KAPALI ALANDA KOYUNCULUK

Kapalı kaldığı kış aylarında günlük hayvan başı 1 kg arpa. 200 x kapalı gün . Ankara şartlarında minimum üç ay.18 ton arpa 50 dekardan alırsın.samanida baya cikar 50 dekarda fiğ vb kabayem ekersin. 15 dekarda yonca oldumu tadından yenmez.

3 ay "tarladan yararlanma" diye bir şey yok. Yemlerin üzerini tamamen karlar örtmediği müddetçe, koyunlar doğaları gereği yemden yararlana biliyor. Türkiye şartlarında sadece OCAK tan ŞUBAT 15 e kadar 1,5 ay içeride kalıyor.Bu arada zaten doğum ve yavruya bakma var. Bunun haricinde "saldım çayıra mevlam kayıra" diyeceksin. :)

YENİ DOĞUM YAPMIŞ KOYUN İÇİN BESLEME;
TEK YAVRULU Koyun; Tarla da yeşil otu yiyip döndükten sonra ek olarak günlük 1-1,5 KG KURU (YONCA GİBİ) OT+ 500 GR. ARPA
İKİ YAVRULU Koyun; Tarla da yeşil otu yiyip döndükten sonra ek olarak günlük 1,5-2 kg.KURU OT+ 1,5-2 KG. ARPA
Bu rasyonu doğumdan sonraki ilk iki ayda kullanıyorsun.

DAHA SONRA
TEK YAVRULU ve İKİ YAVRULU Koyun; Tarla da yeşil otu yiyip döndükten sonra ek olarak günlük; 1-1,5 KG KURU OT+250-500 GR. ARPA yedirmeye başlıyorsun.

Yani koyunun tarla dan (veya mera) günde yediği 1Kg. yeşil ot(YONCA) yanında ahırda önüne 1,5kg kuru ot (YONCA) attığını düşürsek:
1+1,5=2,5 kg. günlük YONCA ya ihtiyaç var.
BU HESAPTAN DA GÜNLÜK 2,5*365=913 KG. 1 SENE/1 KOYUN (Yonca YEMİ)=200 KOYUN İÇİN 200*913=182.600 KG. (182,6 TON)
0,35*365= 128 KG. 1 SENE/1 KOYUN (Arpa YEMİ)=200 KOYUN İÇİN 200*128= 25.600 KG. ( 25.6 TON)

Şimdide 182.6 ton yonca ile 26 ton arpa yı elde edebileceğimiz tarla nın büyüklüğüne.

Arkadaşlar; Millet olarak ne yazık ki, "dedemiz" ne yaptı ise bizde aynen onu takip ediyoruz. Oysa dünya da teknikler, makinalar, ekim sistemleri ve ot çeşidi gittikçe dünya da verim artarak değişiyor. Ama dedelerimiz "yonca yemin kralı" dediği için, bizde hala o yolda gidiyoruz. Ama dünya öyle bir dünya değil. Sürekli devrimler gerçekleştirerek değişiyor/dönüşüyor/ilerliyor. Bunu takip etmez isek dünya ile rekabet şansımız kalmaz.

Bu derekede yapmış olduğum araştırmalarda İtalyan Ryegarss diye; sulak razide 1 dönümde 10-15 ton, kurak arazide de dönümde 5-8 ton HEM BESİDE HEMDE SÜTTE ARTIŞ SAĞLAYAN yeşil ot (KURU DEĞİL BURAYI KARIŞTIRMAYIN) biçiyorsun. Bu çok güzel. Bu ürün kuzularına ve sana mutluluktan tavan yaptırır. :) :) :)

Diyelim ki; Ankara gibi, kurak bir bölgede hayvancılık (ve tarım) yapıyorsun. 200 koyu nun var. Yıllık 182,6 TON çok kaliteli ota ihtiyacın var. Kuru arazide "5-8 ton ürün verdiği" söyleniyor.

Hadi farzedelim ki; 4 ton ürün aldın.
182,6 TON/4= 45,65 DÖNÜM (200 KOYUNA 45,6 DÖNÜM TARLAYA İHTİYAÇ VAR.)

Yani kuracağın çiftlik ve evler ile kabaca 50 DÖNÜM araziye ihtiyaç var.

NOT; İtalyan Ryegarss tohumu, 50 kg. lık çuval içinde 820 TL ye satılıyor. 1 Dönüme mibzer ile 5 kg. tohum atılıyor. (45*5) 1 senelik 225 KG. YEM LAZIM. Buda 4,5 çuval yapıyor.
TOTAL YEM GİDERİ DE 820*4,5=3,690 TL. TUTUYOR. Fazla fazla 3.690 TL de gübre parası de. 3,690*2= 7,380TL.

Kapalı kaldığı kış aylarında günlük hayvan başı 1 kg arpa. 200 x kapalı gün . Ankara şartlarında minimum üç ay.18 ton arpa 50 dekardan alırsın.samanida baya cikar 50 dekarda fiğ vb kabayem ekersin. 15 dekarda yonca oldumu tadından yenmez.

50 dekar arpa ve saman, 50 dekar fig, 15 dekar yonca ile ugrasip sonra bunlari 200 koyuna yedirecegine, hepsini misir silaji yapip satsan, 2 dekar sera yapip sebze yetistirsen dag bayir dolasmaz hastalik ilac kuzu olumu filan ugrasmazsan, tadindan yiyecek vakit bulursun.

3 ay "tarladan yararlanma" diye bir şey yok. Yemlerin üzerini tamamen karlar örtmediği müddetçe, koyunlar doğaları gereği yemden yararlana biliyor. Türkiye şartlarında sadece OCAK tan ŞUBAT 15 e kadar 1,5 ay içeride kalıyor.Bu arada zaten doğum ve yavruya bakma var. Bunun haricinde "saldım çayıra mevlam kayıra" diyeceksin. :)

TEK YAVRULU Koyun; Tarla da yeşil otu yiyip döndükten sonra ek olarak günlük 1-1,5 KG KURU (YONCA GİBİ) OT+ 500 GR. ARPA
İKİ YAVRULU Koyun; Tarla da yeşil otu yiyip döndükten sonra ek olarak günlük 1,5-2 kg.KURU OT+ 1,5-2 KG. ARPA

DAHA SONRA
TEK YAVRULU ve İKİ YAVRULU Koyun; Tarla da yeşil otu yiyip döndükten sonra ek olarak günlük; 1-1,5 KG KURU OT+250-500 GR. ARPA yedirmeye başlıyorsun.

Yani koyunun tarla dan (veya mera) günde yediği 1Kg. yeşil ot(YONCA) yanında ahırda önüne 1,5kg kuru ot (YONCA) attığını düşürsek:
BU HESAPTAN DA GÜNLÜK 2,5*365=913 KG. 1 SENE/1 KOYUN (Yonca YEMİ)=200 KOYUN İÇİN 200*913=182.600 KG. (182,6 TON)
0,35*365= 128 KG. 1 SENE/1 KOYUN (Arpa YEMİ)=200 KOYUN İÇİN 200*128= 25.600 KG. ( 25.6 TON)

Şimdide 182.6 ton yonca ile 26 ton arpa yı elde edebileceğimiz tarla nın büyüklüğüne.

Arkadaşlar; Millet olarak ne yazık ki, "dedemiz" ne yaptı ise bizde aynen onu takip ediyoruz. Oysa dünya da teknikler, makinalar, ekim sistemleri ve ot çeşidi gittikçe dünya da verim artarak değişiyor. Ama dedelerimiz "yonca yemin kralı" dediği için, bizde hala o yolda gidiyoruz. Ama dünya öyle bir dünya değil. Sürekli devrimler gerçekleştirerek değişiyor/dönüşüyor/ilerliyor. Bunu takip etmez isek dünya ile rekabet şansımız kalmaz.

Bu derekede yapmış olduğum araştırmalarda İtalyan Ryegarss diye; sulak razide 1 dönümde 10-15 ton, kurak arazide de dönümde 5-8 ton HEM BESİDE HEMDE SÜTTE ARTIŞ SAĞLAYAN yeşil ot (KURU DEĞİL BURAYI KARIŞTIRMAYIN) biçiyorsun. Bu çok güzel. Bu ürün kuzularına ve sana mutluluktan tavan yaptırır. :) :) :)

Diyelim ki; Ankara gibi, kurak bir bölgede hayvancılık (ve tarım) yapıyorsun. 200 koyu nun var. Yıllık 182,6 TON çok kaliteli ota ihtiyacın var. Kuru arazide "5-8 ton ürün verdiği" söyleniyor.

NOT; İtalyan Ryegarss tohumu, 50 kg. lık çuval içinde 820 TL ye satılıyor. 1 Dönüme mibzer ile 5 kg. tohum atılıyor. (45*5) 1 senelik 225 KG. YEM LAZIM. Buda 4,5 çuval yapıyor.
TOTAL YEM GİDERİ DE 820*4,5=3,690 TL. TUTUYOR. Fazla fazla 3.690 TL de gübre parası de. 3,690*2= 7,380TL.

Ryegrass çok güzel bir bitki ancak hazirandan sonra yetişmemesi, ve her sene yeniden ekilme gibi durumları var ayrıca ben koyunları içerde besliyorum yeşil yediklerinde altlarını çok ıslatıyorlar. Ancak yonca hem yetiştirme maliyeti çok düşük sulayıp biçiyorsun sadece hayvanlar için çok besleyici ayrıca koyunlara yedireceğim için sapları çok kalınlaşmadan biçiyorum ben yoncayı 6 defa biçtiğim oluyor senede

Ryegrass çok güzel bir bitki ancak hazirandan sonra yetişmemesi, ve her sene yeniden ekilme gibi durumları var ayrıca ben koyunları içerde besliyorum yeşil yediklerinde altlarını çok ıslatıyorlar. Ancak yonca hem yetiştirme maliyeti çok düşük sulayıp biçiyorsun sadece hayvanlar için çok besleyici ayrıca koyunlara yedireceğim için sapları çok kalınlaşmadan biçiyorum ben yoncayı 6 defa biçtiğim oluyor senede

Yonca da faydalı bir yem. Bunu kabul ediyorum.

Ama İtalyan Ryegarss ile Yonca nın arasında bir hesap yaptığımda, İtalyan Ryegarss ın yem olarak daha zengin, verim olarakta çok daha üstün olduğunu görüyorum.

Yonca yeşil ot olarak dekardan 1 ton ile 3 ton arası verim alıyorsun. Tüm verimide 3-4 seneye yayılıyor. Oysa İtalyan Ryegarss 1 senede tüm verimi veriyor ve bu dekarda 15 ton a kadar çıkabiliyor.

Dolayısıyla Yonca ile, 1 sezonda 1 dekardan biçtiğin ot 9 ton (3 biçim yapabilirsen) iken bu İtalyan Ryergass ta 15 ton.
Bir koyun un günde 2,5 kg. ot yediğini düşünecek olursak;
YONCA İLE; (9000/365)/2,5= 9,8 Adet Koyun beslerken,
İTALYAN RYERGASS İLE; (15.000/365)/2,5= 16,4 koyun besliyorsun 1 senede.

İkisinin 1 senede verdiği ürüne baktığımızda İtalyan Ryegarss ın yonca ya oran ile %67 daha iyi olduğunu görüyoruz.

Buda demektir ki, 100 dönüme İtalyan Ryegarss eken çitçi nin; 1 senelik aynı verimini yakalamak için, yonca eken çiftçinin 167 dönüm tarlaya ihtiyacı var.

Evet... Ryegarss 1 senelik (her sene ekmen lazım) bir ot. Türkiye ye getirip bunun ticaretini yapan firmalarımız ne yazık ki çiftçiyi (dolayısı ile halkı, doğayı vs.) düşündükleri yok. Her sene ot satmak için 1 senelik olanı getiriyor. Oysa; İngiltere de ki çiftçi bu otun 15 seneliğini (10 senelik %100) ekiyor. Meralarına bu otu ekiyorlar.

Ahmet arif in şiirinde dediği gibi;
"Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü.."
Gözünü para hırsı bürümüş tarımsal tüccarlar, maalesef çiftçinin ekmeğini, aşını çalan engerek ve çıyanlardır.

Bundan kurtulmak için; çiftçinin uyanması, okuması, araştırması ve olmadı ürününü yurt dışından kendisi gidip alması gerekir.

Sen umutlu musun? :(

Yonca da faydalı bir yem. Bunu kabul ediyorum.

Ama İtalyan Ryegarss ile Yonca nın arasında bir hesap yaptığımda, İtalyan Ryegarss ın yem olarak daha zengin, verim olarakta çok daha üstün olduğunu görüyorum.

Yonca yeşil ot olarak dekardan 1 ton ile 3 ton arası verim alıyorsun. Tüm verimide 3-4 seneye yayılıyor. Oysa İtalyan Ryegarss 1 senede tüm verimi veriyor ve bu dekarda 15 ton a kadar çıkabiliyor.

Dolayısıyla Yonca ile, 1 sezonda 1 dekardan biçtiğin ot 9 ton (3 biçim yapabilirsen) iken bu İtalyan Ryergass ta 15 ton.
Bir koyun un günde 2,5 kg. ot yediğini düşünecek olursak;
YONCA İLE; (9000/365)/2,5= 9,8 Adet Koyun beslerken,
İTALYAN RYERGASS İLE; (15.000/365)/2,5= 16,4 koyun besliyorsun 1 senede.

İkisinin 1 senede verdiği ürüne baktığımızda İtalyan Ryegarss ın yonca ya oran ile %67 daha iyi olduğunu görüyoruz.

Buda demektir ki, 100 dönüme İtalyan Ryegarss eken çitçi nin; 1 senelik aynı verimini yakalamak için, yonca eken çiftçinin 167 dönüm tarlaya ihtiyacı var.

Evet... Ryegarss 1 senelik (her sene ekmen lazım) bir ot. Türkiye ye getirip bunun ticaretini yapan firmalarımız ne yazık ki çiftçiyi (dolayısı ile halkı, doğayı vs.) düşündükleri yok. Her sene ot satmak için 1 senelik olanı getiriyor. Oysa; İngiltere de ki çiftçi bu otun 15 seneliğini (10 senelik %100) ekiyor. Meralarına bu otu ekiyorlar.

Ahmet arif in şiirinde dediği gibi;
"Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü.."
Gözünü para hırsı bürümüş tarımsal tüccarlar, maalesef çiftçinin ekmeğini, aşını çalan engerek ve çıyanlardır.

Bundan kurtulmak için; çiftçinin uyanması, okuması, araştırması ve olmadı ürününü yurt dışından kendisi gidip alması gerekir.

Sen umutlu musun? :(

RyeGrass 5 yıllık olsun yonca tohumunu toprağa deyirmem bile hem yeşil ot verimi yani silaj hem kuru verimi yonca gibi çok yüksek. Yonca yaprakları toza dönüşebiliyor. RyeGrass da böyle birşey olmaz yaprakları buğday yaprağına benziyor. istersek otlama bile salarız hayvanları...

Ben iki yilliktan fazlasini gormedim, bu da iklim ve toprak sartlari uygunsa oluyor. Bir baslikta son bicimden sonra birakip tohum dokturup ayni yerde tekrar cikarttigini soyleyen vardi.

Disarida meraya ekenlerden mera otu karisimi icine katanlar hakkinda okudum, mera otlari zaten cok yillik, oldugu yere tohumunu dokebilirse cikiyor olabilir.

5-10 yilllik reygrass icin internette makale goren varsa lutfen link versin.

RyeGrass 5 yıllık olsun yonca tohumunu toprağa deyirmem bile hem yeşil ot verimi yani silaj hem kuru verimi yonca gibi çok yüksek. Yonca yaprakları toza dönüşebiliyor. RyeGrass da böyle birşey olmaz yaprakları buğday yaprağına benziyor. istersek otlama bile salarız hayvanları...

Konusu açılıp bir arkadaşıma bahsettiğimde bana, Ryegrass otunun İngiltere de "15 yıllık" ekildiğin den; ÇİFTÇİ TV. de bahsedildiğini bana söyledi. ÇiftçiTv. yi arama olanağın var ise, "küçükbaş" programları yapan şahıstan bunu teyit ettirebilirsin.

Düşünüyorum da; biz neden dedemizden öğrenmediğimiz her bilgiye, "bu kesinlikle olmaz" deyip kestirip atıyoruz? :)

Ryegras = italyan çimi = lolium multiflorum) tek yıllıktır. İngiliz çimi = Lolium perenne çok yıllıktır. Yağışı çok olan ılıman iklime sahip bölgelerde (örneğin Almanya`nın kuzey bölgeleri) en önemli ve yem değeri en yüksek olan çayır-mera yem bitkisidir.

Ingiliz cimini 2 yillik diye biliyorum. Daha uzun sureli olana rastlamadim. Bu kesinlikle olmaz demiyorum, okuduklarima gore diger otlarla karisik ekip son bicimde tohuma birakiyorlar. Tohumu toplamiyorlar seneye tekrar cikiyor. Bildigim bu, okudugum makaleleri yazanlarin yalancisiyim.

Bitkileri yaşama döngülerinin başlayışından bitişine kadar olarak veya ''kullanım süresi olarak''görmemiz lazım.

Örneğin mısır tek yıllık bir bitkidir. Ekim yılında çimlenir, büyür, dölleme olur, tohum bağlar ve ölür. Kışlık buğdayda döngüsünde yıl atlamasına rağmen tek yıllık bir bitki olarak tanımlanır. Şeker pancarı ise iki yıllık bir bitkidir. Ekim yılında çimlenir, büyür ve kışın uykuya yatar. İkinci senesinde ise uca kalkar (Tohum dalları oluşur), döllenme olur, tohum bağlar ve ölür.

Biz şeker elde etmek istediğimizde pancar tek yıllık bir bitki sınıfına girer, tohum üretiminde ise çok yıllık olarak tanımlanır.

İtalyan çimi ve ingiliz çimi yaşam döngüsü (çimlenme-tohum bağlama) olarak bakıldığında tek yıllık bitkilerdir. İtalyan çimi (en azından Almanya`da) ara yem bitkisi olarak kullanıldığı için (örneğin sonbaharda hububat hasatından sonra ekilir, sonbaharda bir defa ve ilkbaharda bir defa biçilir, tarla sürülür ve yerine mısır vs ekilir) tek yıllık bir bitki veya ara yem bitkisi olarak tanımlanır.
İngiliz çimi ise (otlatmaya -tırnak baskısına ve biçime) çok uygun olduğu için çayır-mera karışımlarında kullanılır ve ana yem bitkisi olarak veya çok yıllık olarak tanımlanır.

DAHA SONRA

Kardeşim yazmış cizmissin güzelde birde tecrubeni yazsan 😊 kaç dönüm yoncan var kaç dönüm reygras in var kaç koyunun var? Dünya diyor yoncanın üstüne yok sen diyorsun reygras burdabir sıkıntı var gibi. Hesap dediğin destan yazmak değil tecrübe den geçer. Bir buçuk ay nerde kapalı hava . Yanlış hesap bagdattan döner. 😊

• Beğen
Tepkiler: atayyy
50 dekar arpa ve saman, 50 dekar fig, 15 dekar yonca ile ugrasip sonra bunlari 200 koyuna yedirecegine, hepsini misir silaji yapip satsan, 2 dekar sera yapip sebze yetistirsen dag bayir dolasmaz hastalik ilac kuzu olumu filan ugrasmazsan, tadindan yiyecek vakit bulursun.

Buradaki şartlar seraya uygun değil maalesef . Herkesin düşüncesi farklı saygı duyarım . Ben durumundan memnunum.belki sebze satıp çok para kazanmiyorumdur ama arpa saman yonca reygras pancar koyun kuzu satmak da mutlu edebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: atayyy
Reygras ,yaz otu ,süt otu ,caramba bunlar (İtalyan çimi) arpa gibi sonbaharda da ekilebildigi için kimine göre iki yıllık bir bitkidir. Toprak ve iklim yapısına göre dökülen tohumlar tekrar cimlendigi için sonraki yıllarda da iki üç yıl hasat edilebildiği için çiftçinin kafasını karıştırır . Hayvanların severek tükettiği kaliteli kaba yemdir. Sulama ve gübreleme ile birkaç biçim alınabilir. Not. Yonca ile hiçbir dalda kiyaslanamaz. Dekara 3 4kg tohum homojen atıldığı taktirde yeterlidir . Ekim derinliği yoncaya kıyasla biraz derin 2 cm gibi dır. Yonca gibi yüzeysel ekilirse çıkışta problem yaratır(tecrübe ile sabittir) azotlu gübreyi sever sıcaklık stresin e girdiğinde tohuma kalkar.dekardan 20 balya balyasina göre alınabilir. Tohum fiyatı 10 ila 15 lira arası firmalar arasi değişir.dekara tek yıllık yem bitkileri (fiğ) gibi desteği vardir. Silaj yapılacaksa destek miktarı silajlık ürün seviyesine yükselir. Benden bu kadar.

herkese merhaba bende intensive koyuncukla ilgilineyorum ve kafama takılan bazı seyler var tecrubeli arkadaslardan fikir almak isterim
öncelikle su bir gercekki koyunculuk bereketli ve karlı bir iş fakat meraya yayacak coban bulursan yada kendin çoban değilsen herkesin düşündüğü gibi çobana gebe kalacağıma geniş bir alanı çevireyim ve kendi meramı olusturup hayvanı güvenli bir ortamda kendi meramda ve satın aldığım yonca ve arpayla beslersem ne kadar karlı sorun burda aslında bazı arkadaslar yem hesapları yapmıslar ve bence bu sekşlde bu fiyatlarla bu iş yapılır hele birde damızlık olarak çalısılabilirse çok karlı
benim kafama takılan koyunların gezine alanlarında reygrass yada farklı otlar ekerek olusturdugum en az 20-30 dönum alanı devamlı yesil tutabiliriyim koyunların bu alanları çamur yapmasını istemiyoum birde kapalı alanlarda ızgaralı sistem haricinde padok alanlarına en uygun altlık ne olmalı

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: omera03
abiler bizim koyunlardamı bir arıza vardı bilmiyorum ama koyunlar aynı merada sürekli otlamaktan hoşlanmaz tepesi kopmamış ot arar çiğnenmemiş mera arar. domatesi bozdunuz süper ot var koyunu saldınız hıştır sirken ne bulursa yer iki üç saat yayılır deli gibi yer devamında sağa sola sapmaya başlar başka ot türüne yoz meraya çıksın yine otlar ama orada dudak ucu koparır. ama o tarlada bir hafta yetecek ot vardır iki saat tutup yoz yere çıkarsanız üç gün iştahla yayılır o tarlada çevirirseniz ikinci gün bir saat bile yayılmadan sapmaya başlar koyunlar içgüdülerle hareket eder bunu kırmak imkansız gibidir dopasına aykırı şartları kabullenmez biri öndekiler uçuruma atlasa nereye atlıyom diye bakmaz mera konusunda daha kararlı hareket eder.

5-10 tane koyunu alıp hem hevesimi alayım, hem de etini yerim diyorsan ve ben bunları evde doyurabilirim dersen ve biraz da gezecek avlu veya etrafı çevrili tarla bahçe varsa olur her galde...[emoji848][emoji848][emoji848]
Ama yok ben bu işten para kazanacağım dersen sayı en az 3 haneli olmalı, işte o zamanda o 20-30 dönümü bırak 150-200 koyuna ancak dağlar yeter.
Çünkü koyun hep başı kopmamış, kendinden önce geçen hayvanın kokusu sinmemiş ot ister.

Öte yandan 1000’lerce koyuna içeride bakan işletmeler nasıl bakıyor dersen, adamların sayıya göre alanları var ve en önemlisi kuzusunu vatandaş gibi 3-5 satmıyor. Onlar kuzusunu direk kasap dükkanlarında ya da restoranlarında eti yiyen adama direk satıyor. Yani vatandaşın 1 kilodan aldığı parayı onlar bir porsiyondan alıyor.
E böyle de para gelince işletmeye adam her türlü bakabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN ve karga
Yeter miktarda yonca ekilebilecek tarım arazisi varsa, doğru ırk seçimi, iyi ağıl şartları ve güzel bir bakım ile neden olmasın. Ama tatmin edecek düzeyde para kazandırması için özelliklede çalışan olacaksa en az 3 haneli sayılarda anaç koyunun olması şart bence de.