İnekler kaç saat otlatılmalı.?

Selam köyümüzde büyükbaş hayvancılık yapıyorım 5 ay a yakındır ve ineklermi ben otlağa götürüyorum
bazı akrabalarm inekler alıştı eve meraya sal gel onlar a bişe olmaz diyor kurt fazla gelmez ineklere gelse de gücü yetmez diyolar ama buzaklar da var yanlarında sabahları 5 saat öğleden sonra da 5 saat otlatıyorrm yeterlli değğil doymaz diyorlar sizzce doyarlarmı mera da ot güzel bol var.?

Selam köyümüzde büyükbaş hayvancılık yapıyorım 5 ay a yakındır ve ineklermi ben otlağa götürüyorum
bazı akrabalarm inekler alıştı eve meraya sal gel onlar a bişe olmaz diyor kurt fazla gelmez ineklere gelse de gücü yetmez diyolar ama buzaklar da var yanlarında sabahları 5 saat öğleden sonra da 5 saat otlatıyorrm yeterlli değğil doymaz diyorlar sizzce doyarlarmı mera da ot güzel bol var.?
Meradaki ot kaba yem yerine geçmektedir hayvanların yine de kesi yeme ihtiyaçları vardır. Kesif yemelerini ahıra gelince verirsin. 10 saat güzel ot olan bir yerde gayet yeterlidir ama için rahat etmiyorsa ahırdaki yemliklerine kaba yem koyabilirsin. önlerinde kalıyor ise miktarını azaltır kalmıyor ise artırırsın. Eğer ahırda çok fazla kaba yem tüketilirse meradaki vaktini artırabilirsin. Diğer bir konu ise hayvanlarını asla başı boş koyma hayvanlarına kurt saldırmasa dahi çalınabilir. Geçen hafta haberlerde gördüm otlayan 8 tane ineği çalmışlar. Bu da geçmişten bir çalıntı videosu:

• Beğen
Tepkiler: FatihÖZHAN
Meradaki ot kaba yem yerine geçmektedir hayvanların yine de kesi yeme ihtiyaçları vardır. Kesif yemelerini ahıra gelince verirsin. 10 saat güzel ot olan bir yerde gayet yeterlidir ama için rahat etmiyorsa ahırdaki yemliklerine kaba yem koyabilirsin. önlerinde kalıyor ise miktarını azaltır kalmıyor ise artırırsın. Eğer ahırda çok fazla kaba yem tüketilirse meradaki vaktini artırabilirsin. Diğer bir konu ise hayvanlarını asla başı boş koyma hayvanlarına kurt saldırmasa dahi çalınabilir. Geçen hafta haberlerde gördüm otlayan 8 tane ineği çalmışlar. Bu da geçmişten bir çalıntı videosu:

Fikirlerin için teşekkür ederim öncelikle abi bölgemizde mera kullanan hiç kimse kaba yem kullanmıyor ve hayvanlar sanki besiye çekilmiş kadar ağırlığa ve büyüklüğe ulaşıyor merada büyüyen bir inek aldık tamamen 5 yasında ve bi gram yem verilmemiş besiye çeksen bu boya kiloya gelmez resmen dev gibi ineklerde doyduğunu hissediyorum ama etrafımdakiler doymaz diyoar inekler 10 saate yakın otun güzel olduğu yerlerde otatlıyorm ama bilemiyorum. Üstelik köyümüzde 4 yıldır büyükbaş yapan biri var ve daha süt içen buzağısını bile annesiyle çöle salıyor ve sahipsiz inekler gece. Bile çölde 24 saat boyunca. Suya geliyorlar su veriyor yine gidiyor ve. Hiç birşey olmuyor. İneklerine kurt gelmiyor bende bir hafta öyle yaptım ama gece geç. Geldi. Bi gün de hiç. Gelmedi sabaha kadar

Bölgeye göre, Gündüzlerin uzaması kısalması vb. gibi nedenlerle saat tam olarak verilmese de güneş doğmadan araziye çıkarılması, gün aşımından (batımından) hemen sonra ahırda olacak şekilde saati ayarlanabilir. Yaz aylarında genelde Şırnak bölgesinde güneş 04:30 gibi doğar, akşam 19:40 gibi batar. Tam olarak Şırnak'ın neresindesiniz bilmiyorum ama Cudi dağında hayvan için besleyici çeşitli otlar mevcuttur. Bazı bölgelerde 1.5 m kadar olduğu görülmüştür. Ancak yaz çabuk geldiğinden otlar hemen kurumakta kuruyunca da hayvanların ayak izleri ile ve rüzgarın etkisiyle de otları hayvanlar yemeden tükenmektedir. Bunun için hayvan daha erken saatlerde ve çiğ düşerken de otlatıla bilinir. Cüdi dağı yüksek olduğu için hayvancılıkta sürdürülebilir bir verim alınabilir. Ancak merkeze uzak oluşu, arazinin mevcut durumu dolayısıyla bölgeye her zaman girilememe durumun olacağı da değerlendirmek gerekir. Şırnak Kumçatan , doğusu Balveren Köyü ve Şırnak eteklerinde kömür ocağını çevresinde hayvanlar yayılıyorsa ''ismailsayan820'' arkadaşında belirttiği gibi akşamları ilave yem verilmesi gerekir. Cudi dağında otlatılan hayvanlar hem balık karınlı ve sıkı olup hemde yağ oranı düşük ama et oranı tecrübeli kasapların bile yanılacağı şekilde fazla çıkar. Yaz ortalarında hayvanın su sorunu varsa asıl sıkıntı bundan sonra başlar

Ot bolsa ortalama 3 saat gibi sürede hayvan otlayarak doyar.
Öğleye 2 saat kala ve geçerek hayvanın gölgelenebileceği bir çardak olması iyi olur.
4-5 saat sabahtan ve akşam üzeri otlatılması iyi olur.

Ot bolsa inek doyar abi senin bu anlattıklarına bakarsan adamın şırnağa taşınması gelıyor geçende çok süper şeyler yazmıştın hırsız orada olmaz zannımca işin yoksa yinede malın başında durmak iyi ot bolsa mal 4 saatte doyar zaten belli eder inekler doyunca yatar yada aç kalırsa eve giderken bile yayılmaya çabalar eve zor götürürsün

Ot bolsa inek doyar abi senin bu anlattıklarına bakarsan adamın şırnağa taşınması gelıyor geçende çok süper şeyler yazmıştın hırsız orada olmaz zannımca işin yoksa yinede malın başında durmak iyi ot bolsa mal 4 saatte doyar zaten belli eder inekler doyunca yatar yada aç kalırsa eve giderken bile yayılmaya çabalar eve zor götürürsün
Gel taşın abi 😁 valla abi sabah 4 akşam 5 6 saat çıkartıyorm millet diyor doymaz inekler hiç yav diyorum doymasalar şimdiye kadar zayıf düşerlerdii ama hafta jafta belli ediyorlar kendileriini kilo aldıkları
Abi işim yok fakat ev de işler çok tezek atmak bi yana soonra evde 2 hasta ineğim var onların yemini falan hazırlayıp veriyorum bahçe falaamn derken zaman kalmıyor otlağa gidince

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo

Nerde yapıyorsun ağa kurt yokmu ve nasıl alıştırdn ve ne kadar zaman sonra alıştılar.?
Kurt yok evden en fazla 2 km uzaklaşıyolar ineğin biri 11 yaşında biri 7 yaşında diğerleri düve 6 tane toplam ot yok ot bol olsa evden çıkarıver akşam kendileri gelirler alışmaları biraz sürüyör ben kendimi bildim bileli bizde inek var yani atalarından görmüşler afyonda yapıyorum mera çok yok kısıtlı yani

Kurt yok evden en fazla 2 km uzaklaşıyolar ineğin biri 11 yaşında biri 7 yaşında diğerleri düve 6 tane toplam ot yok ot bol olsa evden çıkarıver akşam kendileri gelirler alışmaları biraz sürüyör ben kendimi bildim bileli bizde inek var yani atalarından görmüşler afyonda yapıyorum mera çok yok kısıtlı yani
Bizim mera oldukça. Fazla yakındakiler bitti şuan ot olan yer 15 dka uzak evden sonbaharın sonun kadar da. Buralara götürüyoruz kış olunca dereye indiriyoruz derenin otlatı daha hayvan girmemiş kışında hayvan orda doyuruyor karnını mağaralar var oralarda yer yapıp içine kyuyorz kar olunca sadece yem veriyoruz okadar bizimde 17 inek bir boğa 1 18 buzak ve 2 düvem var

Nasıl alıştırabilirim yani çoğu kez bıraktım geldiler ama bazen de gelmiyorlar ağaçların altında uzanıp gece merada kalıyolat nasıl eve mecbur gelmelerini sağlayyabiliriiö onu yapsam. Kurt sorun değil pek gelmiyor bizim burda kurt

Bizim mera oldukça. Fazla yakındakiler bitti şuan ot olan yer 15 dka uzak evden sonbaharın sonun kadar da. Buralara götürüyoruz kış olunca dereye indiriyoruz derenin otlatı daha hayvan girmemiş kışında hayvan orda doyuruyor karnını mağaralar var oralarda yer yapıp içine kyuyorz kar olunca sadece yem veriyoruz okadar bizimde 17 inek bir boğa 1 18 buzak ve 2 düvem var
Maşşallah allah daha çok versin biz akşamları yem veriyoruz mecburen vermek zorundayız merada ot azaldı artık

Nasıl alıştırabilirim yani çoğu kez bıraktım geldiler ama bazen de gelmiyorlar ağaçların altında uzanıp gece merada kalıyolat nasıl eve mecbur gelmelerini sağlayyabiliriiö onu yapsam. Kurt sorun değil pek gelmiyor bizim burda kurt
Akşamları gidip getirebilirsiniz bizimkilerde baharın gelmek istemiyolar bazen vakti geldi mi gidip getiriyorum anladığım kadarıyla meranız geniş bence ben gibi ara ara kontrol edin akşamları getirmeye gidin diğer vakitler ya dinlenirsiniz yada yapılması gereken işleri yaparsınız kolay gelsin bereketli olsun inşallah :)

Akşamları gidip getirebilirsiniz bizimkilerde baharın gelmek istemiyolar bazen vakti geldi mi gidip getiriyorum anladığım kadarıyla meranız geniş bence ben gibi ara ara kontrol edin akşamları getirmeye gidin diğer vakitler ya dinlenirsiniz yada yapılması gereken işleri yaparsınız kolay gelsin bereketli olsun inşallah :)
Teşekkürler fakat meramız dağlık olduğu için inekleri çığu zaman bılamıyom eğimli bide çoğu yer bildiğimiz dağlık yanni bulmakta zorlanıyorm zil de takktım ama boş uzaklaşıyolar gelmiyor ses yine her salıp gitmediğim gün çoğu zaman 2 saat onları arıyorum

Teşekkürler fakat meramız dağlık olduğu için inekleri çığu zaman bılamıyom eğimli bide çoğu yer bildiğimiz dağlık yanni bulmakta zorlanıyorm zil de takktım ama boş uzaklaşıyolar gelmiyor ses yine her salıp gitmediğim gün çoğu zaman 2 saat onları arıyorum
Bizimkide dağlık ama nerden nasıl gidicekleri az çok belli oluyor hayvan takip etmek için çihazlar olduğunu biliyorum hayvana takılıyor telefondan takip ediliyor araştırılıp fiyatları uygunsa alınabilir

Resimler ve ekler

• Screenshot_20201012-085325.jpg
    Screenshot_20201012-085325.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_20201012-085306.jpg
    Screenshot_20201012-085306.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_20201012-085240.jpg
    Screenshot_20201012-085240.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 15
  • Screenshot_20201012-085212.jpg
    Screenshot_20201012-085212.jpg