İran'la pirinç karşılığı buğday takası gündemde

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İran ' la pirinç karşılığı buğday takasının gündemde olduğunu açıkladı. Tüzmen, İran ' ın 1.5-2 milyon ton buğday ihtiyacının olduğunu belirtirken 'Pirinç karşılığı buğday takası yapabiliriz. Buna benzer bir çalışmayı geçmişte Mısır ' la da yapmıştık. Böylece hem içerideki fiyat dengelemeleri daha kolay oluyor hem de iki ülkenin ihtiyacı karşılıklı sağlanabiliyor' dedi.

Tüzmen ' in İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecat ' la görüşmesinde de gıda krizi ve kuraklık konusu öne çıktı.

İran ' daki temaslarıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüzmen, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mottaki ' yle yaptığı görüşmede buğday-pirinç takasının gündeme geldiğini kaydetti. Tüzmen, İran ' la imzalanacak bir takas anlaşmasında iç piyasa dengelerinin çok önemli olduğunu ve iki ülkede hangi ürünlerde fazlalık varsa bunu iyi konuşmak gerektiğini söyledi.İran ' ın derdi kuraklık

Önceki akşam (çarşamba) İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecat ' la da görüşen Tüzmen, kuraklık konusunun gündeme geldiğini ve gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak Türkiye ile İran arasında bir fırsatın yakalanabileceğine işaret edildiğini ifade etti.

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) yetkilileri ise İran ' a 2 milyon tonluk buğday ihracatının yaklaşık 1 milyar dolara karşılık geldiğini ifade etti.

Görüşmede taşımacılıktaki akaryakıt fiyat farkı konusunun da ele alındığını aktaran Tüzmen, 'İran, Türk TIR ' larının İran ' ı transit geçmesi sırasında içeride tekrar akaryakıt fiyat farkı tahsil ediyor. İran ' ın 2006 yılında yaptığı değişiklikler bu konuda yüzde 50 dolayında maliyet artışı yarattı' diye konuştu. Tüzmen, Ahmedinecat ' a yaptığı maliyetleri karşılıklı düşürme teklifinin kabul gördüğü bilgisini verdi. Demiryolu konusunu da görüştüklerini aktaran Tüzmen, Van Gölü ' nde feribotla yaşanan taşıma sorununu çözmek için Van ' ın kuzeyinden yeni bir demiryolu inşa edilebileceğini söyledi.

Tüzmen, elektrik ticaretinin de gündeme geldiği görüşmelerde elektriğin bir kısmını Nahçıvan üzerinden almayı teklif ettiklerini belirtirken 'Yıllık 1.5 milyar kwh ' lik ihtiyacımız var. Bunun bir kısmını Nahçıvan üzerinden alırsak hem Nahçıvan ' a da ekonomik anlamda katkı sağlamış oluruz' dedi. Tüzmen, Güney Pars sahasındaki doğalgaz çalışmalarında Türkiye olarak yer almak istediklerini ifade ettiklerini belirtti.

DTM yetkilileri, Türkiye ile İran arasındaki mutabakat zaptına göre 4 milyar doları elektrik, 6 milyar doları da doğalgaz olmak üzere enerji alanına toplam 10 milyar dolarlık yatırım yapılmasının planlandığını bildirdi.İhracat ' garantiye ' takıldı

DTM yetkilileri Türkiye ile İran arasında son 1 yılda 600 milyon dolarlık ihracatın Türk bankalarının bu ülkeye yönelik kredi garantisi vermemesi sebebiyle yapılamadığını söyledi. DTM yetkilileri, Kardemir ' in 300 milyon dolarlık demir-çelik, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ' nın (TPAO) alt kuruluşu TPIC ' nin de 300 milyon dolarlık petrol ve ürünleri ihracatının akreditife Türk bankalarının teyit vermemesi sebebiyle askıda kaldığını kaydetti.

Öte yandan kimya şirketi Hayat Grubu, yıllık 60 milyon dolarlık yatırımla İran ' ın Zencan bölgesinde çocuk bezi, kadın pedi üretimi yapacak. Yatırımın yıl sonuna kadar devreye girmesi hedefleniyor.
 
Katılım
02.04.2008
Mesajlar
0

Ynt: İran'la pirinç karşılığı buğday takası gündemde

Paylaşım için teşekkürler...
 
Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta
Ynt: İran'la pirinç karşılığı buğday takası gündemde

ıkı uç gezdıgım tarım sıtesı var oncelıklı haberlerı buraya aksettırıyom tsk yorumun için
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt