleme akintisi gibi benim gozlemlerime gure kizginlik gibi digildi sizce veteriner yanilmis olabilir mi arkadaslar. Not insallah yanilmistir :)

Hebun021 link=topic=51165.msg524717#msg524717 date=1327956920' Alıntı:
Bu gece saat 21.30 da hayvanlari kontrol etmeye gittigimde benim bu anlatigim inegin kuyrugunda akinti vardi lakin akintisi kahverengimsiydi buzagi temizleme akintisi gibi benim gozlemlerime gure kizginlik gibi digildi sizce veteriner yanilmis olabilir mi arkadaslar. Not insallah yanilmistir :)
Artık tohumlandıysa mecburen bir süre bekleyeceksin,sonuçta olur da tuttuysa bu sefer de atacak çok daha sıkıntı olacak sana.Ancak hayvanın boş olduğundan sonra tedavi olabilir yanlış bilmiyorsam rahim ilaçlarının hepsi yavruya geçiyor yani kesin boş olduğu belli olmadan tedavi sakat olur

Hebun021 link=topic=51165.msg524786#msg524786 date=1327959440' Alıntı:
Tesekurler cagri kardesim en iyisi ben 1 ayda beklim ve veterineri tekrar cagirayim tekrar gebelik testi yapsin hele hayirlisi kismet.
elle kontrol ediyorlarsa 2 aydan önce zor anlarlar anlıyorum diyen de sallıyor çoğu zaman ama şu sütten falan testler var onlarsa bilemiyorum,ya da 20-21 gün sonra kızgınlığa gelirse zaten boştur 8-9 aylık bir dana varsa içine salarsın hemen anlaşılır

Evet ele kontrol eti 80 gunde yapti kontrolu ve bos dedi artik hayirlisi 1 ay sonra tekrar cagiracam baska bi veterineri hayirlisi. Saglikli inek dedigin gibi tohumlatiktan sonra gene kizginliga gelmezse buyuk ihtimal tutmustur ama benim bu inek hic kizginliga gelmedi hormonla tohumlatildi 1 ay sonra beli olucak yazarim buraya sonucu. Dedigim gibi insallah veteriner yanilmistir

Hebun021 link=topic=51165.msg524807#msg524807 date=1327960262' Alıntı:
Evet ele kontrol eti 80 gunde yapti kontrolu ve bos dedi artik hayirlisi 1 ay sonra tekrar cagiracam baska bi veterineri hayirlisi. Saglikli inek dedigin gibi tohumlatiktan sonra gene kizginliga gelmezse buyuk ihtimal tutmustur ama benim bu inek hic kizginliga gelmedi hormonla tohumlatildi 1 ay sonra beli olucak yazarim buraya sonucu. Dedigim gibi insallah veteriner yanilmistir
İnşallah tutar da hem ineği elden çıkarmazsın hem de tohumlama parası boşa gitmez.Ama çok da uğraşmamak lazım sonuçta bu tedaviler tohumlama da çok para tutuyor olmuyorsa yapacak bişey yok