k humat gübretaş

Findiklara uygulama yaptınız mı?
İyi akşamlar Mehmet bey alakasız fakat analiz istemiştiniz , bu sonuçlara bakarak çeltikiçin , nasıl bir gübreleme önerirsiniz, tabana 35 kg 3-15 attım bu haftada 35 kg sülfat atacam, var mı öneriniz yada ilerleyen zamanlarda fungisşt ilaçksması ile birlikte yapraktan atabileceğimiz faydalı bir ürün
20200618_172653.jpg

İyi akşamlar Mehmet bey alakasız fakat analiz istemiştiniz , bu sonuçlara bakarak çeltikiçin , nasıl bir gübreleme önerirsiniz, tabana 35 kg 3-15 attım bu haftada 35 kg sülfat atacam, var mı öneriniz yada ilerleyen zamanlarda fungisşt ilaçksması ile birlikte yapraktan atabileceğimiz faydalı bir ürünEkli dosyayı görüntüle 50371
Bu analiz bilgileri yeterli değil ama taban ve ilk üst gübrelemeyi doğru karar vermişsiniz.Muhakak çinko vermenizi tavsiye ederim.Çinkonun yeterli olduğu doğru düzgün arazi yok desek yeridir.Çeltikte çinko noksanlığına hassastır. Dekara 80 gram çinko sülfat+150 gram üre karışımı ot,mantar ilacıyla atabilirsiniz.Gerçek toprak analizi bu şekilde olur.Çinko sülfatın yapraktan alınımı iyidir.Keyfeed zinc(stoller firması),micro has zn(tatsan tarım) bu ürünler bir tık daha iyi olur.
IMG_20191005_114054.jpg

Bu analiz bilgileri yeterli değil ama taban ve ilk üst gübrelemeyi doğru karar vermişsiniz.Muhakak çinko vermenizi tavsiye ederim.Çinkonun yeterli olduğu doğru düzgün arazi yok desek yeridir.Çeltikte çinko noksanlığına hassastır. Dekara 80 gram çinko sülfat+150 gram üre karışımı ot,mantar ilacıyla atabilirsiniz.Gerçek toprak analizi bu şekilde olur.Çinko sülfatın yapraktan alınımı iyidir.Keyfeed zinc(stoller firması),micro has zn(tatsan tarım) bu ürünler bir tık daha iyi olur.Ekli dosyayı görüntüle 50397
Sağolun hocam , mantar ilacıyla muhakkak bir destekleme yapıcam, geçen yıl dekara 6 kg çinko gübresi atmıştım toprak altına bu sene atmadım, 25 kg lık ekmekçioğlu gübreydi yanılmıyorsam.

Fetrilon kombi almadıysanız ücretsiz kargo yapan bayi var bende sipariş verdim.O yüzden sormuştum.
Mehmet bey toprak analizinde organik maddesi az çıkanlar için ne önerirsiniz? Hayvan gübresi atamıyoruz acaba taban gübresi yaparken 20 20 nin veya dapın içine k humat atsak iş görür mü veya taban gübresinin yanına organik maddeyi arttırmak için ne önerirsiniz?

Mehmet bey toprak analizinde organik maddesi az çıkanlar için ne önerirsiniz? Hayvan gübresi atamıyoruz acaba taban gübresi yaparken 20 20 nin veya dapın içine k humat atsak iş görür mü veya taban gübresinin yanına organik maddeyi arttırmak için ne önerirsiniz?
Organik maddeyi artırmak çok zordur.Öncelikle bunu kavramak lazım.
Potasyum humat suda hızlı çözünür dediginiz gibi kullanılabilir fakat her kaynak gibi her sene devamlı olarak kullanmanız lazım.Diğer bir hususta tohum kaplamadır.Buğday arpa ayçiçeği vs tohumlarını sıvı solucan gübresiyle kapladiginiz zaman toprak organik maddesi yüksekmiş gibi davranarak bitki kökleri etrafında devamlı aktif halde çok sayıda mikroorganizma bulunmasını sağlar.Bu canlıların faydasını saymakla bitiremeyiz.100 kg tohum kaplama maliyeti 10 tl civarı sanırsam.Bir miktarda çinko sülfat katarak erken dönemdeki çinko eksikliğinide giderebilirsiniz.Potasyum humattan harici olarak ekimden önce veya hemen sonra yağmur altına dekara 2 litre sıvı solucan gübresi veya ekimle beraber dekara 50-100 kg leonardit uygulamalarınida düşünebilirsiniz.Bu uygulamalar arasından en ekonomik etkili olanın tohum kaplama olduğunu düşünüyorum.Bazı firmalarında özel tohum kaplama ürünleri oluyor onlarda kullanılabilir.Sıvı solucan gübresi marka tavsiyesi isterseniz mesaj atın üreticisinin numarasını vereyim.

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı

Potasyum humat suda hızlı çözünür dediginiz gibi kullanılabilir fakat her kaynak gibi her sene devamlı olarak kullanmanız lazım.Diğer bir hususta tohum kaplamadır.Buğday arpa ayçiçeği vs tohumlarını sıvı solucan gübresiyle kapladiginiz zaman toprak organik maddesi yüksekmiş gibi davranarak bitki kökleri etrafında devamlı aktif halde çok sayıda mikroorganizma bulunmasını sağlar.Bu canlıların faydasını saymakla bitiremeyiz.100 kg tohum kaplama maliyeti 10 tl civarı sanırsam.Bir miktarda çinko sülfat katarak erken dönemdeki çinko eksikliğinide giderebilirsiniz.Potasyum humattan harici olarak ekimden önce veya hemen sonra yağmur altına dekara 2 litre sıvı solucan gübresi veya ekimle beraber dekara 50-100 kg leonardit uygulamalarınida düşünebilirsiniz.Bu uygulamalar arasından en ekonomik etkili olanın tohum kaplama olduğunu düşünüyorum.Bazı firmalarında özel tohum kaplama ürünleri oluyor onlarda kullanılabilir.Sıvı solucan gübresi marka tavsiyesi isterseniz mesaj atın üreticisinin numarasını vereyim.
Cevabınız için teşekkürler k humatı dekara ne kadar önerirsiniz ekimle birlikte atarken sitesinde dekara 250 gr yazıyor bana az geldi fayda görmek için bunu arttırıp atalım diyorum sonuçta toprak altına atıyoruz zarar vermez diye düşünüyorum. K humat %80 humik fulvik asit %25 organik madde içeriyor. K humat yerine ankara da kolayca bulabileceğimiz bir granül formda humik asit tavsiyeniz var mı ne önerirsiniz

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Barısogunc39
peki solucan gübresi ve çinko sülfat ile buğday tohumu kaplasak oranları ne kadar yapmalıyız..bir de örnek olarak sıvı solucan gübresinde organik madde %6 civarında oluyor ama mesela % 30 oranında organik madde içeren fulvik humik asit içerikli ürünler var..bunlar daha etkili olmaz mı yoksa solucan gübresindeki oran düşük olmasına rağmen daha da etkili olabiliyormu..

Cevabınız için teşekkürler k humatı dekara ne kadar önerirsiniz ekimle birlikte atarken sitesinde dekara 250 gr yazıyor bana az geldi fayda görmek için bunu arttırıp atalım diyorum sonuçta toprak altına atıyoruz zarar vermez diye düşünüyorum. K humat %80 humik fulvik asit %25 organik madde içeriyor. K humat yerine ankara da kolayca bulabileceğimiz bir granül formda humik asit tavsiyeniz var mı ne önerirsiniz
Dekara en az 1 kg humat atmanız lazım benim görüşüm.
Granül hümik asit asidin genel olarak 2 çeşidi var diyebiliriz.Madenden çıkarılmış sadece fiziksel işlem görmüş(bu ürün salınımı düşüktür ani etkili değilidr).Diğer ürün ise genelde ithal edilen hızlı salınan firmaya göre içinde çinko gibi minarel madde ilave aminoasit hatta deniz yosunu bile olabilen ürünlerdir.Tabi aktif maddelerini etikette bulmak zordur.Sadece organik madde amonyum azotu nem pH gibi değerleri bulursunuz ithal olduğu için gerçek içeriğini bayi bile bilmiyor olabilir.Bu ürün grubu piyasada yaygınlaştı.Hemen hemen her bayi satışını yapıyor.Birçok marka adı altında satılıyor.20 kg 100 tl arasında satılıyor.Dekara 10 kg kullanım dozu vardır.Karaman güleçler tarımın genel olarak hesaplı sattığını biliyorum.Çok miktarda alacak olursanız nakliye ayarlyabilirler ama buna gerek kalmadan ankarada bulursunuz bence...
Madenden çıkmış leonarditi sıvıya çevirip çinko sülfat ilavesiyle ekim ve yağış öncesi veya ekimden sonra yağış öncesi toprak yüzeyine uygulamakta fayda sağlar.Tohum kaplamada sıvı solucan gübresini düşünmenizi tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Aşıcı
peki solucan gübresi ve çinko sülfat ile buğday tohumu kaplasak oranları ne kadar yapmalıyız..bir de örnek olarak sıvı solucan gübresinde organik madde %6 civarında oluyor ama mesela % 30 oranında organik madde içeren fulvik humik asit içerikli ürünler var..bunlar daha etkili olmaz mı yoksa solucan gübresindeki oran düşük olmasına rağmen daha da etkili olabiliyormu..
Sıvı solucan kaplama amacı organik madde ilavesinden ziyade mikroorganizma çeşitliğilini saysını artırmaktır.100 kg tohuma 1 litre ürün kaplaması tavsiye ediliyor.
Sitedeki numarayı arayıp harun beyden detaylı bilgi alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: MASAY
Fetrilon kombi almadıysanız ücretsiz kargo yapan bayi var bende sipariş verdim.O yüzden sormuştum.
sağolun Mehmet bey. Yarın il merkezine gidip bayilere fiyat sorayım bi. Uygun fiyat yaparlarsa kargo beklemeden açık havayı değerlendirmek istiyorum. Olmazsa, mecbur aldığınız yerden alırız.

Mc extra yeni ambalajı 300 gram onu aldınız galiba
Yaprak gübrelemesinde 100 litreye 300 gram çay şekeri ilave etmeyide unutmayın.
Evet 300 gr a düşürmüşler paketi. Market ürünleri taktiği gibi. Yüksek zam yapamıyorsan gramajı düşür.
Neyse size bir şey daha sormak istiyorum.
Barbunya ektim ama yağmurlar falan derken tarlaya giremedik, ot boğdu. Yeterli boy atamadan çiçeğe durdu. Topraktan gübre atma şansım yok çünkü gübre alamadan, çapa yapıp kök boğazını toprak doldurduk. Yapraktan ne vereyim ki gelişsin, dolgun ve iri taneli olsun?

Evet 300 gr a düşürmüşler paketi. Market ürünleri taktiği gibi. Yüksek zam yapamıyorsan gramajı düşür.
Neyse size bir şey daha sormak istiyorum.
Barbunya ektim ama yağmurlar falan derken tarlaya giremedik, ot boğdu. Yeterli boy atamadan çiçeğe durdu. Topraktan gübre atma şansım yok çünkü gübre alamadan, çapa yapıp kök boğazını toprak doldurduk. Yapraktan ne vereyim ki gelişsin, dolgun ve iri taneli olsun?
Sık aralıklarla 100 litre suya 350 üre+150 gram map++kombi+deniz yosunu karışımı uygularsanız kısa sürede fark yapar.Mikro elementler hem meyve sayısını hem meyve kalitesini olumlu yönde etklidiği için güzel olur.Bir sonraki uygulamada map yerine elinizdeki potasyum kaynağından ekleyin.Bu şeklide map ve potasyumu dönüşümlü olarak kullanın.

• Beğen
Tepkiler: Aşıcı
Sık aralıklarla 100 litre suya 350 üre+150 gram map++kombi+deniz yosunu karışımı uygularsanız kısa sürede fark yapar.Mikro elementler hem meyve sayısını hem meyve kalitesini olumlu yönde etklidiği için güzel olur.Bir sonraki uygulamada map yerine elinizdeki potasyum kaynağından ekleyin.Bu şeklide map ve potasyumu dönüşümlü olarak kullanın.
Şu an çiçekte, zararı olmaz değil mi. Bilhassa ürenin