İNŞAAT HALİNTEKİ 420 BAŞLIK MODERN SÜT İŞLETMESİ

Ynt: İNŞAAT HALİNTEKİ 420 BAŞLIK MODERN SÜT İŞLETMESİ

nailyetek link=topic=50172.msg500381#msg500381 date=1325099689' Alıntı:
Şunu itiraf edeyim, kimse üzerine alınmasın, şahsi görüşümdür. Bunu ailemlede her gün tartışıyorum, nedeni ise bereket tv de izledikleri, ithalat karşıtı ve destekleme yanlısı hayvancılık programları ve buraya telefon eden üretici kardeşler.
Ben şahsen devletin böyle bir işletmeyi desteklemesinden yanayım, bizim gibi aile işletmelerini ne kadar desteklesen de görüş sabit olduğundan afedersiniz:) bizden bi b..k olmaz.
Bu gün babama sordum; dedim ki 40 hayvanımız var, 1 yıl içinde ekonomiye kaç ton et kazandırdık.?:S Kaç ton süt kazandırdık,:S canlı hayvan kesimi 20 TL olsa veya 25 TL olsa kesilecek kaç hayvanımız var? sütün litresi 1,5 TL olsa günlük üretimimiz bu besleme şekli ile ne kadar artar ne kadar süt verebiliriz..
Cevap şuydu; yaw bizle olmaz tabiki bu işler.
O zaman ya elimiz taşın altına koyup bizde büyük bir yatırıma girişecez yada böyle büyük projelere destek verenleri eleştirmiyecez. Hızla artan dünya nüfusuna karşı gıda üretiminde artması lazım ki ileriki yıllarda birer Afrika ülkesi gibi olmayalım.

alk-*s Çok haklısın abi. Bizdeki küçük aile işletmeleri profesyonel üretimden ziyade sadece geçimi sağlamak için işletilmekte. Bunun çaresi de dediğin gibi bir yerden elini taşın altına koymak. Devlet de bu tip işletmeler istiyor zaten.

demir45 link=topic=50172.msg500369#msg500369 date=1325098564' Alıntı:
Yaparsın hacı abi sen aynısından... :) Kiminse güzel olmuş..İçimdeki hayvan sevgisi bir anda harekete geçti... :) :)
:) :)
Ahmed Gülsu link=topic=50172.msg500373#msg500373 date=1325098971' Alıntı:
Hey maşallah adamlar büyük oynuyorlar demek ki, Allah isteyen herkese nasip etsin bu tip işletmeleri ama öncelikle süt ve et fiyatları ile canlı hayvan piyasasının ciddi bir düzenlemeye ihtiyacı var. Aksi takdirde zarar edebilirler.
:)
rocky link=topic=50172.msg500379#msg500379 date=1325099612' Alıntı:
paylaşım için sağol abi. böyle adamlar para kazanır merak etmeyin. zaten aslan yattığı yerden belli olur derler. şu çiftliğe bakın. ikincisi zaten böyle işletmeler sütü baya bi iyi fiyata veriyolar. köylü 500 e veriyosa b unlar 800 veriyo
:) sağol Fatih, şuan süt fiyatları iyi saylır 720 ye alıyorlar burada köylüden
nailyetek link=topic=50172.msg500381#msg500381 date=1325099689' Alıntı:
Şunu itiraf edeyim, kimse üzerine alınmasın, şahsi görüşümdür. Bunu ailemlede her gün tartışıyorum, nedeni ise bereket tv de izledikleri, ithalat karşıtı ve destekleme yanlısı hayvancılık programları ve buraya telefon eden üretici kardeşler.
Ben şahsen devletin böyle bir işletmeyi desteklemesinden yanayım, bizim gibi aile işletmelerini ne kadar desteklesen de görüş sabit olduğundan afedersiniz:) bizden bi b..k olmaz.
Bu gün babama sordum; dedim ki 40 hayvanımız var, 1 yıl içinde ekonomiye kaç ton et kazandırdık.?:S Kaç ton süt kazandırdık,:S canlı hayvan kesimi 20 TL olsa veya 25 TL olsa kesilecek kaç hayvanımız var? sütün litresi 1,5 TL olsa günlük üretimimiz bu besleme şekli ile ne kadar artar ne kadar süt verebiliriz..
Cevap şuydu; yaw bizle olmaz tabiki bu işler.
O zaman ya elimiz taşın altına koyup bizde büyük bir yatırıma girişecez yada böyle büyük projelere destek verenleri eleştirmiyecez. Hızla artan dünya nüfusuna karşı gıda üretiminde artması lazım ki ileriki yıllarda birer Afrika ülkesi gibi olmayalım.
Abi bende babama dedim ilk fırsatta köy dışına çiflik yapacağım diye genelde karşıda çıksa fikirlerime bu sefer bilader var okuyor onunla ortak yapın dedi bende çıkmayı düşünüyorum ama ortak lazım tek kişiyle olmaz en azından iş takibi sıkıntılı ekonomiye kazandırdığımız ete süte gelince ben sınırları zorluyorum ettede süttede ortalama yarım tona yakın günlük sütüm var yeni işletme olsa bile aynı yemleme sistemini uygulayacağım.

hacimmet link=topic=50172.msg500392#msg500392 date=1325100266' Alıntı:
:) :) :) :) sağol Fatih, şuan süt fiyatları iyi saylır 720 ye alıyorlar burada köylüden Abi bende babama dedim ilk fırsatta köy dışına çiflik yapacağım diye genelde karşıda çıksa fikirlerime bu sefer bilader var okuyor onunla ortak yapın dedi bende çıkmayı düşünüyorum ama ortak lazım tek kişiyle olmaz en azından iş takibi sıkıntılı ekonomiye kazandırdığımız ete süte gelince ben sınırları zorluyorum ettede süttede ortalama yarım tona yakın günlük sütüm var yeni işletme olsa bile aynı yemleme sistemini uygulayacağım.
Hacım; sizde şartlar bizden biraz daha iyi, sulanabilir araziler, kolay işlenebilir topraklar ve karasal iklim. Bizim şartlarımızda istikrarlı bir hayvancılık olmaz, ancak sezonluk hayvancılık yapılabilir.
Ortak konusunda; eğer birini bulamazsan 1 telefon kadar yakınım.:D Param olmasada tecrübe sabittir..

hacimmet link=topic=50172.msg500266#msg500266 date=1325090626' Alıntı:
Amin abisağol Ertaç naptı senin patron satamadımı işletmeyi daha yok kardeşim yaw böyle bir tesisi yapmamız zor ama bu şekilde küçük bir işletme yapılabilir belki
, Aynen Çağrı güzel tesis ama benim içinde çok büyük Hocam şöyle anlatayım burasını yaptıranlar aile şirketi ve ticaret,inşaat sektörü vs. büyük oynuyorlar zaten ekstara bir kazanç kolu olsun diye burasını yapıyorlar kar ederlermi orası göreceli başlangıçta problem yaşarlar mutlaka ama iş rayına girerse eğer parasınıda çıkarırlar üstünede koyarlar,şimdi işletmeler belli bir döneme kadar kar etmezler ama işletme sayısını artırırlar yani mal varlığı artmış olur mesela şöyle düşünelim bu işletmeye 210 başlık anaç hayvan alınsın yarı kapasitesini doldurur 5 ten koysak hayvan değerini 1 tirilyon para yapar çiflik dişi buzağıları damızlık yapsa erkekleride yaklaşık 2-3 aylıkken elden çıkarsa süt parasıda işletmenin masraflarını karşılasa 2-3 yıl içerisinde dışardan alım yapmadan tam kapasiteyi doldurabilirler oda canlı hayvan sermayeleri 2 tirilyon olur ve tam kapsitede çok güzelde kar edilir bence.
:) ;D Avrupada yapılan tespitlere bende katılıyorum Almanyaya giden tanıdık bir abi anlatmıştı onlarda 500 başlık aşağı yukarı işletmeleri var Almanyada diyordu 30-50 başlık aile işletmeleri var bakımlarınıda kendileri yapıyor ve tertemiz çiftlikler diye anlatıyordu,bencede şahsen çok fazla hayvan sahibi olmaktansa böyle 50 başlık bir işletme sahibi olalım anaç hayvanıda sürekli damızlık yetiştirdiğimiz için gençleştiririz kapasite artırımıda olmadığı için ek bina maaliyeti istemez güzelde kar eder gideriz.
Ama not düşüyorum tanıdık abinin anlattığı yerde hayvancılıkta kota sistemi varmış çiflikler kota üzerine çıkamıyorlarmış :) yazıyı yarım okumuşsun ;D profesyönel olursa batmaz abi düşüncene katılmıyorum şahsen
ilk cümleyi okudum aceleden. :D ne kadara maal olmuş

Bence şöyle olmalı. Alacağımız hayvanları buzağı şeklinde almalıyız. Yarı açık bir sistem yapmalıyız. Ve tüm aldığımız hayvanların saf ırk olduğuna dair belgelerle bu işi yapmalıyız. Hatta hayvanları alırken annelerinin ikizlik oranlarına göre almalıyız. İkizlik oranı yüksek olan hayvanlardan 10 tane, süt oranı yüksek olanlardan 10 tane, et ırkı içinde et ve süt oranı yüksek olan buzağılardan almalıyız. Daha sonrada 10 arlı gruplar halinde bakmalıyız. Her bir grubun yemi ayrı olmalı. Spermalarını alacağınız boğalarında ikizlik oranlarına göre, süt oranlarına göre, et oranlarına göre aşılatıp saf bir ırk oluşturmalıyız. Ve bu şekilde yapmalıyız. Eminimki 30 başlık bir sürüden 60-70 başlık bir sürünün verimini alırız. Tabi en başta bu işi SEVMEK var. Allahım inşallah yapma fırsatı verir bana. Ve doğan buzağılarıda ona göre satmalıyız. Kan testi yaptırıp damızlık olacakları kendimize ayırmalıyız. Geri kalanını piyasaya sürmeliyiz.

doganbey1 link=topic=50172.msg500812#msg500812 date=1325177473' Alıntı:
Bence şöyle olmalı. Alacağımız hayvanları buzağı şeklinde almalıyız. Yarı açık bir sistem yapmalıyız. Ve tüm aldığımız hayvanların saf ırk olduğuna dair belgelerle bu işi yapmalıyız. Hatta hayvanları alırken annelerinin ikizlik oranlarına göre almalıyız. İkizlik oranı yüksek olan hayvanlardan 10 tane, süt oranı yüksek olanlardan 10 tane, et ırkı içinde et ve süt oranı yüksek olan buzağılardan almalıyız. Daha sonrada 10 arlı gruplar halinde bakmalıyız. Her bir grubun yemi ayrı olmalı. Spermalarını alacağınız boğalarında ikizlik oranlarına göre, süt oranlarına göre, et oranlarına göre aşılatıp saf bir ırk oluşturmalıyız. Ve bu şekilde yapmalıyız. Eminimki 30 başlık bir sürüden 60-70 başlık bir sürünün verimini alırız. Tabi en başta bu işi SEVMEK var. Allahım inşallah yapma fırsatı verir bana. Ve doğan buzağılarıda ona göre satmalıyız. Kan testi yaptırıp damızlık olacakları kendimize ayırmalıyız. Geri kalanını piyasaya sürmeliyiz.
İkizliği ne maksatla istiyorsun doğan merak ettim ikizlik istenmez ki büyükbaşta :) çünkü bir erkek bir dişi olursa kısır %90 kısır olur,kısır olmasa da çoğu zaman iki hayvandan birisi sakat olur.Ha küçükbaş desen neyse

doganbey1 link=topic=50172.msg501086#msg501086 date=1325196278' Alıntı:
:D yapma beya. Bak bunu öğrenmem iyi oldu Çağrı. O zaman o ikizliği silelim ;D

Sil kardeş sil, bizim ikiz doğuran ineğin buzağıları gayet sağlıklıydı ve çok da güzel buzağılardı ama dişi olan kısır çıktı. Erkek besi olarak gitti zaten sucuk oldu, belki o da kısırdı. :D Veteriner söylemişti babama abi biri kısır olur o da %90 ihtimalle dişi olanı olur diye babam inanmadı olur mu öyle şey diye bıraktı ama veteriner haklı çıktı hayvan bir türlü gebe kalamadı yani.

doganbey1 link=topic=50172.msg501094#msg501094 date=1325196560' Alıntı:
O kısırlık çözülebilir mi acaba? Eğer çözülürse güzel olur.
çaresi yok illa ikiz istiyorum diyosan başvuru küçükbaşa :) iki dişi veya iki erkek ikizlerde daha düşük kısırlık yüzdesi ama sakatlıklar da olabiliyor organ eksik olabiliyor hayvana sıkıntıları var doğum güçlüğü var ikizden uzak duracan başka çaresi yok

paylaşım icin tşk hacım 1500 hayvanlık yapıyor burda biri sen burdakini görsen dünya bankasından cıkacak hibeleri takip etsin diye tutukları adam 3 bin tl maaş veriyolar dünya bankası veriyor cok yakın takip altına alırsan sende kurarsın en ucuz düve şu anda ukraynada ama bu bölgeye gelmez diye getirmediler aksaraya uygun aslında

güzel paylaşım abi 420 baş oldukça büyük bizim burdada çoğalmaya başladı bu tür büyük işletmeler ama bence bu işi hayvancılıktan anlayan deneyimli kişilerin yapması gerekiyor yanlışmıyım...

doğancan sizin konuyada bi açıklık getirelim :D ikiz doğumlarda ikiside aynı cins olursa sorun yok ama biri erkek biri dişi olduğu zaman dişi olan nerdeyse %100 kısır oluyor ama erkek olanda sorun yok bizde vardı bir erkek bir dişi ikiz, erkeğin 5 tane oğlu olacak kısmetse 1 ay sonra başlıyor doğumlar :D kende kurbanda gitti :D

paylaşım için teşekkürler hacı .inşallah sende yaparsın böyle bir işletme.yakın köyde 1000 başlıklı bir işletme kurdu .bir tektilci hayvanları avrupadan getirdi.yakın bir zamanda gideceğim .foto ve videoları paylaşırım .adamlar entegre yapmayı düşünüyormuş ..buralarda textilciler bu işe merak sardı son zamanlarda

doganbey1 link=topic=50172.msg501145#msg501145 date=1325198253' Alıntı:
:D aslında doğanları besiye sokacan be :D valla iyi olur la
öyle oluyor zaten ya besiye bakılıyor yada damızlık kendi ihiyacımız varsa bize kalıyor yoksa gebe iken satılıyor...(cevap yazdım ama banamı yazdın sen hiç bilmiyorum :D :D)