Jhondere 5725 alacam liftomatikvar mı

Merhaba. Bizde 5083E var. Genel olarak 5725'le çok benzer traktörler. Biz aldığımızda elift takılı halde geldi (düğme tipinde, baş parmakla kullanılan değil). Yağı direksiyon pompasından alıyor, çalışma prensibi traktörün arkasındaki hassasiyet milini uzatmak üzerine kurulu. Zamanla eliftteki maksimum kaldırma yüksekliğinin ayarlanması gibi özelliklerini keşfettim.

20220422_185905.jpg

20220422_185945.jpg


Daha önceden çamurluğun arkasındaydı, küçük tarlalarda sürekli düğmeden indir-kaldır yapmak biraz omzumu ağrıtıyordu. Ben de traktörün orijinalliğini bozmadan başka bir düğme deliğine elifti taktım. Artık düğme sağ kelebek cam kolonunda. Tabi istendiği taktirde daha rahat bir yere takılabilir ama traktörün kozmetiğini bozmamayı tercih ettim.

20220720_174656.jpg


Bende ücretsiz indirdiğim kullanım kitapçığı mevcut. Normalde kullandığımız indirme-kaldırma / pozisyon kontrol kolunun nasıl daha yumuşak hale getirileceğini öğrendim. Tabi çok fazla yumuşatınca elinizle indirmeseniz bile hidrolikler iniyordu. En ideal ayarını buldum. Zaten bu serilerde hidrolik pozisyon kontrol kolunun en dip ve en yüksek noktası arasındaki fark 10-15 cm civarında. Şimdi onu da yumuşatınca elift'i kullanmaya hiç gerek kalmadı. Traktörün kozmetiğini bozmadan kolçak gibi bir aksama elift düğmesini yerleştirmedikten sonra şimdiki düzenimden daha rahat olacağını düşünmüyorum.

Ayrıca traktörü alma sürecinde olduğunuzu söylediniz. Hidrolik kaldırma kapasitesi falan bunlar çözülebilecek konular. Ancak traktörün kavramasında bir problem varsa arkanıza bakmadan kaçın. Düz ve takviye viteslerde debriyajdan kalkışlara bakın, ani kalkıyorsa debriyaj valfi takılalıdır. Bu şekilde ani kalkışla kullanmaya devam etmek diferansiyel ve şanzıman kavrama aksamlarına zarar verebilir. Traktörü alırsanız şanzıman yağının kirlenmemesi için ekstra dikkat edeceksiniz. Traktör temizse keyif alarak uzun yıllar kullanabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.
 

Benzer Konular