Kasım kuraklığı..

Ben merdane çekmiyorum. Bu sene tiller+ çekili ızgara yapıp ektik yerler hem güzel oldu hem kaba kalmadı hem de mazottan tasarruf ettim.
Geçen yıl bi arkadaş kendi tarlasına çekiyordu yandada benim tarla vardı. Benimkinede çek dön 3-5 kez dedim çekti. Diğerlerinden hiç fark olmadı verim olarak ben gereksiz görüyorum çıkmamış buğday için. Çıkınca iklim şartlarına göre çekilebilir

Hem merdane çekmiyorum hemde faydası yok yazmışsın. Ektiğin buğdayların hepsine çekersen farkı daha iyi anlarsın. Emin ol bidaha merdanesiz ekim yapmazsın. Ektikten 2 gün sonra çekilebilir.

Bizde var 2 gün önce başladı cisenti şeklinde devamlı yağıyor çıkar artık kısmetse
1605771311655.jpg

Aralık ayına kadar yağış yok.

Kasimin 10undan beri yüklü bir yağış gösteriyordu sürekli erteledi. Geçen cumartesi 4kg gösteriyordu bizim burda ekti millet 10kg yağdı ekenler için çok iyi denk geldi. Ben de o yağının üstüne ektim üstüne az daha yağar diye. 2-3 kg daha yağis aldık şükür çimlendirir.

Aralık başı güzel yagis gösteriyor inşallah o da kaçmaz. Biz azar azar alıyoruz Kasım ayı 25 litre falan denk geldi ama sizin oralara pek tutmadı. Bu yıl kıs yine geç gelecek dondan korkma ocağa kadar olmaz bence.

Merdane kurak için erdem yeri ezer hava aldırmaz bende bu sene çekmedim olduğu halde tırmak daha güzel yeri düzler örter ezer inceltir süperdir yasa kuruya asıl çekilmesi gerekendir
Bizim burda buğday arpa ekenler hemen tapan veya loğlu tapan çekerler, yağmur ne zaman yağar belli olmuyor toprak sıkışıyor hava almıyor nemi tutuyor yüzeye düşen tohumu kapatiyor

Merdane kurak için erdem yeri ezer hava aldırmaz bende bu sene çekmedim olduğu halde tırmak daha güzel yeri düzler örter ezer inceltir süperdir yasa kuruya asıl çekilmesi gerekendir

Buğday ekilecek yere merdane veya tırmığa gerek yok. Tiller+ ızgara çekildiğinde yer hazılırlığı tamamlanmış oluyor. Buğday çok incelmiş toprağı sevmiyor.

Burda 1989 a kadar komist rejim zamanında çok iyiymiş tarım çok güzel iş yapmışlar ekilmeyen 1 dönüm yer yokmuş toplulaştırma yapmışlar her tarlayı kategoriler e ayirmislar 1 den 12 ye kadar hangi bölgede ne olacak vs planlama yapılmış daha sonra ab ye girene kadar bir sürünceme yaşanmış 50 100 leva ya tarlalar satılmış hemde çok iyi tarlalar Avrupa Birliği destek sübvansiyon vs çok yardım etmiş tarım yeniden çok iyi duruma geldi şuan benim bacanak hayvancılık yapıyor sütü 3.5 TL civarında satıyor
89 macurları vardıadamlar şeytandı uyanıklar kominist düzende traktöre bindinmi 3 ay inemezsin derdi tüekün haklı ya kaçarken ya tıkerken gelir doğru söz traktörün yağını teneke doldurup yatak sarsırıp yağı tekrar dolduruyormuşlar mühendisler kafayı yemişler ara ara her traktöte olmaya başlamış adamlarda 3 gün dinleniyormuşlar rektefiyrde yağlarını aldıklarını farkettiklerini vurmuşlar tekmeyi bin yıl düşünsem haklıma gelmez yatak sardırmayı 😄😄

Bizim burda buğday arpa ekenler hemen tapan veya loğlu tapan çekerler, yağmur ne zaman yağar belli olmuyor toprak sıkışıyor hava almıyor nemi tutuyor yüzeye düşen tohumu kapatiyor
Doğrudur iyi tavda nemliuken çekersen üstü betonlaştırır buğday çıkamaz kuruda çekmek kg farkı yaprırır buğday güzel çıkar

T
Buğday ekilecek yere merdane veya tırmığa gerek yok. Tiller+ ızgara çekildiğinde yer hazılırlığı tamamlanmış oluyor. Buğday çok incelmiş toprağı sevmiyor.
Irmık çekilen yerde buğday çok endez güzel çıkar buğdayda büyüklü ufaklı olmaz hepsi aynı boy olur alacalı olmaz dikkat et çok fark var bende tiller ızgara gübreyi saçıp ogün aysan yaparım birgün hazırlarım 2.gün ekerim kurutmadan

Eskiden gübreyi saçma ekerdik çekili ızgaranın arkasına ağır sürgü yapardık 2kez çekerdim üzerine ekmeden öncede 2kez çekerdim mazot ucuzdu rahmetli varilllerle alırdı o zaman bukadar malzeme yoktu şimdi tiller mini tilller aysan çizel vs solu potinger bombey gibi o zaman sadece pulluk kazayağı ızgara vardı devam şimdi evin önğnde malzeme koymaya yer kalmadı

Eskiden gübreyi saçma ekerdik çekili ızgaranın arkasına ağır sürgü yapardık 2kez çekerdim üzerine ekmeden öncede 2kez çekerdim mazot ucuzdu rahmetli varilllerle alırdı o zaman bukadar malzeme yoktu şimdi tiller mini tilller aysan çizel vs solu potinger bombey gibi o zaman sadece pulluk kazayağı ızgara vardı devam şimdi evin önğnde malzeme koymaya yer kalmadı
Biz ayçiçek yerine buğday ekiyoruz ayçiçeğin sapini kiyiyoruz kasım ayında buğday ekiyoruz, gubreyi firfirla sacıyoruz kültivatör cekip birkere sürüyoruz diğer gün ise mibzerle ekim yapıyoruz hemen ardindan tapan cekip işlem bitiyor

Biz ayçiçek yerine buğday ekiyoruz ayçiçeğin sapini kiyiyoruz kasım ayında buğday ekiyoruz, gubreyi firfirla sacıyoruz kültivatör cekip birkere sürüyoruz diğer gün ise mibzerle ekim yapıyoruz hemen ardindan tapan cekip işlem bitiyor
Aynı yapıyor sayılır bende ayçiçeği yerine tiller diskara gübreyi saçıp aysan çekip ekiyorum bir gün sonra