inek yılda ne kazandırır?

kaba hesap:

gebe düve fiyatı: 5-7 aylık gebe (20-22 aylık yaşta), 20 000-24 000 tl
düşük verimli gebe düveler (20-22 aylık yaşta) (13 000-16 000 lira)?
(mera şartlarında 6 ton süt/inek/yıl)
yemleme ile:
yıllık süt verimi: 8-9-10-10.5 ton (4 yılda)
süt fiyatı: 3200 lira/t
yıllık süt satışı: 28 000 lira/inek
yem harcaması: 20 000 lira/inek
düve alış fiyatı (ödeme): 24 000/4= 6 000 lira/yıl
bir inekten elde edilen kaba kazanç: 8 000-6 000 = 2 000 lira/yıl
(buzağı geliri, işçi ücreti hesaba katılmadı)

bu hesaba göre, süt çiftliği için ölçek (=en az inek sayısı) kaç inek olmalı?
3200 lira çiğ süt fiyatı, yeterli mi?

bu hesap, aile işletmelerinde (2-20 inek), küçük işletmelerde (20-50 inek) tutar mı?
bu şartlarda, küçük süt çiftlikleri, faaliyetine devam eder mi?

Son düzenleme:
Arpalarıda sattım bu yıl harmanda2400 den hayvanlara yedirseymidim

Hayvancılık bilgisi tecrubesi imkanı yanında ekonomi yönetimi bilgisi tecrubesi şart oldu , hem kişi açısından hem toplumu yönetenler açısından

İstediğin kadar iyi hayvanci ol ekonomi yönetimi hatalı olunca omuyor
İstediğin kadar iyi ekonomi yönet iyi hayvanci olmayinca olmuyor

Bazen hesaplarında hiçbir anlamı olmuyor ama hesapsizda olmuyor

İnekçilikten , hayvancılıktan para kazanmak ipince bir çizgidir ülkemizde.tecrübe,bilgi,sermeye gibi bileşenleri birataya getirseniz bile ülke şartları çok kırılgan bir yapay et haberi sizi iflasa sürükleyebilir.onun için bu işe sadece heves kesinlikle yetmez hayvancılıkta bence Her zman kural %100 olmaktır.%90 iseniz daha gidecek yol ,harcanacak çok paranız var demektir.Uzak durun!!

Yemin büyük kısmını kendimiz üretemezsek bu işten kar beklememeliyiz,meraları verimli kullanmalıyız,sütü satmakta tekbaşına çözüm değil peynir satmak tereyağ satmakta cebimize giren para miktarını arttırır diye düşünüyorum,
babam yıllar önce inek beslerken samanımız tarlalarımızdan yeteri kadar çıkmazdı,konukomşunun tarlaları biçildikten sonra toplamayacak kişilerin samanını öğlen sıcağında tırmıkla toplayıp ekstradan saman eksiğimizi balya bağlama parası maliyeti ile gidermeye çalışırdı,yetmediği yerde yıllık 500 balyaya para verecekse yarısını bu şekilde elle toplayıp yarısını ücret karşılığı satın alırdı.biz sadece pancar ve bir miktar fabrika yemi alırdık,yinede ucu ucuna geçinirdik.Allah başa vermesin ahırda bir hastalık olmasında hayvanlarımıza birşey olmasın diye dua ederdi,büyükbaş iyice kumar olmaya başladı,bir hesapsızlıkta yemi samanı hastalığı ölümü adamı batırabilir diye düşünüyorum,

dolar 9 lirayıda geçti hayırlı olsun

hiç durmadan kazanacağın paranın değeri düşecek, sen hesap yapsan ne olur yapmasan ne olur

hesap yaparsanda hesabın tutmayacak, hesap yapmasanda hesabın tutmayacak

kazığın kralı en baştan buradan

işe başlamadan önce yaptığın şey hesaplama, fakat çıkaracağın sonuç tutmayacak,

işte bu zeka testinin ilk sorusunu geçersen senden mutlusu olmaz, testi geçtim sonucu bildim buna rağmen işi yaptım dersin olur biter.

ne kazandırır sorusunu hesaplayarak bulabilen yok aslında, sadece hesabına inanıyor doğru hesap yaptım sanıyor, zeka testini geçemiyor ama geçtim hesabediyor,

işte yanılgı burada.

• Beğen
Tepkiler: filizma