Intercooler

Kac model kac saatte traktör ureticinin.önerdiği yagi kullanman iyidir tasarimina uygun olmasi acisindan intercoldeki yag karter havalandirmasidanda olabikir veya turbo yataginda bozulma varsa ordanda kacabilir .bazi motor tasarimlarinda karter havalandirmasi yag hava ayirici filitre ile ayristirilarak tekrar kartere akitiliyor nhnin tasariminda hava emisine veriliyor.

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Bende daha önce vardı tt55 onunda bir bakımında usta intercooler in belli zamanda temizlenmesi gerekir ve icinde bir miktar yağ olması normal demişti ve çıkarıp temizlemişti. Ama yinede turbo ile ilgili bir arıza olmadığından emin olmak gerekir.

• Beğen

Bu tür yağlanmalar yağ terlemesi ciddi sorunların habercisi olabilir özellikle turbo mil yataklarının aşınması yağın interkoll peteğine dolarak zamanla birikip ve yanma odalarına çekilerek traktörü ambeleye kaldırabilir örnekleri mevcut kimisi önemsemez bende hiç rahat edemem hiç bir sıvının sızması terlemesi olayına .
Uygun yağ zamanında yağ değişimi temiz hava filtresi ara gaz vermemek ve ilk çalıştırmada ve stop etmeden en az bir dakika rolantide çalıştırmak turbo vede traktöre uzun kullanim açısından faydalı olacaktır

Yaz mevsiminde motor yağının karterden sübap yaylarına gelmesi için en az 1 dakika zaman gerekiyor, sonuçta küçücük bir geçiş deliği var, motor ısınınca yeterli olur, kışın süre daha da uzar.Yeni nesil start stoplu arabalarda sübaplar üzerinde yağ pompası bulunur, aşınmayı azaltıyor.
Traktörlere de yapılabilir.

• Beğen
O yağ külbütör havalandirmasindan geliyor yani karter havalandirmasi yağ buhari da deniyor. Emisyonu dusurmek icin konulan bir sistem eski traktörlerde direkt havaya salınır. Bu sistem sayesinde bütün hortumlar ve intercooler yağ olur emme manifoldu kurum yapar euro 2 ve uzeri bütün traktorlerde var
En mantıklısı bu bnde ekleme yapayım bnde td 85 var hava girişleri yağ oluyor du tahliye hortumunu dışarı verdik kurtulduk

• Beğen
Kac model kac saatte traktör ureticinin.önerdiği yagi kullanman iyidir tasarimina uygun olmasi acisindan intercoldeki yag karter havalandirmasidanda olabikir veya turbo yataginda bozulma varsa ordanda kacabilir .bazi motor tasarimlarinda karter havalandirmasi yag hava ayirici filitre ile ayristirilarak tekrar kartere akitiliyor nhnin tasariminda hava emisine veriliyor.
2015 model 1400 sattte her 300 satte yağ ve filtre bakımı yapılıyor..intercol içinde yağ birikimi yok sadece bulaşiķ gibi az..yağ eksiltme yok motorda..

Turbonun emiş tarafı pervaneyi elimle dönerdim balans ve boşluk yok buyağ motorun üst kapak kenarından gelen hortumdan geliyor motorda yağ eksilme yok yağını yeni değiştim..
20200404_163421.jpg

Yaz mevsiminde motor yağının karterden sübap yaylarına gelmesi için en az 1 dakika zaman gerekiyor, sonuçta küçücük bir geçiş deliği var, motor ısınınca yeterli olur, kışın süre daha da uzar.Yeni nesil start stoplu arabalarda sübaplar üzerinde yağ pompası bulunur, aşınmayı azaltıyor.
Traktörlere de yapılabilir.

Hocam ben kışın nissan yd25 motora 5 40 castrol edge koyuyordum hava ısınınca 15 40 attım castrol kirletmeye başladı[emoji23]

Turbonun emiş tarafı pervaneyi elimle dönerdim balans ve boşluk yok buyağ motorun üst kapak kenarından gelen hortumdan geliyor motorda yağ eksilme yok yağını yeni değiştim..Ekli dosyayı görüntüle 47203

Turbo yağ giriş tarafından ince yağ yada temizleyici döküp kaçak varmı diye bakılıyor . Yatak Boşluğunu elinizle anlamanız zor diye düşünüyorum .

• Beğen