Kırklareli Kofçaz Topçular köyü BORA Buğday hüsranı!

5-20 ekim arası ekim yaptık. 22 kg 20-20 süper ekin gübresi kullanıldı. Bayer Kelt ile ilaçlama yapıldı. 2 defa 12+12 üre gübresi atıldı. Bir kısmında pas ve süne uygulaması yapıldı. BORA buğdayı verim sonucu 120 kg-190 kg arası oldu. Aynı tarihlerde ektiğim ve aynı uygulamaları yaptığım ENOLA buğdayı 350 -450 kg arası verim verdi. Karar sizin ekerken defalarca düşünün!!!
Screenshot_20190710-120636.jpg
Screenshot_20190710-120653.jpg
Screenshot_20190710-120707.jpg
Screenshot_20190710-120727.jpg

Selam arkadaşlar,
3 yıldır rumeli ekiyorum çok memnunum.
Geçtiğimiz yıl komşular bora ekip 150 kg/da fazla aldıklarını söylüyorlardı.ona istinaden deneme yaptım.Ancak beklediğim verimi de fiyatı da bulamadım.
Her iki cinse de aynı işçiliği yaptım. Sıfır tohumların karşılaştırmasına göre :

rumeli 750kg/da fiyat tmo 1400tl
Bora 700kg/da fiyat tmo 1275tl

Tecrubemi paylaşmak faydalı olur diye düşünüyorum.
Sonuc; 1. Sınıf kaliteli bugday çeşidinden başka bugday ekmeyi düşünmüyorum.

Not: ekimler silivri bölgesinde yapıldı. Bu sene yağış zamanı ve miktarı sayesinde rekor rekolteler elde edildi.900kg/da'a kadar verim yapan tarlalar oldu.kuru tarıma göre bölge için maşallahı var.

Çok geçmiş olsun,bende bora ekmeyi çok düşündüm ama ekemedim. Rumeli ve esperia ektim son 5 yıldırda sadece bu iki cinsi ekiyorum. Özellikle esperia iyi toprakta ve iyi senede rumeliye fark atıyor. İki üründe iyi fiyata satılıyor.Bence bu zor şartlarımızda macera aramaya gerek yok. Bana göre en iyi cins esperia sonrada rumeli.

Selam arkadaşlar,
3 yıldır rumeli ekiyorum çok memnunum.
Geçtiğimiz yıl komşular bora ekip 150 kg/da fazla aldıklarını söylüyorlardı.ona istinaden deneme yaptım.Ancak beklediğim verimi de fiyatı da bulamadım.
Her iki cinse de aynı işçiliği yaptım. Sıfır tohumların karşılaştırmasına göre :

rumeli 750kg/da fiyat tmo 1400tl
Bora 700kg/da fiyat tmo 1275tl

Tecrubemi paylaşmak faydalı olur diye düşünüyorum.
Sonuc; 1. Sınıf kaliteli bugday çeşidinden başka bugday ekmeyi düşünmüyorum.

Not: ekimler silivri bölgesinde yapıldı. Bu sene yağış zamanı ve miktarı sayesinde rekor rekolteler elde edildi.900kg/da'a kadar verim yapan tarlalar oldu.kuru tarıma göre bölge için maşallahı var.

Maşallah, rekor verimler olmuş. Bu yıl Rumeli de en fazla 600 kg, glosa da 700 kg görebildik.

Silivri' nin neresi?

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Geçmiş olsun , yeni çeşitleri az bir yerde deneyip öyle çoğaltmaya calisiyorum kendi adıma , mesela birçok arkadaşım Rumeli den çok memnun , ben ise arzu ettiğim verimi yakalayamadım onda , bu sene Hamza ektim epeyce fakat genesi ona bariz fark attı , herkesin bölgesi , iklimi , tarlası vs farklı , birine uyan bana uymuyor , bana uyan ötekine uymuyor , çok farklı durumlar var.

Geçmiş olsun, sizin adınıza üzüldüm.
Çok erken ekim yapmışsınız, Ay takvimine göre 14 Kasım en uygun zaman olur.İklime göre biraz erken veya biraz geç ekim tercih ediyoruz.Bu yıl geç ekim yaptık.
Erken ekim ve üre gübresi bitkiyi fazla sap yapmaya kaçıracaktır, cinse göre de değişir.Nitratlı gübre taneyi besliyor, kullanmamış sınız.Bu yıl bazı cinslerde pas hastalığı gördük, ilaçlamak gerekiyor.

Geçmiş olsun, sizin adınıza üzüldüm.
Çok erken ekim yapmışsınız, Ay takvimine göre 14 Kasım en uygun zaman olur.İklime göre biraz erken veya biraz geç ekim tercih ediyoruz.Bu yıl geç ekim yaptık.
Erken ekim ve üre gübresi bitkiyi fazla sap yapmaya kaçıracaktır, cinse göre de değişir.Nitratlı gübre taneyi besliyor, kullanmamış sınız.Bu yıl bazı cinslerde pas hastalığı gördük, ilaçlamak gerekiyor.
Aynı gün ektiğimiz ENOLA 450 kg...
20190705_171201.jpg

• Beğen
Merhaba, biz son 3 yıldır buğday ekimini bıraktık. Ayçiçeği ve Mısır ekiyoruz, salma sulama yaptığımız için tarlalar yıpranıyor. Dinlendirmek için gelecek yıl için arazinin bir bölümünü buğday ekmeyi düşünüyorum. Küçük parçaları enola ektik ama pek memlun kalmadık. Yağış ve pasa pek dayanıklı değil sanırım. Sagittario diye bir çeşit var onu ekmeyi düşünüyorum. Pasa karşı dayanıklı olduğu söyleniyor.

Merhaba, biz son 3 yıldır buğday ekimini bıraktık. Ayçiçeği ve Mısır ekiyoruz, salma sulama yaptığımız için tarlalar yıpranıyor. Dinlendirmek için gelecek yıl için arazinin bir bölümünü buğday ekmeyi düşünüyorum. Küçük parçaları enola ektik ama pek memlun kalmadık. Yağış ve pasa pek dayanıklı değil sanırım. Sagittario diye bir çeşit var onu ekmeyi düşünüyorum. Pasa karşı dayanıklı olduğu söyleniyor.
İlk defa bora ve enola ektim, sonuç uçurum gibi. Boralar 500 görüntü 150 gerçek. Enola 300 görüntü gerçek 450 -500 ... Her yıl farklı değerlendirilmelidir tabiki de.

• Beğen
5-20 ekim arası ekim yaptık. 22 kg 20-20 süper ekin gübresi kullanıldı. Bayer Kelt ile ilaçlama yapıldı. 2 defa 12+12 üre gübresi atıldı. Bir kısmında pas ve süne uygulaması yapıldı. BORA buğdayı verim sonucu 120 kg-190 kg arası oldu. Aynı tarihlerde ektiğim ve aynı uygulamaları yaptığım ENOLA buğdayı 350 -450 kg arası verim verdi. Karar sizin ekerken defalarca düşünün!!!Ekli dosyayı görüntüle 39748Ekli dosyayı görüntüle 39749Ekli dosyayı görüntüle 39750Ekli dosyayı görüntüle 39751
topragım bu sene masaccıo bugday denemelık ekenler oldu koyde ınan trıtıkaleden bıle yuksek verım aldılar ortalama 350 400 arası bızım topraklar ıcın ıdealbence denemenı sıddetle tavsıye ederım