İneklerde buzağı atma

Selamün aleyküm
Bizim ineklerde bu sene 2 baytarın anlamadığı bir şekilde buzağı atıyor sebebini bulamadık ineklerin yeri gayet sıcak yem olarak mısır silajı, tüm yonca, yonca samanı ve saman kulanıyoruz. Yem olarak kırılmış mısır ve buğday veriyoruz başka hangii sebeb olabilir. Görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: İneklerde buzağı atma

massey277 link=topic=50932.msg512602#msg512602 date=1326655294' Alıntı:
Selamün aleyküm
Bizim ineklerde bu sene 2 baytarın anlamadığı bir şekilde buzağı atıyor sebebini bulamadık ineklerin yeri gayet sıcak yem olarak mısır silajı, tüm yonca, yonca samanı ve saman kulanıyoruz. Yem olarak kırılmış mısır ve buğday veriyoruz başka hangii sebeb olabilir. Görüşlerinizi bekliyorum.
aşılama yöntemi ilemi gebe kaldı inekler..

bizim buralarda başlıca iki neden bilinir 1. küflenmiş ot veya saman yem v.s ki bunu bir defa bile yemesi şüphe uyandırır vermezler asla 2.si susayan hayvana aniden verilen soğuk su diye biliyorum bence bunlarada dikkat etmelisin

massey277 link=topic=50932.msg512621#msg512621 date=1326656098' Alıntı:
evet aşı yöntemi ile aşıladılar . burusella testleri temiz çıktı ne yapacamızı bilmiyoruz şimdiden 8 tane kayıp var
büyük kayıp şimdiden zarara sokmuş sizi
burusella yoksa büyük ihtimalle küflü yemden atar
mısır slajına tuzu fazlamı karıştırdınız.
mutlaka bi sebebi vardır...

bizimde koyunlarda var simdiye kadar 15 kuzu ölü dogdu netten bi arasdir bruselladan daha kotu bi hastalık var adını unuttum dölleme yapmadan 1-2ay asisini yaptırmak gerekiyomus ben gecenlerde ilce tarımın veterineriyle konusdum

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=50932.msg512632#msg512632 date=1326656668' Alıntı:
bizim buralarda başlıca iki neden bilinir 1. küflenmiş ot veya saman yem v.s ki bunu bir defa bile yemesi şüphe uyandırır vermezler asla 2.si susayan hayvana aniden verilen soğuk su diye biliyorum bence bunlarada dikkat etmelisin
bereket. link=topic=50932.msg512647#msg512647 date=1326657927' Alıntı:
büyük kayıp şimdiden zarara sokmuş sizi
burusella yoksa büyük ihtimalle küflü yemden atar
mısır slajına tuzu fazlamı karıştırdınız.
mutlaka bi sebebi vardır...
silajda hiç tuz yok ama diger yapay yemlerden vermedik bu sene (süt yemi, besi yemi gibi) samanda falan küf yokta mısırda biraz biçer toprak kaçırmış ondan olur mu ki ? burusella aşılarını attıktan sonra yaptırdık. Suyu ise ahırın içinde dinlenmiş depodan veriyoruz.

akcaorenli link=topic=50932.msg512653#msg512653 date=1326658691' Alıntı:
bizimde koyunlarda var simdiye kadar 15 kuzu ölü dogdu netten bi arasdir bruselladan daha kotu bi hastalık var adını unuttum dölleme yapmadan 1-2ay asisini yaptırmak gerekiyomus ben gecenlerde ilce tarımın veterineriyle konusdum
Tohumlardan hastalık mı bulaşıyormuş ? onun için mi aşı gerekiyormuş

akcaorenli link=topic=50932.msg512653#msg512653 date=1326658691' Alıntı:

bizimde kuzular ölüyor. bu hastalığın adını hatırlıyon mu?

gecmiş olsun gecen yil bizdede oldu bir tane hayvanlar kış aylarında günes ihtiyacini fazla karşilayamadiği icin demir eksikliğinden kaynaklanabilecegini söylemişti veteriner demir ihtiyacini giderici aşılar var bir kullan istersensen sorupda.

ineklerde buzagi atma

Gecmis olsun kardesim cana gelmesinde mala gelsin insallah hayirlara vesile olur bizimde bi inek yavru ati 3 aylikti 35 gun gecti hala kizginlik gostermedi ve ama akintisi var bende anlamadim ve nedense en guzel inek hangisiyse o yavru atiyo tekrar gecmis olsun.

veterinere flan götürmede gerek yok . tarım il müdürlüğüne dilekçe ver onlar gelip inekten kan tahlili alıyolar ve sonucunun sana bildiriyolar, büyük ihtimalle brusella hastalığıdır, eğer brusella hastalığıysa devlet ineğine değer biçiyo ( genellikle 6-7 bin tl arası ) ve ineğini alıp götürüyolar imha ediyolar ok-*-s