Kapalı küçükbaş besi nasıl yapılmalı?

Slm arkadaşlar sitede ilk postum, heves ederek 1 hafta önce bir küçükbaş besi çiftliği kiraladim. Mardin bölgesindeyim zom ve ivesi ırkından Ortalama 45 kg ağırlığında 130 koyun aldım. Yonca otu-bugday samanı & kesif yem olarakta arpa ve tarım kredi toklu besi yemi aldım. Bu ağırlıktaki hayvanlara günlük ne kadar vermeliyim ve rasyonum nasıl olmalı, birde 45 kilo olarak aldığım koyunları kaç kilo olunca elden çıkarmam gerekir.degerli yorumlarınızi esirgemezseniz çok sevinirim, şimdiden tşk ederim 🙏

• Beğen
Tepkiler: soner2222
Slm arkadaşlar sitede ilk postum, heves ederek 1 hafta önce bir küçükbaş besi çiftliği kiraladim. Mardin bölgesindeyim zom ve ivesi ırkından Ortalama 45 kg ağırlığında 130 koyun aldım. Yonca otu-bugday samanı & kesif yem olarakta arpa ve tarım kredi toklu besi yemi aldım. Bu ağırlıktaki hayvanlara günlük ne kadar vermeliyim ve rasyonum nasıl olmalı, birde 45 kilo olarak aldığım koyunları kaç kilo olunca elden çıkarmam gerekir.degerli yorumlarınızi esirgemezseniz çok sevinirim, şimdiden tşk ederim 🙏
Bizim trakyada toklu besisi yoktur fazla. 45 kglık kuzu zaten kesime gider

Hepsi erkek kuzuların, 30 kiloluk kuzuları canlı ağırlık hesabı ile satmadiklarindan buranın cambazı 40-50 kg arası kuzuları canlı kg 22 den aldırdı.bncede çok büyük bir hata oldu ne yapmamı önerirsiniz,devam mı edeyim yoksa elden cikarip tekrar mi baştan alayım aşılarının hepsini de yaptırdım

Hepsi erkek kuzuların, 30 kiloluk kuzuları canlı ağırlık hesabı ile satmadiklarindan buranın cambazı 40-50 kg arası kuzuları canlı kg 22 den aldırdı.bncede çok büyük bir hata oldu ne yapmamı önerirsiniz,devam mı edeyim yoksa elden cikarip tekrar mi baştan alayım aşılarının hepsini de yaptırdım
Bizim buradada 45 ila 50 kg lik kuzular 22 ila 23 tl canlı
Ama bu kilolar sınır bundan sonra dişi kuzu şişek erkek kuzu toklu olur ve fiyati düşer
Bölgeniz de toklu pazarı olursa belki besi işinden kazanırsın ama zor
Bizim bölgede senin hayvanlar gibi toklu toplayip bakanlar var ama ucuz ve yavaş yemleme ile kurban kurbanlık hedefliyorlar
Senin hayvanları beslenince bilmiyorum bölgende pazar olurmu araştır yoksa ver uygun kuzu al

• Beğen
Tepkiler: Budakbesicilik
Genelde ikiz ve üçüz eşlerini üretici sütten kesmeden satabiliyor. Bu şekilde dişi erkek kuzu alıp güzel bakımla 40-45kg getirilip satılır. Biraz ugrasli olur ve dediğiniz adetlerde bu şekilde kuzu bulmak zordur. 5-10 tane bakılabilir. Besi süresince yiyeceği 2 çuval yem olur taş catlasin 200tl masraf yapılır.

• Beğen
Tepkiler: Budakbesicilik